Avrupa’ya özel araba kullanan Rus vatandaşları için kötü haber şu ki, arabanızı kaybedebilirsiniz. Almanya’da bu türden en az birkaç vaka kaydedildi. Bunun neden olduğuna dair net bir açıklama yok: 2014 tarihli AB Konsey Tüzüğüne ve 11. AB yaptırım paketine atıflar var.St.Petersburg’da yaşayan bir kişi, arabasının tam otobanda durdurulduğunu bildirdi. Sergei, eşi ve çocuklarıyla birlikte bir benzin istasyonuna bırakıldı, araba bir araca götürüldü ve bir ceza davası açıldığı bildirildi.

Ve işte St.Petersburg’dan Maria’nın hikayesi (İspanya’da oturma izni var, ancak Almanya’da yolda arabasına el konuldu): “Bu kez İspanya’daki dairemize arabayla gitmeye karar verdik, hamileyim, bir köpekle ve bir sürü kişisel eşyayla seyahat ediyoruz – uçakta çok zor olurdu. Rusya Federasyonu’ndan Estonya’ya, Letonya’ya, oradan da feribotla Almanya’ya gittik. Almanya’da Travemünde’de vapurdan ayrılırken Alman gümrük idaresi tarafından durdurulduk ve bizden evraklar istendi ve nereye gittiğimiz soruldu. Sonra bize, ceza davası açarak ambargoyu ihlal ettiği için araca bizden el konulacağının Rusça yazıldığı bir kağıt verdiler. Aracın şahsi araç olarak çıkarılıp kullanılacağına dair hiçbir argüman geçerli değildi.“.

Almanya’da oturma izni bulunan Igor ise Hamburg’da evinin hemen yanında aracını kaybetti. Aynı zamanda, araba yerel gümrüğe tescil edildi.

Genel olarak, Rusya’yı araba ile Avrupa’ya bırakmak, bu arabayı kaybetmekle tehdit ediyor – ve sonra yine de nasıl geri döneceğinizi düşünmeniz gerekiyor.

Müsadere sırasında, Alman gümrük yetkililerinin, “Rusya’ya önemli gelir getiren” malların Avrupa’ya ithalatını yasaklayan 2014 AB Konseyi yönetmeliğine atıfta bulunduğu bildiriliyor. Ancak yakın zamana kadar, özellikle özel mülkiyetle ilgili olarak bu kural uygulanmadı.

Almanya'da Ruslar arabaları almaya başladı

Almanya 11. yaptırım paketini böyle yorumluyor. Avrupa’ya arabayla gidecekseniz planlarınızı değiştirin”, – “Direksiyonun Arkasında” yayınının genel yayın yönetmeni Maxim Kadakov, Ruslardan arabalara el konulmasıyla ilgili haberler hakkında yorum yaptı.genel-22