Telefonun aşırı ısınması, kaçınmak isteyeceğiniz bir şeydir: Cihazınızın performansını etkileyebilir, pili bozabilir ve hatta telefonda (ve yakınındaki her şeyde) kalıcı hasara neden olabilir. Yaz aylarına girerken daha çok harcama yapıyoruz. dışarıda zaman, telefonunuzun sıcaktan tehlikeli derecede sıcak hale gelme riski artar.

Çok sıcak havalarda (umarız) kendinize iyi bakarsınız, bu yüzden akıllı telefonunuza da dikkat ettiğinizden emin olun. Ahizenizin aşırı ısınması söz konusu olduğunda dikkat etmeniz gereken birkaç özel senaryonun yanı sıra buna karşı korunmak ve gerektiğinde cihazı soğutmak için kullanabileceğiniz birkaç numara vardır.

Telefonunuzun aşırı ısındığını nasıl anlarsınız

Başlamak için iyi bir yer, telefonunuzun güvenli çalışma sıcaklığını, üreticinin web’de bir yerde sunması gereken bilgileri bilmektir: iPhone’lar için, 32ºF ile 95ºF arasındadır (bu, 0ºC ila 35ºC’dir). İster sahilde ister arabada olun, bu size ne kadar sıcak veya çok sıcak olduğu hakkında bir fikir verir.

Telefonunuzun ısınabileceği veya daha da ısınabileceği başka senaryolar da vardır. El cihazına bağlı olarak bu, video akışı veya kaydı sırasında, şarj olurken (özellikle kablosuz şarj yoluyla) veya telefona ve işlemcisine çok fazla yük bindiren uygulama veya oyunları kullanırken olabilir. Cihazlar eskidikçe, bu sorunlar daha da kötüye gitme eğilimindedir.

GPS kullanarak adım adım navigasyon, bir telefonu oldukça hızlı bir şekilde ısıtabilen başka bir yoğun görevdir ve aynı anda ve doğrudan güneş ışığında da (arabanızın ön camından) şarj olabileceğini düşünürsek, bu bir senaryodur. sıcaklık açısından özellikle dikkat etmelisiniz.

iPhone'unuz çok ısınırsa şarj etmeyi reddedebilir.

iPhone’unuz çok ısınırsa şarj etmeyi reddedebilir.
Ekran görüntüsü: Elma

Wi-Fi veya hücresel ağlar üzerinden çok fazla veri aktarmak, ısı açısından da sorun olabilir. Bu, ahizedeki iletişim bileşenlerinin fazla mesai yaptığı anlamına gelir; özellikle sinyal zayıfsa, bu durumda yerleşik modemin bir bağlantı bulup sürdürmek için daha uzun süre aktif kalması gerekir. (Bu arada, bunun pil ömrü üzerinde oldukça ciddi bir etkisi olabilir).

Çoğu telefon ara sıra dokunulamayacak kadar ısınır – özellikle de yük altındayken – ve sıcak çok sıcak olduğunda çalışmak için kesin bir bilim yoktur. Genel olarak, uzun süreli aşırı ısınma endişe vericidir ve elinizde rahatça tutamayacağınız ölçüde aşırı ısınan bir telefon da endişe kaynağıdır.

Bazı durumlarda telefonunuz çok ısındığında size söyleyecektir: Örneğin, iPhone’lar güvenli bir şekilde şarj edilemeyecek kadar ısındığında, bir iCloud yedeklemesinden geri yükleme yapıldığında sıcaklık çok yükseldiğinde ve iPhone’lar aşırı ısındığında bir uyarı verir. genel olarak kullanmak için çok sıcak. Cihaz soğuyana kadar işlemler duraklatılır, ancak yine de acil durum aramaları yapılabilir.

Aşırı ısınan bir telefon nasıl önlenir

Açıkçası, telefonunuzu uygun şekilde soğutulan ve havalandırılan ortamlarda tutmak iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Ahizenizi sıcak bir binaya veya güneşli bir güne götürmeniz gerekiyorsa, mümkün olduğunca gölgede tutun ve havanın dolaşması için yeterli alan olduğundan emin olun; çok daha iyi.

Biraz sağduyu uzun bir yol kat eder (bu arada, hem aşırı sıcak hem de aşırı soğuk için). Örneğin telefonunuzu saunaya götürmeyin veya sıcak bir günde arabada bırakmayın. Telefonunuzu şarj ediyorsanız, pencereden uzakta ve odanın serin bir yerinde olduğundan emin olun ve sık sık kontrol edin.

Çoğu üretici, Google dahil, telefon aşırı ısındığında telefon etkinliğini minimumda tutmanızı söyleyecektir. İdeal olarak, tamamen kapatmak istersiniz; bunu yapmak istemiyorsanız, çalıştırmakta olduğunuz tüm uygulamalardan çıkın ve telefonunuzu uçak moduna almayı düşünün (bu, dahili bileşenlerin yapması gereken işi önemli ölçüde azaltır). halletmek).

Soğutmaya çalışıyorsanız telefonunuzun kılıfını çıkarın.

Ayrıca, çok ısınırsa, telefonu mümkün olan en kısa sürede daha serin ve gölgeli bir yere taşımanız gerekir. Şarj oluyorsa şarj cihazından çıkarın ve telefonunuzda varsa kılıfı çıkarın; bazı kılıflar ahizeleri korumada harikadır, ancak onları soğutmada o kadar iyi değildir ve bu bir faktör olabilir. Mümkünse, kapalı telefonunuzu gerçekten karanlık ve serin bir köşeye koyup bir saat kadar kendi haline bırakmak istiyorsunuz.

Telefonunuzun aşırı ısınmamasını sağlamanın diğer yolları, Samsung’a göre, işletim sistemini ve uygulamalarınızı güncel tutmak—verimli, hatasız bir yazılım deneyimi sağlamak—ve telefonunuzla kullanımı resmi olarak onaylanmış şarj cihazlarını ve kabloları kullanmak içindir. Telefonunuz şarj olurken her zaman aşırı ısınıyorsa bunun nedeni telefonun kendisi değil, şarj etmek için kullandığınız ekipman olabilir.

Serin günlerde bile ısrarla ve tekrar tekrar aşırı ısınan bir telefonda bir sorun olabilir. hatalı pil gibi. Durum buysa, yerel tamirhaneyi veya telefonun üreticisini aramak uygun olabilir; herhangi bir aksilik çıkmadan telefonu tamir ettirebilmeniz mümkündür.genel-7