Güneş sistemimizin ötesinde keşfettiğimiz tüm gezegenlerin çoğu, Dünya’ya hiç benzemiyor. Genellikle Jüpiter gibi yıldızlarına çok yakın yörüngede dönen ve onları aşırı derecede sıcak yapan gaz devleridir. Bunlar ayrıca genellikle tespit edilmesi en kolay ötegezegen türüdür. Keşfedilen binlerce dış gezegenden çok azı potansiyel olarak yaşanabilir olabilir – toplamda 50’den az. Bu nedenle astronomlar, 2017’de dördü yaşanabilir bölgede bulunan, Dünya boyutunda yedi kayalık dış gezegene sahip TRAPPIST-1 adlı bir sistemin bulunmasıyla çok heyecanlandılar.

Ancak TRAPPIST-1 çok uzakta, 40 ışıkyılı uzaklıkta, dolayısıyla bu gezegenleri ayrıntılı olarak görmek kolay değil. Gökbilimcilerin gezegenlerin boyutları ve yörüngeleri hakkında bazı bilgileri vardı, ancak orada yaşamın ortaya çıkıp çıkmayacağını gerçekten bilmek için gezegenlerin atmosferleri hakkında bilgiye ihtiyaçları vardı. Ve James Webb Uzay Teleskobu bunu araştırmak için araçlar sağladı.

Bu sanatçının konsepti, Dünya’dan 40 ışıkyılı uzaklıkta bulunan TRAPPIST-1 sistemi içindeki yedi kayalık ötegezegeni tasvir ediyor. NASA/JPL-Caltech/R. Zarar (IPAC)

Webb’in TRAPPIST-1 sistemiyle ilgili araştırmasının başyazarı Sebastian Zieba, “Kayalık gezegenlerin atmosferi olup olmadığını bilmek istiyoruz” dedi. ifade. “Geçmişte, yalnızca kalın, hidrojen açısından zengin atmosferlere sahip gezegenleri gerçekten inceleyebiliyorduk. Webb ile nihayet oksijen, nitrojen ve karbondioksitin hakim olduğu atmosferleri aramaya başlayabiliriz.”

Son çalışma, gelgitsel olarak yıldızına kilitlenmiş Venüs benzeri bir gezegen olduğu düşünülen TRAPPIST-1 c’ye baktı – yani bir tarafı, gündüz tarafı her zaman yıldıza bakacak ve sıcaklığı yaklaşık 225 derece olacaktı. Fahrenheit. Ortak yazar Laura Kreidberg, “TRAPPIST-1c ilginç çünkü temelde bir Venüs ikizi: Venüs ile yaklaşık aynı büyüklükte ve ev sahibi yıldızından Venüs’ün güneşten aldığına benzer miktarda radyasyon alıyor” dedi. “Venüs gibi kalın bir karbondioksit atmosferine sahip olabileceğini düşündük.”

Bu sanatçının konsepti, sıcak kayalık ötegezegen TRAPPIST-1 c'nin bu çalışmaya dayanarak nasıl görünebileceğini gösteriyor.  TRAPPIST-1 sistemindeki bilinen yedi gezegenden ikincisi olan TRAPPIST-1 c, yıldızının yörüngesinde 0,016 AU (yaklaşık 1,5 milyon mil) uzaklıkta döner ve bir turunu yalnızca 2,42 Dünya gününde tamamlar.  TRAPPIST-1 c, Dünya'dan biraz daha büyüktür, ancak yaklaşık olarak aynı yoğunluğa sahiptir, bu da kayalık bir bileşime sahip olması gerektiğini gösterir.  Webb'in TRAPPIST-1c tarafından yayılan 15 mikronluk orta kızılötesi ışık ölçümü, gezegenin ya çıplak kayalık bir yüzeye ya da çok ince bir karbondioksit atmosferine sahip olduğunu gösteriyor.
Bu sanatçının konsepti, sıcak, kayalık ötegezegen TRAPPIST-1 c’nin nasıl görünebileceğini gösteriyor. Webb’in TRAPPIST-1c tarafından yayılan 15 mikronluk orta kızılötesi ışık ölçümü, gezegenin ya çıplak kayalık bir yüzeye ya da çok ince bir karbondioksit atmosferine sahip olduğunu gösteriyor. NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted (STScI)

Ancak araştırmacılar, TRAPPIST-1 c’nin atmosferini gözlemlemek için Webb’i kullandıklarında, bunun Venüs’ün yoğun, karbondioksit açısından zengin atmosferinden çok farklı olduğunu gördüler. Bunun yerine, gezegenin son derece ince bir atmosferi var – eğer bir atmosferi varsa.

Sonuçlar, gezegenin muhtemelen fazla su olmadan oluştuğu anlamına geldiğinden, yaşanabilirlik bulmayı umut edenler için biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Ve sistemdeki diğer gezegenlerin de su olmadan oluşmuş olması, yaşanabilir olma ihtimallerini azaltıyor olabilir.

Sonuçlar beklendiği gibi olmasa da, teknolojinin ötegezegen atmosferlerini görmemizi sağlayacak şekilde nasıl geliştiğinin heyecan verici bir göstergesi. Kreidberg, “Bunu ölçebilmemiz olağanüstü,” dedi. “Kayalık gezegenlerin atmosferi koruyup koruyamayacağı konusunda onlarca yıldır sorular var. Webb’in yeteneği bizi gerçekten de ötegezegen sistemlerini güneş sistemimizle daha önce hiç olmadığı kadar karşılaştırmaya başlayabileceğimiz bir rejime sokuyor.”

Araştırma dergide yayınlandı Doğa.
genel-19