Kısa video uygulaması TikTok’un CEO’su Shou Zi Chew Perşembe günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki birkaç yıl içinde Güneydoğu Asya’da milyarlarca dolar yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Chew, Endonezya’da düzenlenen bir etkinlikte TikTok’un içeriğinin, daha fazla kullanıcı ekledikçe ve e-ticarete açıldıkça daha da çeşitlendiğini söyledi. TikTok’un sahibi Çinli ByteDance.

Güneydoğu Asya, kullanıcı sayıları açısından TikTok’un en büyük pazarlarından biridir. Ancak platform, Sea’s Shopee, Alibaba’s Lazada ve GoTo’s Tokopedia’nın daha büyük rakipleriyle karşı karşıya kaldığından, geniş kullanıcı tabanını henüz büyük bir e-ticaret gelir kaynağına çeviremedi.

TikTok’un e-ticaret platformu, tüketicilerin canlı yayın sırasında uygulamadaki bağlantılar aracılığıyla mal satın almasına olanak tanıyor.

Chew, TikTok’un Güneydoğu Asya’da 8.000 çalışanı ve ürünlerini kendi platformunda satan 2 milyon küçük satıcıya sahip olduğunu söyledi ancak daha fazla ayrıntıya girmedi.

Bu arada TikTok, ABD’li milletvekilleri ve devlet yetkililerinden, Çin hükümetinin platform üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişeler nedeniyle uygulamayı ülke çapında yasaklama çağrılarıyla karşı karşıya. Son zamanlarda, altı senatör ve iki Temsilciler Meclisi üyesinden oluşan iki partili bir grup, Amerikalıların verilerinin ABD’li düşmanlar tarafından kullanılmasını önlemek için bir yasa çıkardı. Tasarı, TikTok gibi yabancılara ait sosyal medya uygulamalarını kullanan Amerikalıların verileriyle ilgili endişeleri gidermeyi amaçlıyor. Bir Demokrat olan Senato Finans Komitesi Başkanı Ron Wyden, tasarının “dost olmayan uluslara veri musluğunu kapatacağını, TikTok’un Amerikalıların kişisel bilgilerini Çin’e göndermesini durduracağını ve güçlü gizlilik korumalarına sahip ulusların ilişkilerini güçlendirmesine izin vereceğini” söyledi.

© Thomson Reuters 2023


Apple, yıllık geliştirici konferansında yeni Mac modelleri ve yaklaşan yazılım güncellemeleriyle birlikte ilk karma gerçeklik kulaklığı Apple Vision Pro’yu tanıttı. Gadgets 360 podcast’i Orbital’de WWDC 2023’te şirket tarafından yapılan en önemli duyuruların tümünü ele alıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8