Başlangıç ​​başlatma genellikle ürün-pazar uyumunun (PMF) ilk günlerinde elde edilip edilmediği konusunda takıntı yapmak anlamına gelir. Daha geniş anlamda, PMF, tüketicilerden yeterince organik talep oluşturan bir ürün veya hizmeti tanımlamak için kullandığımız bir terimdir. Bu talep, bir girişimin söz konusu ürünü sunmaya devam etmesi için hem sürdürülebilir hem de ekonomik açıdan değerlidir.

PMF’yi mümkün olan en verimli ve sürtünmesiz şekilde nasıl bulabilirsiniz? Bu sorunun cevabının ücretli satın alma olduğunu savunuyorum. Bu makale, başlangıç ​​fikrinize bağlı olarak en iyi ücretli kanalı seçmenize, savaşta test edilmiş bir bekleme listesi stratejisi uygulamanıza, mesajlaşma testlerini optimize etmenize ve daha pek çok şeye yardımcı olacaktır.

Hangi ücretli kanal seçilmeli?

Tipik olarak, keşfedilecek ilk ücretli kanal olarak Meta’yı birçok nedenden dolayı öneriyorum: hedefleme yeteneği, nispeten ucuz trafik ve hem grafikleri hem de kopyayı test etmek için görsel bir format.

PMF’yi mümkün olan en verimli ve sürtünmesiz şekilde nasıl bulabilirsiniz? Cevabın ücretli satın alma olduğunu savunuyorum.

Buna karşılık, teklifiniz yüksek arama amaçlıysa veya karmaşık bir B2B segmentindeyse, Google ve ücretli arama trafiği tercih edilir. Örneğin, Meta’da nakliye şirketlerini hedefleyen bir tedarik zinciri yapay zeka girişiminin reklamını yapmak çok karmaşık olacaktır ve doğru kitleyi bulması pek olası değildir.

Girişiminiz için hangi ücretli satın alma kanalının doğru olduğunu belirlemenin en kolay yöntemi aşağıdaki üç sorudur:

  1. Teklifim oldukça görsel mi (kıyafet, ürün bazlı vb.)?
  2. Ürünüm/hizmetim bir olay (ev taşıma, soğuk algınlığı için doktor ziyareti vb.) için acil bir çözüm gerektiriyor mu?
  3. Teklifim ne kadar karmaşık?

Ürününüzün/hizmetinizin oldukça görsel olduğunu yanıtladıysanız, Facebook veya TikTok gibi ücretli bir sosyal kanala yönelmiş olursunuz. Bununla birlikte, teklifinizin acil çözüm odaklı, konum tabanlı veya karmaşık olduğunu yanıtladıysanız, ücretli bir arama kanalına, etkin bir şekilde Google’a yönelmelisiniz.

Yeni başlayanların PMF'yi bulmak için seçmiş olabileceği örnek kanallar.

Yeni başlayanların PMF’yi bulmak için seçmiş olabileceği örnek kanallar. Resim: Jonathan Martinez

Yukarıdaki Venn şeması, PMF’yi doğrulamak istiyorlarsa, bu yerleşik girişimlerin hangi kanalları test etmesi gerektiğini göstermektedir. Forward Health veya Canva gibi bazı girişimler görsel oldukları, karmaşık olmadıkları ve geniş bir hedef pazara sahip oldukları için her iki kanalda da reklam vererek paçayı kurtarabilir.

Çoğu tüketici, doğası gereği çok görsel olan yeni bir sağlık hizmeti planından veya grafik oluşturmadan yararlanabilir. Tersine, insanların evlerini taşımasına yardımcı olan Lugg gibi bir girişim, Google’dan yararlanmalıdır çünkü şirketleri, tüketicilerin genellikle hemen ve çok belirli zamanlarda ihtiyaç duyduğu bir çözüm sunar.

Ek bir not olarak, Meta’da reklam vermek istiyorsanız, BusinessofApps en son bin gösterim başına maliyetin (BGBM’ler) dalgalandığını bildiriyor. 2023’te yaklaşık 15 dolar. Bu, teklifinizi tahminen 1.000 kişinin görmesi için yaklaşık 15 ABD doları ödeyeceğiniz anlamına gelir. Hiç de fena değil!

Savaşta test edilmiş bekleme listesi yöntemi

Üniversitede, bir iş kurma konusunda benim kadar heyecanlı olan arkadaşlarımla sayısız girişim fikrini test ettim. Ne yazık ki, hiçbiri nihayetinde başarılı olamadı. Ancak, PMF’yi değerlendirmek için birçok kez kullandığım bir strateji geliştirmek, önemli, uzun vadeli bir başarı sağladı. Bunu beş kolay adıma ayırdım:

  1. Ücretli kanalı tanımlayın
  2. Bir açılış sayfası oluşturun
  3. Reklam varlıkları oluşturungenel-24