Yeni bir grup erken aşama girişim, bazı yeni risk sermayesi yatırımlarıyla birlikte, otonom araç teknolojisi sektöründe ortaya çıkan bir nişi gösteriyor. Robotaksileri şehir sokaklarına getiren şirketlerin aksine, bu girişimler teknolojilerini off-road’a taşıyor.

İki yeni katılımcı — Seattle merkezli Karasal Yapay Zeka ve New Brunswick merkezli Potansiyel – bu özerklik segmentinde ilk hamle avantajını elde etmeye hazırlar.

Bu girişimler teknolojilerini farklı şekillerde uygularken Overland AI ve Potential bazı ortak off-road zeminlerini paylaşıyor. Her startupın kurucusu, ayrıntılı haritalar, geniş eğitim verisi alanları gibi test ve dağıtımın temel dayanaklarından bazılarına dayanmayan yazılımlar geliştirerek otonom sürüşün daha zorlu uygulamalarından birinin kodunu çözdüklerine inanıyor. ve uzaktan yardıma başvurma yeteneği.

ABD Savunma Bakanlığı ve risk sermayesi yatırımcıları bu duruma dikkat çekiyor.

Keşif, gözetleme ve elektronik savaş paketlerinin teslimi gibi askeri operasyonlar için tasarlanan otonom bir sistem geliştiren Overland AI, Nisan ayında ödüllendirildi. 18,6 milyon dolar ABD Ordusunun Savunma Yenilik Birimi’nden. Fonlar, önümüzdeki iki yıl içinde Robotik Savaş Aracı (RCV) programı için prototip otonom yazılım yığını oluşturmak için kullanılacak.

2022 yılında kurulan girişim, bu hafta Point72 Ventures liderliğinde 10 milyon dolarlık bir tohum turu topladı. CEO ve kurucu Byron Boots’a göre fonlar Overland ekibini genişletmek ve şirketin özerklik yığını olan OverDrive’ı geliştirmeye devam etmek için kullanılacak.

Bu arada, ATV’lerin, yer altı madencilik araçlarının ve binek araçlarının off-road ortamlarıyla başa çıkmasına olanak tanıyan gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) üreten Potential, liderliğindeki başlangıç ​​turuna 2 milyon Kanada Doları (~ 1,5 milyon ABD Doları) tutarında bir uzatma topladı. Brightspark Ventures, Kanadalı bir erken aşama VC. Bu, Potential’ın toplam finansmanını 8,5 milyon Kanada dolarına (~ 6,2 milyon ABD doları) getiriyor. Başlangıç, son altı yılını teknolojisini geliştirmeye harcadı ve şu anda güç sporları, motosikletler ve otomotiv alanlarında birçok pilot proje gerçekleştiriyor.

Yol dışı fırsat

Potansiyel ve Karasal Yapay Zeka, otonom araç teknolojisini halka açık caddelerin dışındaki alanlara uygulamaya çalışan tek şirket değil. Ticari robotaksi ve sürücüsüz kamyon operasyonlarının yüksek maliyetli arayışı, son birkaç yılda düzinelerce yeni girişimi engelledi. Bunlar kapandıkça, Polymath Robotics, Forterra, Pronto.ai, Bear Robotics ve Outrider gibi yeni girişimler daha sağlam hedeflerle ortaya çıktı: AV teknolojisini depolara, madenciliğe, endüstriyel ve arazi ortamlarına uygulamak.

Autotech Ventures genel müdürü Alexei Andreev TechCrunch’a “Kesinlikle arazi özerkliğine sermaye ayırıyoruz” dedi. “Aslında otoyol özerkliğinden uzak duruyoruz ve arazi özerkliğini tamamen ikiye katladık.”

Autotech Ventures’ın bugün yatırım yaptığı off-road şirketlerinin çoğu tarım ve inşaat sektörlerinde yer alıyor; otonom madencilik araçları, forkliftler ve traktörler gibi ürünler. Andreev, bu sektörler için asıl meselenin işgücü açığını kapatmak, verimliliği artırmak ve çiftlikleri ve inşaat alanlarını daha güvenli hale getirmekle ilgili olduğunu söylüyor.

“Ve eğer insanları işten çıkarırsanız sigorta primlerinizde anında indirim alırsınız. Dolayısıyla bu dikey uygulamaların yatırım getirisi şu anda oldukça yüksek ve önemli” dedi Andreev.

Başka bir sonuç: Off-road özerkliği savunmada bir arkadaş buldu.

Karasal Yapay Zeka: DARPA’dan tohum finansmanına

Arazide hızla ilerleyen bir tankın yandan görüntüsü
Overland AI’nin arazi otonom sürüş yazılımı OverDrive, savunma ve ulusal güvenlik uygulamaları için test ediliyor.
Resim Kredisi: Karasal Yapay Zeka

Arazi sürüşünün otomatikleştirilmesi söz konusu olduğunda ABD Ordusu harika bir müşteri olabilir. Ibex Investors’ın ortağı Jeff Peters, sonuçta otonom araçların bir DARPA projesi olarak başladığını söylüyor. DARPA (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı), askeri kullanıma yönelik teknolojiyi geliştirmeye odaklanan bir ABD Savunma Bakanlığı kurumudur.

TechCrunch’a e-posta yoluyla konuşan Peters, “AV etrafındaki heyecan, endüstrinin çoğunu daha büyük potansiyel ticari uygulamalara yöneltti, ancak DoD projeleri devam etti” dedi ve otonom madencilik girişimi SafeAI ve otonom kamyon taşımacılığı girişimi Kodiak Robotics’in de savunma hibeleri peşinde olduğunu belirtti. “AV şirketlerinin (hala ortalıkta olanlar) Savunma Bakanlığı projelerini takip edeceğini düşünüyorum çünkü ticari operasyonlardan önceki dönemde büyük, seyreltici olmayan finansman sunuyor.”

Overland AI, DARPA programının en son yan ürünüdür. Washington Üniversitesi’nde makine öğrenimi profesörü ve üniversitenin bilgisayar bilimi ve mühendisliği okulundaki Robot Öğrenme Laboratuvarı’nın kurucusu olan Boots, ABD Ordusu Araştırma Laboratuvarı ve DARPA ile uzun bir işbirliği geçmişine sahip.

Overland, Boots’un araştırmasından ve DARPA’nın RACER (Karmaşık Ortamlarda Esneklik ile Robotik Otonomi) programına dahil olan ekibinden doğdu; bu programın amacı zorlu arazilerle başa çıkabilen otonom araçlar geliştirmektir.

Program halen devam etmektedir. Google, Nvidia, Apple, Waymo, Aurora, Embark ve Argo’dan derin teknoloji ustalarının yanı sıra SpaceX, RTX ve ABD Ordusu’nda görev açısından kritik çözümler üzerinde çalışan yazılım mühendisleriyle dolu olan Overland, yakın zamanda seçildi. ikinci aşamaya geçin.

Boots, TechCrunch’a bir video röportajında ​​şunları söyledi: “Üst düzey fikir, şu anda ordunun kullandığı hemen hemen her kara aracının içinde bir kişinin bulunmasıdır.” “Ve kişiyi araçtan çekip çıkarabileceğinizi hayal edebilirsiniz, bu da güvenlik ve taktiksel avantajlar sağlar.”

Kişiyi dışarı çekmek, araçların yalnızca yerleşik sensörleri (Boot’a göre esas olarak kameralar) kullanarak karmaşık arazi arazisinde otonom olarak gezinmesi ve haritalara, GPS’e veya uzaktan insan operatörlerine dayanmadan hesaplama yapması gerektiği anlamına gelir. Bu, Overland yazılımının yolun her adımında bitki örtüsü ve çamur gibi şeyler de dahil olmak üzere zeminin geometrisini ve bunun araç dinamiklerini nasıl etkilediğini anlaması gerektiği anlamına geliyor.

Boots, “Aracın nasıl hareket edeceği konusunda arazi oy kullanıyor” dedi.

Boots, Overland’ın teknolojisinin “temel olarak sensör verilerini alıp bir arazi temsili oluşturduğunu” açıkladı. Daha sonra araç, bu dijital temsili “artı birkaç kilometre uzakta olabilecek ulaşmaya çalıştığı hedefi, arazide bu hedefe doğru bir rota bulmaya çalışmak için” kullanıyor.

“Otonom bir sisteme sahip olmanın faydalarından biri de, sistem görevlendirildiğinde, o yer aracıyla iletişim bağlantısını kaybederseniz hedefine doğru ilerlemeye devam etmesi ve iletişim bağlantısı yeniden kurulana kadar görevi tamamlamaya çalışmasıdır. dedi Bot.

Günümüzde yolda sürüşün çoğu, kısmen diğer yol kullanıcılarına yönelik riskin daha yüksek olması nedeniyle telekomünikasyonun uzaktan yardıma bağlanmasına dayanmaktadır. Bu nedenle Waymo ve Cruise robotakslarının San Francisco sokaklarında tuğlalarla örüldüğünü, minimum güvenlik gereksinimini karşılamak için sürüşü bıraktıktan sonra uzaktaki bir operatörün onları dürtmesini beklediğini göreceksiniz.

“Askeri kara sistemlerinin çoğu zaman yapılandırılmamış, dinamik arazilerde çalışması gerekiyor. Point72 Ventures’ın savunma teknolojisi ekibinin ortağı Chris Morales, iyi tanımlanmış caddeler ve kapalı alanlar için oluşturulan otonom teknolojinin burada zorlanacağına ve bu ortamlarda operasyonel açıdan uygun yer özerkliği sağlamanın çok güçlü bir ekip gerektirdiğine inanıyoruz. TechCrunch’a söyledi.

Arazi ADAS ile potansiyelin potansiyeli

Arazi arazisinde sürüş yapan ATV test aracı
Potential’ın teknolojisi Terrain Intelligence, arazi sürüşü için ADAS’ı geliştirmeyi amaçlıyor.
Resim Kredisi: Potansiyel

“Belki %100 uzman sürücü olmayan, ancak off-road yapmak ve bu daha zorlu koşulları deneyimlemek isteyen birini gerçekten nasıl etkinleştirebilirsiniz?” Potential CEO’su Sam Poirier yakın zamanda yapılan bir röportajda bu soruyu sordu.

Potential’ın Terrain Intelligence adı verilen temel platformu, araçların önümüzdeki karmaşık arazileri ve değişen yüzey koşullarını görmesine, yorumlamasına ve bunlara hazırlanmasına yardımcı olmak için bilgisayar görüşünü kullanıyor. Terrain Intelligence, ek kameralar, lidar ve radar gibi ek sensörlere güvenmek yerine tek bir kameradan veri okuyabilir.

En temel düzeyde, Potential’ın arazi ADAS’ı sürücüyü ilerideki geçilemez bir nesneye veya yeni araziye göre daha iyi bir sürüş ayarına geçme ihtiyacına karşı uyarır.

“İkinci seviye ise, bunun yerine tipik olarak sürücü destekli ayarlarda yapılan değişikliklerin otomatikleştirilmesine gerçekten yardımcı olabilir miyiz?” dedi Poirier. “Çoğu araçta iki tekerlekten çekiş, dört tekerlekten çekiş, kum modu, çamur modu ve bunun gibi şeyler var. Sonuçta bu aşamada bunlar arasında geçiş yapmak sürücünün elinde… ve sürücünün bu farklı modları ne zaman kullanması gerektiğini anlaması gerekiyor.”

Potansiyelin son seviyesi, mevcut sensör verilerinin kullanılmasını, bu ayarlara ince ayar yapılmasını ve performansın sınırlarını zorlamayı içerecektir.

Eski bir Jeep baş mühendisi, otomotiv endüstrisinde deneyimli ve Potansiyel danışmanı Scott Kunselman, “Uzmanlığınız ne kadar iyi olursa olsun, bireysel bir sürücünün tek başına yapamayacağı, yardım araçlarının yapabileceği şeyler var” dedi. “Denge kontrolleri buna iyi bir örnek çünkü denge kontrolünü sağlamak için bağımsız fren kontrolüne ihtiyacınız var. Sürücünün yalnızca bir fren pedalı vardır ve tüm fren sistemini aynı anda çalıştırır. Stabilite kontrolü her tekerleği ayrı ayrı çalıştırabilir ve bu şekilde örneğin bir araçtaki sapmayı dengeleme yeteneği elde edebilirsiniz.”

Bu arada yalpalama, bir aracın ağırlığının ağırlık merkezinden sağa veya sola kayması anlamına gelir ve bu da aracın savrulmasına veya balık kuyruğuna neden olabilir.

Potential, yazılımını lisanslamak ve doğrudan araçlara entegre etmek için hem 1. Seviye tedarikçilerle hem de OEM’lerle çalıştığını söyledi. Andreev, potansiyel olarak küçük bir girişimde şansa daha az sahip olan OEM’ler yerine 1. Kademe tedarikçilerle iş ilişkilerine odaklanılmasını öneriyor.genel-24