Diablo IV oyuncuları, bir içerik oluşturucuya göre oyunun diğer savunma istatistiklerinden yaklaşık 10 kat daha kötü olan direnç istatistiği konusunda kafalarını kaşıyor.

Blizzard’ın ARPG serisi ve Blizzard’ın dijital kart oyunu Hearthstone etrafında içerik oluşturmasıyla tanınan Kripparrian, son videolarından birinde açıklamaya çalışıyor. Bir Büyücüyü oynuyor ve ana Büyücü statüsü İstihbarat sayesinde dirençleri biriktirdi ve ayrıca tüm dirençlere bir bonus veriyor. Bunu yaparken, diğer savunma istatistikleri söz konusu olduğunda dirençlerin olumlu bir şekilde karşılaştırılmadığını öğrendi.

Rakamları özetleyen Kripparrian, zırh ve yakın mesafeden hasar azaltma da dahil olmak üzere Diablo IV’teki diğer tüm savunma özelliklerinin istiflenen dirençlerden çok daha üstün olduğunu açıklıyor. Örneğin zırh, hem fiziksel hasar azaltma hem de tüm unsurlara karşı direnç sağlarken, teçhizat parçaları tipik olarak yalnızca belirli bir öğeye karşı dirence sahiptir. İlk bakışta, %50 element direncine sahip bir dişli parçası iyi görünebilir. Ancak gerçekte, bu öğeye karşı genel direnci yalnızca birkaç puan artırır ve genel olarak çok az gerçek hasar azaltma sunar. Öte yandan, zırh değerine göre iyi bir artı yüzdeye sahip bir teçhizat parçası, her tür hasar için genel hafifletmeyi daha yüksek bir yüzdeyle yükseltir.

Kripparrian, “Herhangi bir donanım parçası üzerindeki herhangi bir direniş biçimi, tartışmasız en kötü statüdür” diyor. “Tek bir direnç teçhizatı kullanmayın, çünkü onlar bu korkunç sistemi gözden geçirene kadar bu tamamen bir israftır.”

Örnek olarak oyunun iki iksirini kullanıyor. Bir iksir, oyunculara %30 daha fazla Can, önemli bir destek sağlarken, aynı seviyedeki belirli bir direnç özelliğini %20 artıran başka bir iksir, toplamda yalnızca %1’den daha az hasar azaltma anlamına gelir.

Kripparian, “Bu, ya tamamen arızalı bir sistem olduğu ya da birinin denklemin bir kısmını unuttuğu, en azından bir ondalık basamağı kaçırdığı durumlardan biri” diye yazıyor.

Kripparian ve diğer içerik oluşturucuların beğendiği gibi sorunun bir parçası tek mandal not, dirençlerin arkasındaki gerçek hesaplamaların inanılmaz derecede kafa karıştırıcı olmasıdır. Yakın hasar azaltma gibi diğer savunma istatistikleri, verdikleri hasar azaltma açısından bire birdir, oysa bir dirence artı %50 sahip bir teçhizat, bu direnci gerçekte yalnızca birkaç yüzde puanı artırır.

Onepeg, “Bunun bir böcek olup olmadığını bilmiyorum” diyor. “Şu anda tek bildiğim, bunun ne yaptığını söylediğine dair istatistiklerin inanılmaz derecede yanıltıcı olduğu.”

İşin garibi, Kripparian’ın söylediği sınıf, direnişlerin işleyişi nedeniyle Diablo IV’ün en zayıfları arasında yer alıyor, Büyücü, aynı zamanda oyunun en çok oynanan sınıfı. Blizzard’a göre Diablo IV, hem Diablo III’ü hem de World of Warcraft’ın Shadowlands genişlemesini geride bırakarak stüdyonun şimdiye kadarki en hızlı satan oyunu. Bu, Blizzard’ın henüz resmi satış rakamlarını açıklamamasına rağmen, Diablo IV’ün muhtemelen ilk 24 saatinde 3,7 milyondan fazla kopya sattığı anlamına geliyor.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1