Google’ın Yerel Rehberler programı, ziyaret ettiğiniz belirli yerler hakkındaki bilgileri onlarla paylaşmanızı ister. Google, incelemeler, belirli mağazalar hakkındaki bilgiler ve fotoğraflar gibi bu bilgileri, Google Haritalar kullanıcılarının belirli ürünleri, hizmetleri ve deneyimleri nereden edineceklerine karar vermelerine yardımcı olmak için kullanır. Ve süre Google, onlara yardım ettiğiniz için size peşin para ödemiyor, teknoloji şirketi bazı avantajlar sunuyor.

Google, Yerel Rehberlerini ücretsiz ürünler ve avantajlarla ödüllendiriyor

Örneğin geçtiğimiz Ekim ayında Google, Yerel Rehberlerinden bazılarını üç aylık ücretsiz Google Fi hizmetiyle ödüllendirdi. Fi, şirketin MVNO’sudur (Mobil Sanal Ağ Operatörü), yani kablosuz hizmetini T-Mobile’ın ağından alır. Kendisi hiçbir hücre sitesine sahip olmasa da, kablosuz, mobil ihtiyaçlarınız için size bağlantı satabilir. Google’ın cömertliğine bir fiyat etiketi koymanız gerekirse, bu bedava ürünün değeri 195 ABD dolarına kadar çıkıyordu!

Daha geçen gün, bu yazar Google’a Yerel Rehberler hakkında daha fazla bilgi gönderdi ve bunun için Google tarafından altı aylık ücretsiz Google One bulut depolama alanıyla ödüllendirildim. Google One abonelerine bahşedilen diğer bazı avantajların yanı sıra aylık olarak kullanmak üzere 100 GB ek depolama alanı alıyorum. Böyle bir bonus, hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın çevrimiçi etkinliğinizi şifreleyen ücretsiz bir VPN’dir. Halka açık Wi-Fi ağlarında bile kendinizi bilgisayar korsanlarından ve saldırganlardan koruyabilirsiniz.

VPN kullanmayla ilgili bir sorun, farkında olmayabileceğiniz bir sorundur. Bir VPN, bir ev Wi-Fi’sinden internet sağlayıcınıza bağlanmak ve geri dönmek için ekstra adımların kullanılmasını gerektirdiğinden, veri hızınız düşer. Örneğin, Google’dan ücretsiz VPN’i açtığımda veri indirme hızım 100 Mbps idi. VPN’i devre dışı bıraktığımda, indirme hızım tekrar 300Mbps’nin üzerine çıktı.

Yerel Rehberler’e nasıl katılabilirsiniz?

Önümüzdeki altı ay boyunca alacağım 100 GB’lık bulut depolama, normalde bana ayda 1,99 ABD dolarına mal olacak, dolayısıyla hediyemin değeri 11,94 ABD dolarına çıkıyor. Bu, üç aylık ücretsiz Google Fi almakla aynı şey olmayabilir, ancak ödülü çok takdir ediyorum.

Yerel Rehberler, Google Haritalar’a yaptığınız her katkıya bağlı olarak farklı puanların verildiği bir puan sistemi üzerinde çalışır. Yerel Rehberler programına katılmak üzere kaydolmak için Android veya iOS’ta Google Haritalar uygulamasını açın ve programa katılmak için ekranın alt kısmındaki Katkıda bulun sekmesine dokunun.

Dediğimiz gibi, kazandığınız puanlar sağladığınız bilgilere bağlıdır:

 • Bir inceleme yazın – 10 puan
 • 200’den fazla karakterlik bir inceleme yazın – 20 puan
 • Bir işletmeyi derecelendirin – 1 puan
 • Bir fotoğraf yükleyin – 5 puan
 • Bir fotoğrafı etiketleyin – 3 puan
 • Bir video yükleyin – 7 puan
 • Soru-Cevap’a yanıt verin – 3 puan
 • Bilgileri düzenleyin – 5 puan
 • Bir yer ekleyin – 15 puan
 • Bir yol ekleyin – 15 puan
 • Bir gerçeği kontrol edin – 1 puan
 • Uygun bir liste yayınlayın – 10 puan
 • Bir açıklama yazın (listede) – 5 puan

Puan biriktirdikçe, Yerel Rehberler sıralamasında yükselirsiniz. 250 puan topladığınızda, bu sizi 4. Seviyeye götürür ve incelemelerde ve fotoğraflarda profil resminizin yanında bir rozet görürsünüz. Ulaşabileceğiniz en yüksek seviye Seviye 10’dur. Zirveye (Seviye 10) ulaşmak için 100.000 puan toplamanız gerekir. Yayınlanan en son veriler olan Aralık 2021 itibarıyla, Google’ın bu düzeyde 1.315 Yerel Rehberi vardı.

Google’a ziyaret ettiğiniz belirli yerler hakkında sordukları soruya yanıt vermek için birkaç dakikanızı ayırmayı sorun etmezseniz, kendinizi merdivende yukarı doğru çıkarken bulabilirsiniz ve belki de yaptığınız için Google tarafından ödüllendirilirsiniz. Yerel Rehber olmak için harcadığınız tüm zaman ve çalışma. Yardım isteyen Google Harita kullanıcılarına da yardım ettiğinizi unutmayın.telefon-1