Microsoft Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Teams ve Outlook da dahil olmak üzere 365 yazılım paketinin binlerce kullanıcısını iki saatten fazla etkileyen bir kesintinin ardından çevrimiçi hizmetlerini geri yüklediğini söyledi.

İnternet kesintilerini takip eden Downdetector.com’a göre, Word ve Excel gibi üretkenlik yazılımlarına erişim, yaklaşık 18.000 kullanıcı için kapalıydı ve ardından 12:57 ET civarında 906’ya düştü.

Bir Microsoft sözcüsü, “Kullanıcıların bazı hizmetlerimize erişmesini engelleyen bir sorunu çözdük” dedi.

Microsoft, web üzerinde Outlook’a erişimle ilgili bir sorunu araştırdığını söyleyerek kesintiyi daha önce işaretledi ve daha sonra Microsoft Teams, SharePoint Online ve OneDrive for Business’ın da etkilendiğini ekledi.

Teknoloji şirketi, herhangi bir ayrıntı vermeden kesintiyi çözmek için bir sistem güncellemesini geri aldığını söyledi.

Çok sayıda Twitter kullanıcısı kesintiden şikayetçi oldu ve kesinti nedeniyle yaşadıkları sorunları paylaştı.

Microsoft’un hizmetleri, yılın başından bu yana en az üç kez kesintiye uğradı.

Ocak ayında şirket, küresel olarak milyonlarca kullanıcıyı potansiyel olarak etkileyen Teams ve Outlook gibi hizmetlerin yanı sıra bulut platformu Azure’u da devre dışı bırakan bir ağ kesintisinden etkilendi.

Azure’un durum sayfası, hizmetlerin Amerika, Avrupa, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’da etkilendiğini gösterdi. Yalnızca Çin’deki hizmetler ve hükümetler için platformu darbe almadı.

Microsoft’un bulut bilgi işlem platformu Azure’daki bir kesinti, çeşitli hizmetleri etkileyebilir ve dünyanın en büyük şirketlerinin neredeyse tamamı platformu kullandığından bir domino etkisi yaratabilir.

Google’dan Meta’ya kadar birçok şirket hizmet kesintileri gördüğünden, Büyük Teknoloji platformlarının kesintileri nadir değildir. Amazon’dan sonra en büyük ikinci bulut hizmetleri sağlayıcısı olan Azure, geçen yıl kesintilerle karşı karşıya kaldı.

Bununla birlikte, son üç yılda evden çalışan daha fazla çalışan nedeniyle çevrimiçi platformlara artan bağımlılık nedeniyle herhangi bir kesintinin daha büyük bir etkisi var.

© Thomson Reuters 2023


Motorola Edge 40, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Edge 30’un halefi olarak kısa süre önce ülkede görücüye çıktı. Nothing Phone 1 veya Realme Pro+ yerine bu telefonu satın almalı mısınız? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8