NASA/SOFIA’dan alınan veriler. 1 kredi

Galaktik okyanusumuzun derinliklerinde, gökbilimciler Nessie Bulutsusu’nda yıldız oluşumunun tetiklendiğini gözlemlediler.

Gaz halindeki bir kozmik gaz ve toz şeridi, bir kızılötesi kara bulut (IRDC) olan kıvrımlı “Nessie” filamanının çekirdeğini oluşturur. Bu soğuk, yoğun, opak bulut, yeni yıldızlar oluşturmaya hazır. Bu yoğun iplikçikteki yerçekimi onu yıldızlara dönüşmeye hazırlar. Filamentte sıcak bir yıldız doğarsa, filamentle çarpışabilen ve yeni bir yıldız oluşturmak için onu kenardan gönderebilen genişleyen bir balon oluşturur. İlk parlak yıldız, bir zincirleme reaksiyon başlatan ilk domino taşıdır.

İplik boyunca yeni yıldızlar oluştukça, iplikçik boyunca ilerleyen sıradaki yıldız oluşumunu tetikleyebilirler. Yeni yıldızların ürettiği enerji yeni sıcak, genişleyen baloncuklar oluşturur, iplikçikteki soğuk gaz cepleriyle çarpışır, iplikçik gazını çarpışma yerinde kenardan iterek daha da fazla yıldız oluşumunu tetikler ve hatta domino taşları gibi düşer.

Uluslararası bir gökbilimciler ekibi, SOFIA, Australia Telescope Compact Array ve Mopra Telescope’tan gelen verileri kullanarak, kabarcık-filament etkileşiminin neden olduğu bu tetiklenen yıldız oluşumuna dair kanıtlara sahip.

Bu fenomen, bölgedeki en parlak protostar olan AGAL337.916-00.477’nin gözlemlenmesiyle ortaya çıktı. Bu yeni oluşan yıldız, tam olarak genişleyen bir HII kabarcığı ile IRDC filamanı arasındaki kesişme noktasında bulunuyordu.

Nessie Bulutsusu'nun çekirdeği yeni yıldızlar oluşturmaya başladı

Nessie’nin efsanevi şekli, Spitzer Teleskobu’ndan alınan bir görüntüde ortaya çıktı. Genişleyen balon, en sağdaki sarı, halka şeklindeki nesnedir. Kredi: NASA/JPL-Caltech/Univ. Wisconsin’in

Nessie’nin batı kenarı boyunca uzanan bu gözyaşı damlası şeklindeki baloncuk, yüksek enerjili yıldız kümelerinin, kompakt H II bölgelerinin ve, anlamlı bir şekilde, parlak bir genç protoyıldızın yeridir. Hem amonyak (3,3) (Avustralya Teleskopu Kompakt Dizisi ile gözlemlendi) hem de SiO 2-1 emisyonu (Mopra Teleskopu ile gözlemlendi), parlak protostar ile tam olarak çakışan emisyon tepe noktaları gösteriyor. Hem amonyak (3,3) hem de SiO emisyonu, baloncuğun filamana çarpmasının kesin işaretleridir.

Green Bank Gözlemevi Direktörü ve bu araştırmanın baş yazarı Jim Jackson ekliyor: “Nessie’nin yıldızların doğum yeri olduğunu bir süredir biliyorduk. Daha eski nesil yıldızların doğumu tetikleyip tetikleyemeyeceğini merak ettik. ipliksi bir buluttaki yeni yıldızların sayısı. Bu verilerle tetikleme sürecini iş başında görebiliriz.”

Bu haber 6 Haziran Salı günü düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı. Amerikan Astronomi Derneği’nin 242. yaz toplantısı.

Green Bank Gözlemevi tarafından sağlanmıştır

Alıntı: Gökbilimciler, Nessie Bulutsusu’nun çekirdeğinin yeni yıldızlar oluşturmaya hazır olduğunu söylüyor (2023, 7 Haziran), 7 Haziran 2023’te https://phys.org/news/2023-06-core-nessie-nebula-primed-stars.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1