iPhone’lar için yeni StandBy özelliğine sahip olası bir Apple akıllı ekranına yönelik bazı ipuçlarına rağmen, Apple’ın WWDC’si akıllı ev için yetersizdi. Ancak Apple kayda değer bir ekleme duyurdu, Siri yakında halledecek “çoklu komutlaradını bir daha söylemenize gerek kalmadan arka arkaya.

Bu küçük bir güncelleme gibi görünebilir, ancak akıllı evde ses kontrolünü kullanan herkes için “Siri, yemek odasının ışıklarını kapat. Ve ön kapıyı kilitle” büyük bir gelişme olacaktır. Bununla birlikte, aynı zamanda Apple’ın akıllı evde hala nasıl yetiştiğinin bir başka örneği.

Apple’ın ileriye dönük ev otomasyonu çabaları için tamamen Matter’a güvenmeyi planladığına inanıyorum.

Hem Amazon’un Alexa’sı hem de Google Asistan, yıllardır arka arkaya gelen istekleri anlayacak kadar akıllıydı, ancak yine de Siri’nin her seferinde kibarca sorulması gerekiyordu. Apple, en yeni güncellemeleriyle “Hey Siri”den “Hey”i de çıkararak en büyük rakibi Alexa’nın tek uyandırma sözü doğasına uygun hale getirdi. (“Hey Google” hala ağız dolusu olsa da, Google’ın bazı durumlarda uyandırma sözüne bile ihtiyacı yoktur).

Ancak Ciddenbüyük ihtimalle şehir, mısır gevreği, seri, ve diğer yüzlerce ortak Siri-bitişik kelime şimdi zaten yanlış uyandırma için en kötüsü olan sesli asistanı etkinleştirecek. Umarım, Apple bundan kaçınmak için cihazının algılama yeteneklerinde biraz sihir yapmıştır.

Apple TV, tvOS 17’de yeniden tasarlanan Kontrol Merkezine kavuşarak akıllı ev kontrollerine erişimi kolaylaştırır.
Resim: elma

Apple’ın önde olduğu alanlardan biri, TV platformunda akıllı ev kontrolüdür ve tvOS 17, kameralarınıza gitmeyi ve Siri uzaktan kumandayı kullanarak sahneleri etkinleştirmeyi biraz daha kolaylaştıracak gibi görünen yeniden tasarlanmış bir kontrol merkezine sahiptir. Apple Home uygulaması için kapı kilitleri, garaj kapıları, alarm sistemleri ve temas sensörleri gibi cihazlardan 30 güne kadar “etkinlik geçmişi” dahil olmak üzere birkaç küçük güncelleme duyuruldu. Bu, uygulamada Emniyet ve Güvenlik (Reddit’te yayınlanan ekran görüntülerine göre) ve bir garaj kapısının ne zaman açıldığını veya kapatıldığını, bir güvenlik sisteminin etkinleştirildiğini ve bir kapının ne zaman kilitlendiğini veya kilidinin açıldığını gösterebilir. Bu hoş bir özellik, ancak yine çoğu akıllı ev uygulamasında zaten bulunan bir özellik.

Ayrıca, iOS 17 bu yılın sonlarında geldiğinde muhtemelen birkaç Apple Home UI ince ayarı göreceğiz. Bazıları, geliştirici beta sürümünde zaten tespit edildi, örneğin geliştirilmiş renk seçici ışıklar için ve bir özelleştirilebilir Ev widget’ı. Apple ayrıca, Matter uyumlu akıllı kilitler için PIN kodlarının ve dokunarak kilidi açma özelliğinin artık kullanılabileceğini duyurdu (bunlardan şu anda bir). Muhtemelen bu, HomeKey kilitlerinin Matter aracılığıyla eklenme ve bu temel işlevi kaybetmeme yeteneğini açar. Ancak, şu anda Matter ile çalışan herhangi bir HomeKey uyumlu kilit bulunmamaktadır.

Bu yılki bu genel faaliyet eksikliği, Apple’ın ileriye dönük ev otomasyonu çabaları için tamamen Matter’a güvenme planı olduğuna inandığım şeyi vurguluyor. Apple ve Amazon, Google ve Samsung dahil rakipleri tarafından desteklenen yeni akıllı ev standardı hala zar zor ilerliyor ve Apple Home’dan Matter ile bağlantılı olmayan herhangi bir yeni özellik göreceğimizi sanmıyorum.

Daha muhtemel olan ve bu yılki WWDC’den umduğum şey, Apple’ın benzersiz özelliklerinden daha fazlasını göreceğiz – örneğin uyarlanabilir aydınlatma Ve HomeKit Güvenli Video — herkesin eğlenmesi için Matter standardına taşınmıştır.

Apple Home’dan Matter ile bağlantılı olmayan herhangi bir yeni özellik göreceğimizi sanmıyorum

Ne de olsa geçen yılki WWDC, Apple Home için bir afişti. Çünkü maddenin. Şirket, HomeKit akıllı ev platformu için tamamen yeni bir mimariyle birlikte tamamen yeni bir Apple Home uygulamasını duyurdu ve herkese Matter’ın esasen HomeKit üzerine inşa edildiğini söyledi. Ardından, bu yılın Ocak ayında yerleşik bir Thread radyo ile yeni bir Apple HomePod izledi – Thread, Matter’ın üzerinde çalıştığı iki kablosuz protokolden biridir.

Apple Home kullanıcıları için Matter, uyumlu cihazlar söz konusu olduğunda Apple’ın akıllı ev platformunu rekabete eşit hale getirme potansiyeline sahiptir – Apple’ın geride kaldığı başka bir yer. Kurulumlarıyla uyumlu daha fazla üreticiden daha fazla gadget olacak.

Bunun olduğunu zaten görüyoruz. Govee’den akıllı ışıklar ve SwitchBot’tan akıllı perdeler artık Apple Home ile çalışıyor ve Matter, robot elektrikli süpürgeler ve evcil hayvan besleyiciler gibi çok talep edilenler de dahil olmak üzere Apple Home’a ​​yeni cihaz kategorileri de getirecek. Ancak Matter’ın ilerlemesi herkesin tahmin ettiğinden çok daha yavaş oldu ve görünüşe göre buna Apple da dahil.

genel-2