Yeni duyurulan iPadOS 17, iPad’inizi yeni şekillerde özelleştirmenize, yeni etkileşimli widget’lar kullanmanıza, PDF’lerle daha üretken olmanıza ve iPad’in büyük ekranından yararlanarak sağlığınızı takip etmenize olanak sağlayacak.

Apple WWDC ’23 Canlı Blogu: Cupertino’nun en son yeniliklerini ortaya koyuyor

Tüm yeni özellikleri inceleyelim:

Etkileşimli Widget’lar

Bu yıl iPadOS’te yapılan büyük değişikliklerden biri, etkileşimli pencere öğelerinin eklenmesidir. Artık bunları iPad’inizin ana ekranına ekleyebilir ve yalnızca önemli bilgileri görüntülemekle kalmaz, aynı zamanda doğrudan pencere öğesinden bunlarla etkileşimde bulunabilirsiniz. Örneğin, akıllı ışıklarınızı ana ekrandan açıp kapatabilir, müzik widget’ı aracılığıyla şarkıları çalabilir veya karıştırabilir veya testlerin veya diğer önemsiz şeylerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kilit ekranı kişiselleştirme

Kilit ekranı özelleştirme, iPadOS 17 ile iPad’e geliyor. Artık duvar kağıdını değiştirmek için dokunup basılı tutabilirsiniz ve iPad’in büyük ekranında büyüleyici görünen bir dizi harika seçenek var. Ayrıca, kilit ekranının hemen soluna widget’lar ekleyerek, cihazınızın kilidini açmanıza gerek kalmadan önemli bilgilere göz atmanızı sağlar.

canlı aktiviteler

iPadOS 17 ile farklı etkinlikleri doğrudan kilit ekranınızdan takip edebilirsiniz. Örneğin, bir zamanlayıcı (veya birden çok zamanlayıcı) ayarlayabilir ve zamanı takip edebilir veya Uber teslimatınızın ilerlemesini görebilirsiniz.

iPad için sağlık

Sağlık uygulaması, iPadOS 17 ile iPad’e geliyor, büyük ekranın tüm avantajlarından yararlanıyor ve size daha fazla sağlık verisi ve ölçümü gösteriyor. Apple Watch’ınız veya iPhone’unuz gibi diğer cihazlarla senkronize olur ve etkileşimli çizelgeleri ve diğer önemli bilgileri tüm cihazlarınızda görüntüleyebilirsiniz.

PDF değişiklikleri

iPad’inizin yeni iPadOS 17 ile PDF’leri nasıl işleyebileceği konusunda da bir değişiklik var. Yalnızca Notes’a entegre edilmekle kalmazlar ve ek açıklamaları, arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla bunlar üzerinde çalışmak için canlı işbirliğini kullanabilirsiniz, aynı zamanda iPadOS 17, PDF’lerdeki alanları otomatik olarak tanımlayabilecek ve bunları hızlı bir şekilde doldurmanıza izin verecektir. Stage Manager, Freeform ayrıca yeni çizim araçları, “takip et” adı verilen ve en sevdiğiniz içerik oluşturucuları takip etmenizi sağlayan yeni bir özellik alır. Menzil dışındayken AirDrop yapma, FaceTime mesajı bırakma, mesajlarda Canlı Etiketler kullanma, haritaları indirip çevrimdışı kullanma, söyleyerek Siri’yi çağırma gibi yeni duyurulan iOS 17 özelliklerinden bazıları iPadOS 17 ile de kullanılabilecek. sadece “Siri” ve ayrıca geliştirilmiş metin tahmininin keyfini çıkarın.telefon-1