“Şişedeki Mesaj” kampanyası, herkese adının ABD Şair Ödülü Sahibi Ada Limón’un “Gizeme Övgü: Avrupa İçin Bir Şiir”ini taşıyan bir mikroçipe yazdırılması fırsatını sunuyor. Çip, NASA’nın Europa Clipper uzay aracında Jüpiter’e ve uydusu Europa’ya gidecek. Kredi bilgileri: NASA

NASA‘Şişedeki Mesaj’ kampanyası, halkı, ABD’li Şair Ödüllü Ada Limón’un bir şiirine eşlik edecek bir mikroçipe isimlerini eklemeye davet ediyor. JüpiterUzay keşfine küresel ilgiyi ateşlemek için tasarlanan kampanya, katılımcıların kişiselleştirilmiş hediyelik eşyalar oluşturmasına da olanak tanıyor ve sosyal medya katılımını teşvik ediyor.

Halktan, uzay aracı Ekim 2024’te Jüpiter’in ayı Europa’ya yolculuğuna başlamadan önce, NASA’nın Europa Clipper görevine adanmış orijinal bir şiire isimlerini eklemeye davet ediliyor. Şiir ve isimler, şişedeki bir mesaj gibi milyarlarca insanı dolaşacak. Görev, Europa’nın buzlu kabuğunun altında yattığı düşünülen okyanusun yaşamı destekleyip destekleyemeyeceğini araştırırken, kilometrelerce.

Şişedeki Mesaj kampanyası kapsamında saat 23:59’a kadar gelen isimler Avustralya, Brezilya ve Kuzey Amerika ülkelerinin kullandığı saat uygulaması31 Aralık 2023, ABD Şair Ödülü Sahibi Ada Limón tarafından yazılan ve “Gizeme Övgü: Avrupa İçin Bir Şiir” başlıklı şiirle birlikte bir mikroçipe şablon olarak işlenecek.

İmzalamak, şiiri okumak ve Limón’un şiiri animasyonlu bir videoda okumasını dinlemek için şu adrese gidin:

https://go.nasa.gov/MessageInABottle

Site aynı zamanda katılımcıların deneyimi anmak için özelleştirilebilir bir hediyelik eşya – Europa ve Jüpiter’in bir sunumuna karşı bir şişedeki bir mesajda adınızın bir illüstrasyonu – oluşturmasına ve indirmesine olanak tanır. Katılımcılar, #SendYourName etiketini kullanarak coşkularını sosyal medyada paylaşmaya teşvik edilir.

NASA’nın Bilim Misyonu yönetici yardımcısı Nicola Fox, “‘Message in a Bottle’ bilim, sanat ve teknolojinin mükemmel birleşimidir ve Europa Clipper’ın yolculuğunun bir parçası olma fırsatını dünyayla paylaşmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. Washington’daki Müdürlük. “Jüpiter’in donmuş ayının sırlarını çözmeye çalışan radyasyona dayanıklı uzay gemisinde, isimlerimizin güneş sistemimizde seyahat edeceği düşüncesine bayılıyorum.”

Europa Mission Uzay Aracı Sanatçısının Çizimi

Sanatçının NASA’nın Europa Clipper uzay aracını yorumlaması. Kredi: NASA/JPL-Caltech

“Şişedeki Mesaj” kampanyası, on milyonlarca insanın Artemis I ve birkaçıyla birlikte binmek için isimlerini göndermesini sağlayan diğer NASA projelerine benzer. Mars uzay aracı. Ajansın, güneş sistemimizi ve ötesini keşfeden uzay araçlarına ilham verici mesajlar gönderme konusundaki uzun geleneğinden yararlanıyor. Dünyadaki yaşam ve kültür çeşitliliğini iletmek için ses ve görüntülerden oluşan bir zaman kapsülü gönderen NASA’nın Voyagers’ın Altın Rekoru damarında, program dünyanın dört bir yanındaki insanların hayal gücünü ateşlemeyi amaçlıyor.

“Bu amiral gemisi görevini geliştiren ve NASA’nın güneş sistemini keşfetmek için gönderdiği en büyük uzay aracını el yapımı yapan insanlara ilham kaynağı oldu. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı yöneticisi Laurie Leshin, “İnsanlığı bu görevin katkıda bulunacağı büyük soruları sormaya iten şey bu” dedi.JPL) Europa Clipper’ın gelişimine öncülük eden Güney Kaliforniya’da. “İlham, Europa’ya yolculuk yapacak her isimle birlikte geliyor.”

Europa Clipper şu anda monte ediliyor, kamerada, JPL’de. Florida, Cape Canaveral’dan fırlatılması planlanan uzay aracı, 2030’da varacağı Jüpiter sistemine ulaşmak için 1,8 milyar mil (2,6 milyar kilometre) yol kat edecek. yarım milyar mil (800.000 kilometre) bilim aletleri yer altı okyanusu, buz kabuğu ve ayın atmosferi hakkında veri toplar.

Ocak ayında, Limon JPL’yi ziyaret etti uzay aracını görmek ve görev hakkında daha fazla bilgi edinmek için. 2022’de Kongre Kütüphanecisi Carla Hayden tarafından Şiirde 24. Şair Ödüllü Danışman olarak atandı ve Nisan 2023’te ikinci, iki yıllık bir dönem için yeniden atandı. Limón, Kaliforniya, Sonoma’da doğdu ve Meksika soyundan geliyor. Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği Şiir Ödülü’nü kazanan “The Hurting Kind” ve “The Carrying” de dahil olmak üzere birçok şiir kitabının yazarıdır.

Kongre Kütüphanesi Şiir ve Edebiyat Merkezi, ülkenin resmi şairi olan ve 1937’den beri varlığını sürdüren Şair Danışmanı’nın evidir. Amerika Birleşik Devletleri – ve dünyanın dört bir yanından kapsamlı materyaller – hem yerinde hem de çevrimiçi. ABD Kongresi’nin ana araştırma kolu ve ABD Telif Hakkı Bürosu’nun evidir.

Misyon Hakkında Daha Fazla Bilgi

Europa Clipper misyonunun birincil bilimsel amacı, Europa’nın yüzeyinin altında yaşamı destekleyebilecek yerler olup olmadığını tespit etmektir. Misyonun üç ana hedefi var: buz kabuğunun ve altındaki okyanusun doğasını anlamak, ayın bileşimini anlamak ve jeolojisini incelemek. Europa’nın karmaşık ayrıntılarına yönelik bu araştırmalar, bilim adamlarına Dünya’nın ötesindeki dünyalarda astrobiyolojik yaşam potansiyeli hakkında daha net bir anlayış sağlayacaktır.

Europa Clipper misyonunun yönetimi Pasadena, California merkezli Caltech tarafından yönetiliyor. Bu projedeki ortağı, NASA’nın Washington’daki Bilim Misyon Müdürlüğü adına çalışan, Laurel, Maryland’de bulunan Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’dır (APL). Uzay aracının ana gövdesi, APL, JPL ve NASA’nın Greenbelt, Maryland merkezli Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından ortaklaşa tasarlandı. Europa Clipper görevi için program yönetiminin yürütülmesi, NASA’nın Alabama, Huntsville’de bulunan Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nin bir parçası olan Gezegen Görevleri Program Ofisi tarafından yürütülür.uzay-2