Sony Resimleri Animasyonu

Uyarı: Bu makale Spider-Man: Across the Spider-Verse (2023) için önemli spoiler içermektedir.

Miles Morales (Shameik Moore) hiçbir zaman Örümcek Adam olmayacaktı. En azından, izleyicilerin 2018’lerde ilk kez tanıştığı Mil versiyonu değil. Örümcek Adam: Örümcek Evreninde.

Bu bilgi erken ortaya çıkıyor Örümcek Adam: Örümcek Ayetinin Ötesinde Jonathan Ohnn, namı diğer The Spot (Jason Schwartzman), Miles ve ağ fırlatan arkadaşları, filmin sonunda Wilson Fisk’in (Liev Schreiber) Süper Çarpıştırıcısını yok ettiğinde çok boyutlu bir varlığa dönüşen eski bir bilim insanı tarafından. Örümcek Evrenine. Ohnn, yalnızca Miles’ın eylemleri onun dönüşümüyle sonuçlandığı için değil, aynı zamanda Miles’a güçlerini evrenlerine veren radyoaktif örümceği getiren Fisk’in Süper Çarpıştırıcısı ile Ohnn’un ilk deneylerinden biri olduğu için Miles’ın baş düşmanı olduğu konusunda ısrar ediyor.

Ohnn’un yorumları başlangıçta sağır kulaklara ulaşır, ancak Miles daha sonra Gwen Stacy ile Nueva York’a gittiğinde (Şahin gözHailee Steinfeld), Jessica Drew (Issa Rae) ve Spider-Punk (Daniel Kaluuya), The Spot’un sadece yaygara koparmadığını keşfeder. Orada, Miles sonunda Miguel O’Hara namı diğer Spider-Man 2099 ile yüz yüze gelir (Ay Şövalyesi’Spider-Verse’in “The Canon” tarafından bir arada tutulduğunu açıklayan Oscar Isaac). Miguel’e göre Canon, her evrenin Örümcek Adamını yaratmaktan sorumlu olan bir dizi olaydan bahsediyor – yani sevilen birinin ölümü ve iyi kalpli bir polis şefinin ölümü.

Miles bu bilgiyi keşfettiğinde, ilk karşılaşmalarından bu yana güçleri oldukça artan The Spot’un, Jefferson Davis adlı bir polis yüzbaşısı olan babasını öldürmeyi planladığını fark eder (EbedilerBrian Tire Henry). Miles anlaşılır bir şekilde kendi evrenine geri dönüp babasının ölümünü engelleme konusundaki çaresizliğini ifade eder, ancak bunu yapmaması Miguel, Gwen ve eski akıl hocası Peter B. Parker (Jake Johnson) tarafından uyarılır. Miguel, Miles’ın Canon’u üzemeyeceği konusunda ısrar ediyor, aksi takdirde tüm çoklu evrenin dokusu parçalanabilir. Miles pes etmeyince Gwen, Peter ve Miguel’in Örümcek Cemiyeti’nin geri kalanı onun kendi evrenine geri dönmesini fiziksel olarak engellemeye çalışır.

Miguel, Spider-Man: Across the Spider-Verse'de Miles'ı tutuyor.
Sony Resimleri Animasyonu

Ardından, Nueva York’ta Miles’ı tüm arkadaşlarına ve daha da önemlisi Miguel’e karşı karşıya getiren bir kovalamaca var. İki karakter sonunda bir hava treninin tepesinde yumruklaşınca Miguel, Miles’a kendisinin asla Örümcek Adam olmayacağını söyler. Aslında o, Jonathan Ohnn çoklu evreni kurcalayıp başka bir boyuttan bir örümceği Miles’ın içine getirdikten sonra Örümcek Adam olan bir anomalidir. O örümcek Miles’ı ısırdığında, yalnızca gerçekliği potansiyel Örümcek Adam’ından çalınmakla kalmadı, aynı zamanda Miles’ın evreninden Peter Parker, Miles’ın dönüşümünü telafi etmek için ölmek zorunda kaldı.

Bu açıklamaların ciddiyetine rağmen Miles, onu eve göndermek için onu ısıran örümceğin DNA’sını kullanarak Miguel’in elinden kurtulmayı ve Nueva York’tan kaçmayı başarıyor. Ne yazık ki Miles için planı tamamen plana göre gitmez. Ne de olsa onu ısıran örümcek bir yerden değildi. onun evren, bu yüzden DNA’sını taramak onu eve göndermez. Bunun yerine Miles, Örümcek Adam’ın olmadığı, aynı zamanda amcası Aaron’un (Mahershala Ali) yaşadığı ve babasının öldüğü bir evrende mahsur kalır. Bu yeterince kötü değilse, Miles ayrıca söz konusu evrenin Prowler versiyonu tarafından yakalanır, ki bu amcası değil, kendisinin kinci, acı bir versiyonudur.

Örümcek Ayetinin ÖtesindeNeyse ki, Miles için tamamen olumsuz bir notla bitmiyor. Arkadaşının geri adım atmayı ve Miguel’in emirlerini yerine getirmeyi reddetmesinden ilham alan Gwen, Miles’ı bulmasına ve The Spot’un babasını öldürmesini ve tüm çoklu evreni yok etmesini engellemesine yardımcı olmak için “tanıdık yüzlerden” oluşan bir ekip kurar. Gwen’in ekibinde Spider-Man India (Karan Soni) ve Spider-Punk’un yanı sıra Peter B. Parker, Spider-Ham (John Mulaney), Peni Parker (Kimiko Glenn), Spider-Man Noir (Nicolas Cage) ve geri kalanı ve Miles’ın arkadaşları Örümcek Evrenine.

Gwen Stacy, Spider-Man: Across the Spider-Verse'de Peter B. Parker'ın yanında duruyor.
Sony Resimleri Animasyonu

Yani hikayesini yarım bir yerde bırakırken, Örümcek Adam: Örümcek Ayetinin Ötesinde‘ nin sonu, Gwen ve Miles’ın ortak yolculuğunun bir yönünü tam bir daire haline getiriyor. Filmin büyük bir kısmını arkadaşlık ve arkadaşlık hasreti ile geçirdikten sonra, Örümcek Ayetinin Ötesinde Gwen’in sonunda gerçekten üyesi olmak istediği bir grup bulması ile biter. Henüz bilmese de filmin sonu, Miles’ın sandığı kadar yalnız olmadığını da kanıtlıyor.

Görüntüleyenlerin yine de şuna kadar beklemesi gerekecek: Örümcek Adam: Örümcek Evreninin Ötesinde Gwen ve Miles’ın son çok yönlü macerasının sonunu görmek için 29 Mart 2024’te sinemalarda.

Örümcek Adam: Örümcek Ayetinin Ötesinde şimdi sinemalarda oynuyor.
genel-19