Satürn’ün uydusu Enceladus’un güney kutbundan püsküren dumanların arasından uçan Cassini uzay aracının sanatçı izlenimi. Bu tüyler gayzerlere çok benzer ve su buharı, buz taneleri, tuzlar, metan ve diğer organik moleküllerin bir kombinasyonunu dışarı atar. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Axiom Uzay Görevi 2 Ekibi Dünya’ya dönüyor…

Tanımlanamayan anormal fenomenlerin tartışılması …

Ve bir su tüyü kapalı[{” attribute=””>Saturn’s moon, Enceladus …

A few of the stories to tell you about – This Week at NASA!

Axiom Mission 2 Ekibi Dünya’ya Dönüyor

30 Mayıs’ta bir SpaceX Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrıldı ve Axiom Mission 2 ekibiyle birlikte Dünya’ya döndü. Eski NASA astronotu Peggy Whitson tarafından komuta edilen dört kişilik mürettebat, tamamı özel olan ikinci astronot mürettebatıdır. Uluslararası Uzay istasyonu. bu UzayX Dragon, 300 kilodan fazla kargo ve uzay istasyonunda yapılan bilimsel deneylerden elde edilen verilerle Dünya’ya döndü.

Tanımlanamayan Hava Olayları İllüstrasyonu

NASA, 31 Mayıs 2023’te bağımsız çalışma ekibiyle, tanımlanamayan anormal fenomenlerin (UAP) verilerini kategorize etme ve değerlendirme konusunda halka açık bir toplantı düzenledi.

NASA, Tanımlanamayan Anormal Olaylar Konusunda Halka Açık Toplantı Düzenledi

NASA, tanımlanamayan anormal olayların veya UAP’lerin verilerini kategorize etme ve değerlendirme konusunda bağımsız çalışma ekibiyle halka açık bir toplantı düzenledi. Uçak veya bilinen doğa olayları olarak tanımlanamayan gökyüzündeki olayların gözlemleri, UAP’ler olarak sınıflandırılır. Bağımsız çalışma ekibi bu yaz bir kamu raporu yayınlayacak.

Enceladus Tüyü (Webb NIRSpec ve Cassini Görüntüsü)

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’nun NIRSpec’inden (Yakın Kızılötesi Spektrograf) alınan bir görüntü, Satürn’ün uydusu Enceladus’un güney kutbundan fışkıran ve ayın boyutunun 20 katından daha fazla uzanan bir su buharı bulutunu gösteriyor. Cassini yörünge aracından bir görüntü olan ek, Enceladus’un su bulutuna kıyasla Webb görüntüsünde ne kadar küçük göründüğünü vurguluyor. Kredi: NASA, ESA, CSA, Geronimo Villanueva (NASA-GSFC), Alyssa Pagan (STScI)

Şaşırtıcı Derecede Büyük Bir Su Kütlesinin Yeni Görüntüleri

James Webb Uzay Teleskobu, Satürn’ün uydusu Enceladus’tan çıkan büyük bir su bulutu buldu. Webb’in Yakın Kızılötesi Spektrografından alınan yeni görüntüler, bilim insanlarına bu emisyonun tüm Satürn sistemi ve halkaları için su kaynağını nasıl beslediği konusunda fikir veriyor. Enceladus, güneş sistemimizin başka yerlerinde yaşam arayışında birincil aday.

Yeni Güneş Tutulması Eğitim Materyalleri

Yeni güneş tutulması eğitim kaynakları, My NASA Data web sitesindeki “Earth as a System” başlığı altında bulunabilir. Kredi: NASA Verilerim

NASA Yeni Güneş Tutulması Eğitim Materyallerini Yayınladı

Her yaştan öğrencinin yaklaşmakta olan güneş tutulmalarını nasıl güvenli bir şekilde gözlemleyebileceklerini anlamalarına yardımcı olmak için NASA, eğitimciler için yeni bir kaynak seti yayınladı. Kaynaklar, 3 ila 12. sınıflardaki öğrencilerin ve öğretmenlerinin NASA görev verilerini analiz etmesine ve yorumlamasına olanak tanır. Kaynaklar ayrıca eğitimcilerin yer bilimi verilerini kurslarına entegre etmelerine yardımcı olur.

Bu hafta @NASA’da olan bu!uzay-2