Yapay zeka yutturmaca makinesi heyecan doruğa ulaştı ve herkes için bazı garip baş ağrılarına neden olmaya başladı.

OpenAI’den beri ChatGPT’yi başlattı Geçen yılın sonlarında yapay zeka, Amerika’nın bilimsel ilerleme, sosyal değişim hakkındaki tartışmalarının merkezinde yer aldı. ekonomik bozulmaeğitim, halt, hatta pornonun geleceği. Bununla birlikte, çok önemli kültürel rolüyle birlikte, oldukça fazla saçmalık geldi. Ya da daha doğrusu, ortalama bir dinleyicinin duyduklarının saçmalık olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini veya aslında cesur yeni bir teknoloji hakkında doğru bilgi olup olmadığını söyleyememesi.

Bunun çarpıcı bir örneği, bu hafta hızla patlayan viral bir haberle ortaya çıktı. sırasında savunma konferansı Albay Tucker “Cinco” Hamilton, Londra’da ağırlandı. AI test şefi ve USAF ile operasyonlar, yapay zeka donanımlı bir insansız hava aracını içeren yakın tarihli bir “simüle edilmiş test” hakkında çok ilginç bir hikaye anlattı. Tucker, konferansın izleyicilerine, amacı yazılımı düşman füze tesislerini hedef alacak şekilde eğitmek olan simülasyon sırasında, yapay zeka programının rastgele hile yaptığını, operatörüne isyan ettiğini ve onu “öldürmeye” devam ettiğini söyledi. Hamilton dedi ki:

“Bir SAM tehdidini belirlemek ve hedeflemek için onu simülasyonda eğitiyorduk. Ve sonra operatör evet derdi, bu tehdidi ortadan kaldırırdı. Sistem, tehdidi tanımlasa da bazen insan operatörün ona bu tehdidi öldürmemesini söyleyeceğini fark etmeye başladı, ancak puanını bu tehdidi öldürerek aldı. Peki ne yaptı? Operatörü öldürdü. Operatörü öldürdü çünkü o kişi onu amacına ulaşmaktan alıkoyuyordu.”

Başka bir deyişle: Hamilton, USAF’ın etkili bir şekilde köşeyi döndüğünü ve bizi doğrudan distopik bir kabusun topraklarına soktuğunu söylüyor gibiydi – hükümetin bir gün kesinlikle haydutlaşacak ve hepimizi öldürecek olan güçlü AI yazılımını eğitmekle meşgul olduğu bir dünya. .

Hikaye, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi satış noktası tarafından alındı: yardımcısı Ve İçeridenve haydut yapay zekanın hikayeleri hızla Twitter’da orman yangını gibi yayıldı.

Ancak en başından Hamilton’ın hikayesi… tuhaf görünüyordu. Birincisi, ne olduğu tam olarak belli değildi. Elbette bir simülasyon ters gitmişti – ama bu ne anlama geliyordu? Nasıl bir simülasyondu? Karışan yapay zeka programı neydi? Bir hükümet programının parçası mıydı? Bunların hiçbiri net bir şekilde açıklanmadı ve bu nedenle anekdot çoğunlukla, kesinlikle belirsiz ayrıntılarla dramatik bir anlatı işlevi gördü.

Tabii ki, hikaye basında patlak verdikten kısa bir süre sonra, Hava Kuvvetleri hikayenin resmi bir çürütücüsünü yayınladı.

Hava Kuvvetleri Sözcüsü Ann Stefanek, “Hava Kuvvetleri Bakanlığı bu tür yapay zeka insansız hava aracı simülasyonları yürütmedi ve yapay zeka teknolojisinin etik ve sorumlu kullanımına bağlı kalmaya devam ediyor” dedi. çoklu haber kaynakları. “Albayın yorumlarının bağlam dışına çıkarıldığı ve anekdot olması gerektiği anlaşılıyor.”

Bu arada Hamilton, birden fazla haber kaynağıyla konuşarak ve kafa karıştırıcı bir şekilde herkese bunun gerçek bir simülasyon olmadığını, bunun yerine bir “düşünce deneyi” olduğunu söyleyerek bir geri çekme turuna başladı. The Guardian, “Bu deneyi asla yapmadık ve bunun makul bir sonuç olduğunu anlamak için yapmamıza gerek yok” dedi. ondan alıntılar derken “Bu varsayımsal bir örnek olmasına rağmen, bu, yapay zeka destekli yeteneğin ortaya koyduğu gerçek dünyadaki zorlukları gösteriyor ve Hava Kuvvetlerinin neden yapay zekanın etik gelişimine bağlı olduğunu gösteriyor” dedi.

Bu özür turunun görünümünden, Hamilton’un ya büyük ölçüde yanlış iletişim kurduğu ya da açıkça bir şeyler uydurduğu anlaşılıyor. Belki de James Cameron’ı izlemiştir. Terminatör Londra konferansına katılmadan önce birkaç kez ve hayal gücü onu yendi.

Ama elbette olayı okumanın başka bir yolu daha var. Alternatif yorum, aslında bu şeyin yaptı Tucker’ın söylemeye çalıştığı şey her ne ise ve belki de hükümet, Skynet’i dünyaya salmaktan bir adım uzakta olduklarını herkesin bilmesini istemiyor olabilir. Bu… korkutucu bir şekilde mümkün görünüyor? Tabii ki, durumun böyle olduğuna dair hiçbir kanıtımız yok ve öyle olduğunu düşünmek için gerçek bir neden yok. Ama düşünce orada.

Halihazırda bölüm, yapay zeka söyleminin bugünkü durumunu özetliyor – spekülatif fanteziler, abartılı Silikon Vadisi Halkla İlişkiler ve korkutucu yeni teknolojik gerçeklikler arasında gidip gelen karışık bir konuşma – çoğumuzun hangisinin hangisi olduğu konusunda kafası karışmış durumda.genel-7