Günümüzün Nokia telefonlarının arkasındaki şirket olan HMD Global, iki yeni Nokia akıllı telefonunun ABD pazarına sunulacağını duyurdu: Nokia C110 ve Nokia C300. Her iki telefonun da etkileyici derecede düşük bir fiyatı var ve bu birçok durumda avantajlı olsa da bazı durumlarda dezavantaj olarak da görülebiliyor. Nokia C300 ve Nokia C110 telefonlar yakında Walmart, Best Buy, Target ve çeşitli ön ödemeli operatörlerden satın alınabilecek, ancak onlara daha yakından baktıktan sonra, düşük bütçeli bir şirket için bile en iyi seçim olmayabilirler. telefon, özellikle listemizdeki alternatifler göz önüne alındığında 200 doların altındaki en iyi telefonlar

Nokia C110 Gri ​​renkte 99 dolardan başlayan fiyatlarla sunulurken, Nokia C300 biraz daha pahalı ve nedenleri aşağıda açıklanacak. İkincisi, 139 $ ‘dan başlayan bir fiyatla listeleniyor. Bu fiyatlar ile Nokia C110 ve Nokia C300, şu anda bilinen bir şirket tarafından üretilen en ucuz telefonlardan ikisi.

Nokia C-serisi telefonlar, son yıllarda tümü düşük ila orta fiyat aralığında olan diğer Nokia telefonlarının tasarım çizgisini takip ediyor. Nokia C110 ve C300, HD+ LCD’lerle birlikte gelir ve yalnızca 4G ağlarını destekler; bu, kendi fiyat aralıklarında biraz beklenen ancak 2023’te 5G ağının her yerde artmasıyla biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Aşağıda belirtilen birkaç istisna dışında benzer özellikleri paylaşırlar.

Nokia C300, C110 modelinin 6.3″ ekranına kıyasla biraz daha büyük olan 6.52″ ekrana sahip ve görünüşe göre ekran özellikleri açısından tek fark bu. Pil kapasiteleri fena değil: Nokia C110, yalnızca bir gün dayanabilen 3.000 mAh pil ile donatılmışken, Nokia C300, iki güne kadar dayanması beklenen 4.000 mAh pil ile donatılmıştır. Elbette pil ömrü, telefonda gerçekleştirilen kullanım şekillerine ve etkinliklere bağlıdır.

Kamera özellikleri açısından, yeni Nokia C300, bir LED flaşın yanı sıra 13 MP Ana AF + 2 MP Derinlik + 2 MP Makro kamera içeren üçlü bir kamera ile geliyor. Bu arada Nokia C110, LED flaşlı tek bir 13 MP AF kamera sunuyor. Bundan fazlasını beklemeden sadece bir anı yakalamak istiyorsanız, her iki seçenek de muhtemelen yeterlidir.

Dikkate değer bir başka fark ve aslında bir başka dezavantaj, her telefonun üzerine inşa edildiği donanım platformudur. Nokia C300, 2020’den itibaren Snapdragon 662 Mobil Platformunu kullanırken Nokia C110, 2018’den MediaTek Helio P22 yonga setini kullanıyor. Telefonlarda kullanılan her iki yonga seti de oldukça eski ve modası geçmiş. Yukarıdaki varyasyonların dışında, hem Nokia C300 hem de Nokia C110 aynı özellikleri paylaşıyor. Yeni başlayanlar için, her iki telefon da Android 12 işletim sistemiyle geliyor ve bu, Android 14’ün sadece 3 ayda çıktığı gerçeği düşünüldüğünde oldukça hayal kırıklığı yaratıyor. Ayrıca, 2023’te kabul edilemez olan yalnızca 3 GB RAM’e sahipler. Diğer aynı özellikler arasında 32 GB dahili depolama ve Bluetooth 5.0 yer alıyor.

100 $ civarında bir bütçeniz varsa, iki Nokia telefondan birini satın almayı düşünebilirsiniz, ancak diğer seçenekleri de düşünmenizi öneririz. Belki 200 $ fiyat aralığında biraz daha pahalı bir şey arayabilirsiniz veya neden ikinci el veya yenilenmiş bir telefon almıyorsunuz?telefon-1