A16 Bionic SoC’de 16 milyar tane var ve bir çipin içine ne kadar çok şey sığdırırsanız o çip o kadar güçlü ve enerji açısından verimli olur. Elbette transistörlerden bahsediyoruz. Ve bu teknolojik harikalar, bir YouTube’da keşfettiğimiz, Bell Labs tarafından üretilen 1953 video belgeseli. Yetmiş yıl önce yapılan transistörler, günümüzde kullanılanlara hiç benzemiyor.
Transistör keşfedilmeden önce, bir cihazdaki akım akışını kontrol etmek için büyük vakum tüplerinin gerekli olduğunu fark etmek ilginçtir. Bugün o iş transistöre ait. O zamanlar radyo ve televizyonlarda kullanılan vakum tüplerinin boyutları göz önüne alındığında, 1947’de transistörün icadı olmasaydı cep telefonu endüstrisinin olmayacağından emin olabilirsiniz.

1915’te Trans-Atlantik aramaları, 500 kadar bağlı vakum tüpüne dayanıyordu.

Başlangıçta, kıyıdan kıyıya giden sabit hat aramalarını birbirine bağlamaya yardımcı olmak için vakum tüpleri kullanıldı. 1915’te, vakumlu tüplerin kullanılması, New York’tan San Francisco’ya ilk telefon görüşmesinin gerçeğe dönüşmesine yardımcı oldu. Bağlı 500 vakum tüpü ile Atlantik Okyanusu üzerinden telefon görüşmeleri yapılabilir. Elbette, cebimizdeki küçük cihaz bizi binlerce kilometre uzakta duran başka bir kişiye bağlayabildiğinden, bugünlerde bunların hepsini doğal karşılıyoruz.

Radar ve mikrodalga röle istasyonları (kıyıdan kıyıya telefon ve televizyon için kullanılır), transistör oluşturulana kadar vakum tüpüne bağlıydı. Bell Telephone Labs’ta çalışan üç adam, bir katı içindeki elektrik akımını, bir vakuma veya ısıtma elemanına bağımlı olmadan yükseltmenin bir yolunu buldu. Ve bir transistörün güç ihtiyacı, bir vakum tüpü için gerekenden çok daha azdır. Transistörler aynı zamanda vakum tüpleri gibi ısınmaz ve günümüz cihazlarının birçoğunun cebimize sığacak kadar küçültülmesine izin verir.

Modern teknoloji deneyiminin habercisi olan ilgili bir açıklamada spiker, “Transistörler çok küçük oldukları için birçok elektronik ekipmanın minyatürleştirilmesini mümkün kıldı” diyor. Ve film, transistörlerin “telefon hatları boyunca aynı anda gerçekleştirilebilen çağrı sayısını artıran çok kanallı telefonda da kullanılabileceğini” not ederek devam ediyor.

Belgesel, transistör sayesinde telefon görüşmelerinin nasıl iyileştirilebileceğine dikkat çekti. Bell Telephone, uzun mesafe aramanın diğer ucundaki kişinin tam yanınızdaymış gibi ses çıkarmasını sağlamak için sesleri yükseltmek için bu teknolojiyi kullandı. Doğrudan telefonların içine yerleştirilen transistörler, merkezi santrallerden uzakta kırsal bir bölgede yaşayan bir çiftçinin bir arama sırasında yüksek sesle ve net bir şekilde duymasını ve duyulmasını sağlayacaktı.

1953 videosunda, tüketicilerin bir gün bileklerindeki bir cihazdan müzik çalabileceği umudu vardı.

Ve telefonla ilgili her şey hala kablolu olsa da, transistörlerin uzun mesafe aramaları yönlendirmeye yardımcı olmak için kullanılabileceğini görmek ilginç. Ve günümüzün akıllı saatine bakıldığında, film, transistörü geliştirmeye çalışanlar ve bunun için başka kullanımlar arayanlar sayesinde, “sözde Dick Tracy’den bileğinizi hafifçe sallayarak müzik alabileceksiniz” diyor. radyo.”

Film ayrıca, kullanıcıların artık cep telefonlarımızda ve tabletlerimizde film ve televizyon şovları yayınlayarak keyif aldığımız bir şey olan video eğlencesini her yere götürmelerine olanak tanıyan taşınabilir bir televizyondan bahsediyor. Matematiksel hesaplamalar için gereken bilgi işlem teçhizatını sığdırmak için bütün bir odaya ihtiyaç duyulurken, bugün birçok temel hesaplama bir telefonda ve hatta bir akıllı saatte yapılabilir.

Filmden şu ifadeye bakın. “Tabii ki, insan beyni kadar esnek bir hesap makinesi yapamayız ama beyin benzeri yüzlerce hesaplama işi yapmak üzere tasarlanmış insan yapımı bir bilgisayar bile onu barındıracak bir Empire State Binasına ve güç ve soğutma için bir Niagara Şelalesi’ne ihtiyaç duyabilir. yapımında vakum tüpleri kullanılmışsa.” Yani evet, transistör aynı zamanda masaüstü kişisel bilgisayarı ve dizüstü bilgisayarı mümkün kılmaya yardımcı olur.

Ve bu günlerde transistörleri gittikçe küçültmeye devam ediyoruz, böylece daha fazlası yoğun bir yere sığabilir. Bu devam ettiği ve Moore Yasası (çip içindeki transistör sayısının iki yılda bir ikiye katlandığı gözlemi) devam ettiği sürece, daha hızlı ve daha güçlü telefonlar, tabletler ve akıllı saatler yapılabilir.telefon-1