Reddit’i her gün okurum ama yıllardır resmi Reddit uygulamasını açmadım. Nasıl? adlı üçüncü taraf bir uygulama kullanıyorum. Apollonve o kadar iyi ki Reddit’i okunabilir kılmakla kalmıyor, onu harika yapıyor.

Ancak dün Apollo’nun geliştiricisi, şok haber Reddit şimdi verilerini kullanmaya devam etmesi için ondan yılda 20 milyon dolar talep etmek istiyor – evet, bu tek bir geliştirici için 20 milyon dolar. Bu değişmezse, Apollo neredeyse kesinlikle kapanmak zorunda kalacak.

Bu sorunun Reddit Genel Merkezi’nin dört duvarını aşmadığını düşünebilirsiniz, ancak en sevdiğiniz uygulamaların çoğu için büyük etkileri olacak ve bunun nedeni Elon Musk. Nedenini açıklayayım.

Rekabete saldırı

Alex Blake / Dijital Trendler

Apollo’nun yaratıcısı Christian Selig’e göre Reddit’in yeni fiyatlandırması, API’sine yapılacak 50 milyon istek için 12.000 ABD doları alacak. Selig, Apollo’nun Nisan ayında yaklaşık yedi milyar istekte bulunduğunu ve bunun kendisine yalnızca o ay için 1,7 milyon dolara veya yılda 20 milyon doların üzerine mal olacağını belirtiyor.

Apollo, Reddit’in verilerini kullanıyorsa, Reddit’in bu veriler için adil bir fiyat talep etmesi gerekmez mi? Elbette, bu fiyatın adil olmaktan başka bir şey gibi görünmemesi dışında. Selig, Reddit’te son derece popüler olan görüntü barındırma web sitesi Imgur’un aynı 50 milyon istek için yalnızca 166 $ ücret aldığına dikkat çekti. Bu adil olmakla ilgili olsaydı, Reddit kabaca Imgur ile orantılı bir fiyat talep etmez miydi?

Açıkçası, burada başka bir şeyler oluyor ve bunun ne olduğunu anlamak çok da uzun sürmüyor. Aşırı derecede yüksek fiyat birdenbire ortaya çıkmış gibi görünse de, zamanlama çok şüpheli.

Az önce Reddit ile API ve yeni fiyatlandırma hakkında bir görüşme yaptım. 20 milyon dolar bulamazsam kötü haber (şaka değil). Artışları takdir edin.https://t.co/FliuNCinpZ

— Christian Selig (@ChristianSelig) 31 Mayıs 2023

Reddit duyurdu çünkü halka arz planları bu yıl içinde borsada halka arz edilecek. Rekabeti sıkıştırabilir ve üçüncü taraf Reddit uygulamalarını kapatmaktan başka seçenek bırakmazsa, insanları resmi Reddit uygulamasını kullanmaya zorlayabilir. Ve eğer kullanıcı sayısını yapay olarak bu şekilde artırabilirse, yaklaşan halka arzından önce şirketin değerini şişirebilir. Başka bir deyişle, son derece açgözlü bir hareket gibi görünüyor.

Ama aynı zamanda son derece çocukça bir hareket. Bu, Reddit’in daha iyi, daha yenilikçi uygulamalarla rekabet etmeye çalışmaktan bıktığını ve daha yetenekli çocukları küçük düşürmektense daha yetenekli çocukları döven bir okul bahçesindeki zorba gibi, rekabeti ortadan kaldırmaya çalıştığını gösteriyor. Serbest fikir piyasası için bu kadar.

Ve size söyleyeyim, Apollo gerçekten de Reddit’in toplayabileceği her şeyden çok daha iyi. Neyi kaçırdığımı görmek için resmi Reddit uygulamasına geri dönmeyi denedim ve birinci taraf topraklarında işlerin çok, çok daha kötü olduğunu söylediğimde bana inanın. Resmi uygulama Apollo’dan daha çirkindir, daha fazla özel verinizi izler ve yüzünüze rahatsız edici bir reklam gelmeden beş saniye boyunca kaydıramazsınız (Apollo, ücretsiz sürümde bile reklamsızdır). Resmi uygulamayı her şekilde kullanmak daha az eğlencelidir.

Uygulamaların geleceğine hoş geldiniz.

Bu senin için neden önemli

Bir iOS Ana ekranındaki Reddit uygulaması simgesi.
Brett Ürdün / Pexels

Tamam, Alex, Apollo’yu seviyorsun – ne olmuş yani? “İşler değişir, üstesinden gelin” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bunu bu kadar önemsememin bir nedeni var ve bunun nedeni, bunun yeni, son derece istenmeyen bir statükonun başlangıcı olabilmesidir.

Nihayetinde iş tek bir adamla biter: Elon Musk. Üçüncü taraf istemcileri bloke etti ve Twitter’ın API fiyatlarını astronomik seviyelere yükselterek, Twitter gönderileri için “tweet” kelimesini icat eden Twitterrific gibi olanlar da dahil olmak üzere üçüncü taraf müşteriler için hayatı savunulamaz hale getirdi. Üçüncü taraf uygulamaları, kullanıcıları Twitter’a yönlendirmeye yardımcı oldu, ancak nankör bir bebek gibi Twitter’da yeterince paylaşım vardı.

Bu hareket, ilginç, yenilikçi Twitter müşterileri için pazarı büyük ölçüde yok etti ve kullanıcıları başka seçenek bırakmadı – eğer resmi Twitter uygulamasını sevmiyorsanız, çok kötü. Onunla sıkışıp kaldın.

Görünüşe göre Reddit’in C-suite üyeleri bunu kullanıcı deneyimi için kötü bir alamet olarak görmediler, bunun yerine bu güzel paradan daha fazlasını kazanmak için harika bir fırsat. Elon Musk, zorbalık davranışını Twitter uygulamalarına rakip kılmak için kullandıktan sonra, Reddit kendi rekabeti için bunu yapmak için yeşil ışık yaktı. Ve kullanıcılar bunun için daha kötü durumda olacak.

Ve burada duracağını sanma. Artık, API’lerine üçüncü taraf erişimi sağlayan herhangi bir uygulama, rekabeti ortadan kaldırma ve kullanıcıları ortalamanın altındaki uygulamasına zorlama fikrinden açgözlü bir şekilde zevk alacaktır. Sonuçta, herhangi bir şirket tam bir tekele sahipken neden kendi uygulamasını geliştirme ihtiyacı duysun?

İnovasyona ve serbest piyasaya değer veren herkes, masaya taze fikirler getiren uygulamalardan hoşlanan herkes gibi, Reddit’in rekabete yönelik saldırısı karşısında dehşete düşmelidir. Tüm favori uygulamalarınız için istenmeyen yeni bir normalin habercisi olabilecek tüketici karşıtı bir hareket. Apollo, kömür madenindeki kanaryadır – uyarısını dikkate alacak mıyız?
genel-19