ABD de dahil olmak üzere birçok ülke, ilgili merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) gelişimi hakkında araştırma yürütüyor. Bununla birlikte, ABD’de bir “dijital dolar” pilotu başlatma planları öncesinde, bazı milletvekilleri ülkede bir CBDC’nin gelişimini sorguluyor. ABD Kongre Üyesi Alex Mooney, Dijital Dolar Pilot Önleme Yasası (HR 3712) adlı bir yasa tasarısı önerdi. Mevzuat, ABD Federal Rezervini CBDC veya dijital doların tanıtımıyla ilgili araştırma ve geliştirmeyi durdurmaya çağırıyor.

ABD Kongre Üyesi önerisinde, CBDC’lerin “yasalara uyan Amerikalılar” için bir tehdit olabileceğini söyledi. Kongre üyesi ayrıca devletler bu merkezi dijital para birimlerinin “şu anda otoriter ülkeler tarafından muhalefeti bastırmak için kullanıldığını” söylüyor.

Kongre Üyesi, “Bu yasa tasarısı, Federal Rezerv’in bir CBDC yayınlamanın uygulanabilirliğini test etmeye yönelik bir program oluşturmasını, yürütmesini veya onaylamasını yasaklayacaktır” dedi.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC), bir itibari para biriminin bir blockchain ağındaki sanal temsilidir. İşlevsellik açısından kripto para birimine benzer, ancak merkez bankaları tarafından kontrol edilir — CBDC’ler, işlemlerin kalıcı kayıtlarını blok zincirine kaydederken aynı zamanda nakit paralara olan ulusal bağımlılığı azaltır.

Gelişmiş çalışabilirlik unsuruna rağmen, bir grup ABD’li milletvekili bu teklif üzerinde Mooney ile el ele verdi. Toplam 14 Meclis Cumhuriyetçisi, Kongre Üyesi ile birlikte bu yasa tasarısına ortak sponsor olmayı seçti. Teklifin, kabulünün “Federal Rezerv’in Kongre’nin iradesini baypas etmesini önleyeceğini” belirttiği bildiriliyor.

Diğer endişelerin yanı sıra, tasarının ortak sponsorları, CBDC’nin vatandaşların mali mahremiyetine yönelik bir tehdit oluşturması ve potansiyel olarak hükümet gözetimine kapı açması korkusu üzerinde birleşti.

Mooney, “Fed, geçen yılın sonlarında CBDC pilot projeleri ile dikkat çekti, hatta ABD için geleneksel araştırmanın ötesine geçen potansiyel CBDC’ler oluşturmak için özel sektörle sözleşme imzaladı” dedi.

Ancak bu, ABD’deki politika yapıcıların dijital doların getirilmesine karşı ilk konuşması değil. Daha önce, ABD Senatörü Ted Cruz “Dijital Dolara Hayır Yasası”nı sunarken, Kongre Üyesi Tom Emmer “CBDC Gözetim Karşıtı Devlet Yasası”nı önerdi.

Bu arada, Hong Kong, Çin, Hindistan ve Avustralya, CBDC girişimleri etrafında çabalarını hızlandıran birçok ülke arasında yer alıyor.


Samsung Galaxy A34 5G kısa süre önce şirket tarafından daha pahalı Galaxy A54 5G akıllı telefonun yanında Hindistan’da piyasaya sürüldü. Bu telefon, Nothing Phone 1 ve iQoo Neo 7’ye karşı ne durumda? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8