PAmerikalı arentler, çocuklarınızı video oyunları oynamaktan alıkoymayı bırakın. En azından ABD ekonomisini büyütmek istiyorsanız. Tüm mikrobilgisayar korsanları ve bilgisayar fanatikleri tarafından yirmi yılı aşkın bir süredir bilinmektedir. World of Warcraft Veya Counter StrikeNvidia, “oyuncuların” sevdiği blöf yapan sentetik görüntüleri elde etmeyi mümkün kılan çipleri ve grafik kartlarıyla bir kurumdur. Artık bir dijital dev.

Ayrıca okuyun: Makale abonelerimize ayrılmıştır. “Piyasalar, yüksek teknoloji şirketlerinin kışının uzaklaşmakta olduğuna bahse giriyor”

25 Mayıs Perşembe günü, mevcut çeyrek için 11 milyar doları (10,24 milyar avro) aşan olağanüstü satışlar öngörerek, borsada olağanüstü bir çılgınlığa neden oldu. Değerlemesi şu anda 1.000 milyar dolara yakın ve bu da onu dünya derecelendirme şampiyonlarının seçkin kulübü Google, Microsoft, Amazon veya Apple’a getiriyor.

Kaliforniyalı Nvidia aynı zamanda bu kadar değere sahip ilk çip üreticisi olacak. Tek bir günde, 25 Mayıs Perşembe, piyasa değeri Qualcomm veya Intel gibi büyük rakiplerinin toplam değerinden fazla, yaklaşık 200 milyar dolar arttı.

Somut bir gerçeklik

Neden böyle bir ilgi? Tekrar ChatGPT efekti. Yapay zekanın artık somut bir gerçeklik olduğunun çok popüler bir örnekle gösterilmesi, tüm dijital dünyada ve ötesinde bir yatırım ateşini ateşledi. Çünkü bu uygulamanın arkasında hem gereken tüm bilgi işlem gücünü uzaktan sağlamayı mümkün kılan bulut teknolojisinin zaferi hem de bu alanda yüksek performanslı araçlara duyulan ihtiyaç gizlidir. Ve bu, görüntü alanında zaten yaptığı gibi, çipleri makinelerin bilgi işlem kapasitelerini önemli ölçüde hızlandırabilen Nvidia için iyi.

Bu ani çılgınlık, önceki İnternet balonlarının çılgınlıklarını hatırlatıyorsa, bu uzun vadeli bir bahse dayanıyor. Dijital üçüncü çağına girdi. İnternet ve Web’in ortaya çıkışından, ardından akıllı telefon ve mobil uygulamaların devriminden sonra sıra yapay zekaya geldi.

Ve her zaman olduğu gibi, kartlar kazananlar ve kaybedenler ile yeniden karıştırılır. İlk periyoda Intel ve Microsoft, ikinci periyoda ise Google ve Apple hakim oldu. Nvidia, yeni yapay zeka çağında adından söz ettiriyor. Tek kişi o olmayacak, Microsoft iyi bir konuma sahip ve yeni bir döngü başlıyor, dolayısıyla borsada teknoloji hisse senetleri için toparlanma var.

Bu makalenin %22.41’ini okumak için kaldınız. Aşağıdakiler yalnızca aboneler içindir.genel-14