Avrupa Birliği, Microsoft’un gişe rekorları kıran 68,7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını onayladı ve karara dahil olan kilit kişilerden biri olan Margrethe Vestager, şimdi karara daha fazla ışık tutuyor.

İçinde son konuşmaVestager, AB ile Birleşik Krallık arasındaki fikir ayrılığından bahsetti; ikincisi, bulut oyunlarıyla ilgili endişeler nedeniyle anlaşmayı engelledi.

“Bunun oyun endüstrisinde dönüm noktası niteliğinde bir işlem olduğundan kimsenin şüphesi yok. Oyun, Avrupa’daki milyonlarca tüketiciyi etkileyen dinamik bir pazar. Bu nedenle, anlaşma kapsamlı bir incelemeyi hak ediyor. Bugünün ve geleceğin oyuncular üzerindeki etkilerine baktık. PC’de, konsolda veya telefonlarında oynuyorlar. Tüketicilerin oyunlara erişmesinde artan bir rol oynayacak olan bulut akışının geliştirilmesine odaklandık,” dedi Vestager.

Microsoft ve Activision Blizzard’ın genel pazar payının, dünyanın geri kalanına kıyasla Avrupa’da “genel olarak düşük” olduğunu söylemeye devam etti. Vestager, Sony’nin AB’de konsol satışları pazarına hakim olduğunu ve Microsoft’un Xbox konsolları için yaptığından yaklaşık dört kat daha fazla PlayStation birimi sattığını söyleyerek devam etti.

CMA gibi Vestager da AB’nin Microsoft’un Call of Duty’yi Xbox’a özel yapacağına dair bir endişesi olmadığını söyledi. Microsoft, Call of Duty’nin PlayStation’da ne kadar para kazandığı düşünüldüğünde bunun feci bir karar olacağını söyledi.

Vestager, AB’nin “hala gelişmekte olan” ancak gelecekte büyüme potansiyeline sahip bir pazar olan bulut oyun alanı hakkında endişeleri olduğunu söyledi. Vestager, “Bulut oyunları derinlemesine bir değerlendirmeyi hak ediyordu. Bu yaygın bir endişeydi çünkü bizim gibi CMA da bu pazara odaklanmıştı.”

AB’nin, Microsoft’un Activision Blizzard oyunlarını kendi bulut oyun hizmetine özel hale getirebileceğine dair endişeleri olduğunu söyleyerek devam etti. Ancak Vestager, Microsoft’un Microsoft’un dışındaki diğer bulut akışı sağlayıcılarıyla yaptığı 10 yıllık anlaşmaların AB’nin gemiye binmesine ve anlaşmayı onaylamasına yardımcı olduğunu söyledi.

“Ve birleşmeyi engellemek yerine neden bunu yaptık? Bizim için bu çözüm endişelerimizi tamamen giderdi. Ayrıca, rekabeti artırıcı önemli etkileri oldu” dedi.

Vestager, bu aslında rekabet için daha iyi, daha kötü değil, dedi. Bu, daha küçük bulut hizmeti sağlayıcılarının pazara girip rekabet edebilecekleri ve “oyuncular için seçenekleri genişletebilecekleri” anlamına geliyor.

“Bu çözümün avantajları, geliştiriciler, bulut oyun sağlayıcıları, distribütörler ve tabii ki tüketici grupları tarafından geniş bir yelpazede kabul edildi. Bunun nedeni, bulut pazarının potansiyelini ortaya çıkarmasıdır” dedi.

Vestager, AB’nin Microsoft-Activision Blizzard anlaşması için İngiltere, Kanada, ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan rekabet komisyonlarıyla çalıştığını söylemeye devam etti. Vestager, İngiltere’nin anlaşmayı engelleme kararının “ilginç” bir durum yarattığını söyledi.

Vestager, birleşme ve satın almalar için iş piyasasında “bozulmanın norm haline geldiğini” söyleyerek konuşmasını tamamladı. İnsanların alışveriş yapma, çalışma, dinlenme ve sosyalleşme şekillerinde pek çok değişiklik olması nedeniyle, gelecekte daha da fazla konsolidasyon beklenebileceğini söyledi.

“Misyonumuz, her seferinde bir birleşme olacak şekilde bu geçişe eşlik etmektir. Oyunu tüm oyuncular için adil tutan çözümler bulmak ve bunu yaparken kardeş ajanslarla yakın işbirliği içinde çalışmaktır” dedi. “Bu bizim Görev Çağrımız.”

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma anlaşması 37 ülkede onaylandı, ancak İngiltere’ye ek olarak ABD henüz yeşil ışık yakmadı. ABD’deki Federal Ticaret Komisyonu, satışı görüşmek üzere Ağustos 2023’ün başlarında bir duruşma düzenleyecek.

Microsoft’un Activision Blizzard için ödemeyi teklif ettiği 68,7 milyar dolar, oyun tarihindeki en büyük satın alma ve herhangi bir sektördeki en büyükler arasında yer alıyor. Microsoft’un şimdiye kadarki en büyük satın alması, 2016 yılında 26,2 milyar dolara satın aldığı LinkedIn oldu. Activision Blizzard anlaşması bundan 2,5 kat daha büyük.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1