Son zamanlarda, Avustralya üzerinde gökyüzünde alışılmadık bir yeşil meteor patladı ve kilometrelerce öteden görülebilen parlak bir ışık parlamasına ve yerlileri hayrete düşüren yüksek bir patlamaya neden oldu. Queensland’deki Cairns Havalimanı’ndaki kameralar, 20 Mayıs 2023’te yerel saatle 21:22’de bir göktaşı patlamasının videosunu kaydetti.Akıllı telefonlarda, DVR’lerde ve güvenlik kameralarında çekilen ek görüntüler, flaşın Cairns’in yaklaşık 600 km batısındaki Normanton kadar uzakta görülebildiğini gösterdi. Patlamanın sesi en net olarak Normanton’un yaklaşık 100 kilometre doğusundaki Croydon kenti üzerinden duyuldu.

Yüzlerce kilometre boyunca parlak bir flaş görüldü: Avustralya üzerinde nadir bir yeşil ateş topu patladı

Meteor muhtemelen oldukça küçüktü, 0,5 ila 1 metre çapındaydı ve 150.000 km/s hıza ulaşabiliyordu. Bu, Canberra’daki Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden bir astrofizikçi olan Brad Tucker tarafından söylendi. Dünya’ya düşen herhangi bir parçanın muhtemelen çok küçük olduğunu ve hala donmuş olduğunu da sözlerine ekledi.

Tucker, benzer meteorlardan da bahsetti:

Sürtünme oluşur ve bu parlamaya neden olur ve ardından kritik bir noktaya ulaşır, bu da parlak bir flaşa ve bir ses patlamasına neden olur.

Çoğu ateş topu patladığında beyaz veya sarı ışık yayar. Tucker, Croydon üzerinde patlayan meteorun olağandışı yeşil parıltısının, meteordaki demir ve nikel gibi metallerin yüksek konsantrasyonundan kaynaklandığını söyledi.genel-22