Virgin Galactic’in VSS’si Birlik Uzay uçağı, yaklaşık iki yıl içinde ilk yörünge altı uçuşunu gerçekleştirdi ve potansiyel olarak şirketin devam etmesinin önünü açtı. uzayın kenarına ticari geziler.

Perşembe günü, Virgin Galactic, Unity 25 misyonunu başlattı New Mexico’daki Spaceport America’dan 11:15 ET’de. Kalkış, programın yaklaşık bir saat gerisinde gerçekleşti, ancak gecikmenin nedeni hala bilinmiyor. Yine de, Richard Branson’ın uzay turizmi girişimi, uzay uçağı 12:37 am ET’de iniş yaptıktan sonra test uçuşunun başarılı olduğunu ilan etti.

Virgin Galactic’in VMS’si Havva taşıyıcı uçak, VSS’yi taşırken havalandı Birlik kanatlarının altında uzay uçağı. Unity 25 görevi, gemide bulunan altı mürettebat üyesini içeriyordu. Birlik dümendeki iki pilota ek olarak uzay uçağı Havva uçak.

Uçak, uzay uçağını yerden 44.500 fit (13.500 metre) yükseklikte serbest bıraktı. Uzay uçağı serbest bırakıldıktan sonra roket motorlarını çalıştırdı ve maksimum 87 kilometre yüksekliğe yükseldi. Bu, uluslararası kabul görmüş uzay sınırının biraz altında. Karman Hattıyüzeyden 62 mil (100 kilometre) yükseklikte duruyor. Apogee’ye ulaştıktan sonra, uzay uçağı piste geri döndü ve Spaceport America’ya indi.

Yolcular mikro yerçekimi ortamını hissettikçe, uçuş sırasında mürettebat kabininin içinde.

Yolcular mikro yerçekimi ortamını hissettikçe, uçuş sırasında mürettebat kabininin içinde.
resim: Bakire Galaktik

Unity 25 görev uzmanı Christopher Huie e-postayla yaptığı açıklamada, “Güzel gezegenimize uzaydan bakmak, çok az insanın deneyimlediği bir şey, çok alçakgönüllü, hayranlık uyandıran ve saygı dolu bir deneyimdi” dedi.

Virgin Galactic, test görevinde elde ettiği başarının ardından, şimdi de Haziran sonunda yapılması planlanan ilk görev Galactic 01 ile ticari operasyonlara hazırlandığını bildirdi. Yörünge altı yolculukta bir koltuk yaklaşık 450.000 $’a mal olabilir ve şirket şimdiden yerini kapmak için sıraya giren 700 müşterisi olduğunu iddia ediyor. binaen Space.com’a.

Virgin Galactic CEO’su Michael Colglazier yaptığı açıklamada, “İlham veren ekibimizin iniş sırasındaki saf sevincine tanık olarak, müşterilerimiz için oluşturduğumuz benzersiz astronot deneyimine tam güvenim var” dedi. “Ekiplerimiz şimdi uçuş sonrası analizin yanı sıra ‘Galactic 01’ için hazırlıklara başlıyor.”

Perşembe günkü uçuş, Virgin Galactic’in Temmuz 2021’den bu yana Branson’ın kendisi de dahil olmak üzere altı yolcunun yörünge altı yolculuğuna atladı. Gezi, şirketin ticari misyonlarını başlatmayı amaçlıyordu, ancak bunun yerine, raporların önerdiği gibi Federal Havacılık İdaresi tarafından bir soruşturmaya yol açtı. uzay uçağı yükselişi sırasında rotasından saptı.

Unity 25’in başarısı, şirketin çok yakında yükselebilecek olan ticari hırsı için çok önemliydi.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun adanmışlarına yer işareti koyun Uzay uçuşu sayfası.genel-7