Elon Musk’ın Neuralink şirketi, lansmanından yedi yıl sonra nihayet ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) bir insan beynine bilgisayar yerleştirmek için onay aldı.

Neuralink Perşembe günü tweet attı “İlk insan klinik çalışmamızı başlatmak için FDA’nın onayını aldığımızı paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.” “Bu, Neuralink ekibinin FDA ile yakın işbirliği içinde yaptığı inanılmaz çalışmanın sonucudur ve bir gün teknolojimizin birçok insana yardım etmesini sağlayacak önemli bir ilk adımı temsil ediyor.”

Neuralink, nörolojik rahatsızlıkları olan kişilerin çeşitli cihazlarla iletişim kurmasına ve bunları kontrol etmesine yardımcı olabilecek bir sistem için insan beynini bir bilgisayar arayüzüne bağlayan bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Örneğin felçli bir kişi telefonunu sadece el hareketlerini hayal ederek kullanabilecektir. Ancak Musk’a göre, projenin uzun vadeli hedefi insanları “insanüstü biliş” ile donatmak.

Onayın zamanlaması, Musk’ın Kasım 2022’de Neuralink’in onay için FDA’ya başvurduğunu ve o sırada düzenleyicinin bir karara varmasının yaklaşık altı ay sürmesini beklediğini söylediği duyurusuna uyuyor.

Şimdi asıl soru, Neuralink’in kendilerini öne çıkaranlar arasından deneme katılımcılarını nasıl seçeceği.

Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, klinik araştırma için işe alımın “henüz açık olmadığını” ancak “yakında bu konuda daha fazla bilgi açıklayacağına” söz verdi.

Musk, geçen yıl cihazı kendi beynine yerleştirmeyi planladığını söyledi, ancak çok az kişi onun deneyin ilk katılımcılarından biri olmasını bekliyor.

Daha önce FDA, Neuralink’in insan denemelerine izin vermeyi düşünmeden önce ele almasını istediği bir dizi sorunu gündeme getirmişti. Reuters bildirdi. Cihazın lityum pili, implantın tellerinin beyin içinde yer değiştirme riski ve beyin dokusuna zarar vermeden cihazın güvenli bir şekilde çıkarılmasının nasıl sağlanacağı ile ilgiliydiler.

Beyin implantının daha önceki bir gösteriminde Neuralink, sadece düşünerek Pong oynayan ve ayrıca bir fare imlecini düşünceleri arasında hareket ettiren bir maymun gösterdi. Şirket, test için hayvanları kullandığı için eleştirildi, ancak Musk her zaman hayvanlara insanca davranıldığını iddia etti.

Diğer araştırmacılar, Neuralink’e benzer bir teknoloji geliştiriyorlar. adlı bir cihaz Beyin Kapısıörneğin, felçli bir adamın hayali el yazısını metne dönüştürerek düşüncelerini iletmesine olanak sağlamıştır.
genel-19