Amerika’nın ikonik sarı okul otobüslerinin asırlık üreticisi Blue Bird, elektrikli okul otobüslerine yönelik artan talebi karşılamak için yeni bir üretim tesisi açtı. aracılığıyla duyurulur Bir basın açıklaması (ve sevimli tanıtım videosu) Perşembe günü, şirketin elektrikli okul otobüsü üretimini yılda 100’den 5.000’e çıkarmak için tasarlanan Blue Bird’ün Georgia, Fort Valley’deki ana üretim fabrikasında 40.000 metrekarelik yeni bir “Elektrikli Araç Geliştirme Merkezi” açıldı.

Blue Bird’ün “Vision” (77 yolcu kapasiteli klasik “C Tipi” otobüs) ve “All American” (84 yolcu kapasiteli düz cepheli “D Tipi” otobüs) otobüslerinin elektrikli versiyonlarının montajı yeni tesiste yapılacak, her biri, yaklaşık 120 mil menzil sağlayan ve yeniden şarj edilmesi üç ila sekiz saat süren 155kWh pil ile donatılmıştır. Şu anda faaliyette olan yaklaşık 1.000 Blue Bird elektrikli otobüsü var ve bu, şirketin toplam hacminin yüzde altısını oluşturuyor. Şirket şu anda her gün dört elektrikli okul otobüsü üretiyor, ancak yeni EV tesisinin üretimi günde 20 otobüse çıkaracağını umuyor.

Blue Bird Vision (soldaki resimde) ve All American’ın (sağda) elektrikli versiyonları Georgia’daki yeni tesiste üretilecek.
Resim: Mavi Kuş

Blue Bird, elektrikli okul otobüslerine olan talepte önemli bir artış bekliyor. ABD ve Kanada’daki okul bölgeleri, zararlı sera gazı emisyonlarını azaltmak, yakıt maliyetlerinden tasarruf etmek ve öğrencilerin sağlığını iyileştirmek amacıyla geleneksel olarak çalışan otobüs filolarını tamamen elektrikli modellerle değiştirmeye çoktan başladı. Özellikle ABD’de, Başkan Biden’ın altyapı planı kapsamında sağlanan milyarlarca dolarlık teşvikler nedeniyle elektrikli okul otobüsü satışlarının artması bekleniyor.

Blue Bird Corporation’ın başkanı ve CEO’su Phil Horlock, “Yalnızca tarihi İki Taraflı Altyapı Yasasına dayanarak, beş yılda tahmini olarak 1 milyar dolar değerinde binlerce ek elektrikli okul otobüsü siparişi bekliyoruz” dedi. “Yeni EV Geliştirme Merkezimiz, Blue Bird’ün artan talebi karşılamak ve ihtiyaç duyduklarında temiz, güvenli ve güvenilir öğrenci taşımacılığı sağlamak için ABD ve Kanada’daki okul bölgelerine olan kararlı taahhüdünü yansıtıyor.”

Biden’ın altyapı planı kapsamındaki milyarlarca dolarlık teşvik, tamamen elektrikli okul otobüslerine olan talebi artırıyor

Okul otobüsleri, dizel gibi geleneksel yakıtlardan (artık yakıtı oluşturan) uzaklaşmak için ideal bir adaydır. Blue Bird’ün hacminin yarısından azı). Okuldaki çocukların zararlı emisyonlara maruz kalmasını önlemenin yanı sıra, okul otobüslerinin kısa, sabit güzergahı, menzili sınırlı EV’ler için çok uygundur. Ayrıca, faaliyette olmadıkları, günde iki kez yapılan okul koşularının dışında uzun süreler geçiriyorlar ve bu da onlara yeniden şarj olmaları için bolca zaman veriyor.

Yoğun talep karşısında Biden-Harris yönetimi neredeyse iki katına çıktı Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) nakit havuzu, Temiz Okul Otobüsü Programı geçen yılki indirim 500 milyon dolardan 965 milyon dolara. EPA’ya göre yeni önerilen ağır hizmet araçları için sera gazı emisyon standartlarına göre, ajans 2032 yılına kadar üretilen tüm okul otobüslerinin yüzde 45’inin elektrikli araçlar olacağını tahmin ediyor.genel-2