2007’de NASA, Alt Fırtınalar sırasında Olayların Zaman Geçmişi ve Makro Ölçekli Etkileşimler veya THEMIS görevinin bir parçası olarak beş uydu fırlattı. Manyetosfere yayılmış THEMIS uzay aracı, Dünya’nın çevresinde hareket eden plazma ve enerjinin farklı türdeki auroraları (kuzey ve güney ışıkları) nasıl tetiklediğini inceledi. 2010 yılında, iki uzay aracı Ay’ın ortamını incelemek üzere yeniden görevlendirildi, ancak diğer üçü Dünya’nın manyetosferini ve auroralarını araştırmaya devam ediyor. Kredi: NASA/Goddard Uzay Uçuş Merkezi Kavramsal Görüntü Laboratuvarı

Dünyanın manyetik ortamı, duyamadığımız bir ses senfonisi ile doludur. Gezegenimizin her yerinde, ultra düşük frekanslı dalgalar, Dünya ile güneş arasındaki dramatik ilişkiyi tasvir eden ahenkli bir operet oluşturur.

Şimdi, HARP veya Heliophysics Audified: Resonances in Plasmas adlı yeni bir yurttaş bilimi projesi, bir zamanlar duyulmayan dalgaları duyulabilir ıslıklara, çıtırtılara ve ıslık seslerine dönüştürdü. Erken testler şimdiden şaşırtıcı bulgular ortaya koydu ve vatandaş bilim adamları, güneş ve Dünya’nın şarkısını söylemeye yardımcı olan kozmik titreşimleri deşifre etmek için sonik uzay keşif yolculuğuna katılabilir.

Projenin baş araştırmacısı, Colorado’daki Uzay Bilimleri Enstitüsü’nden bir güneş fizikçisi olan Michael Hartinger, “HARP projesi hakkında beni en çok heyecanlandıran şey, yurttaş bilim adamlarının ses analizi yoluyla heliofizik araştırmalarında yeni keşifler yapma yeteneğidir” dedi. “Dünyaya yakın uzay ortamındaki karmaşık kalıpları anlamak için onların yardımına ihtiyacımız var.”

Dünya ile güneş arasındaki uzay gerçekten boş değil, plazma adı verilen yüklü parçacıklardan oluşan bir çorba ile dolu. Bu plazma güneşten gelir, güneş rüzgarı adı verilen sabit bir akımla dışarı pompalanır ve patlayıcı güneş patlamalarında ara sıra patlatılır. Bu güneş plazması Dünya’ya çarptığında, Dünya çevresindeki manyetik alan çizgilerinin ve plazmanın bir arpın kopmuş telleri gibi titreşerek ultra düşük frekanslı dalgalar üretmesine neden olur.


NASA’nın yeni HARP vatandaş bilim projesi ile uzayın seslerini dinleyin ve Güneş-Dünya ilişkisi hakkında daha fazla bilgi edinmeye yardımcı olun. Kredi bilgileri: NASA/Beth Anthony

2007’de NASA, THEMIS misyonunun (Olayların Zaman Geçmişi ve Alt Fırtınalar Sırasında Makro Ölçekli Etkileşimler) bir parçası olarak Dünya’nın manyetik “harp”ı (manyetosferi) boyunca uçmak için beş uydu fırlattı. O zamandan beri THEMIS, Dünya’nın manyetosferindeki plazma dalgaları hakkında bol miktarda bilgi topluyor.

Hartinger, “THEMIS tüm arpı örnekleyebilir,” dedi ve “uzun zamandır oradaydı, bu yüzden çok fazla veri topladı.”

Ancak THEMIS’in ölçtüğü dalgaların frekansları, kulaklarımızın duyamayacağı kadar düşüktür. Böylece HARP ekibi onları ses dalgalarına dönüştürmek için hızlandırdı. kullanarak etkileşimli araç ekip tarafından geliştirilen bu dalgaları dinleyebilir ve seslerde duyduğunuz ilginç özellikleri seçebilirsiniz.Dünyanın manyetosferi, gezegenimizi saran ve Güneş’ten akan yüklü parçacıkların çoğundan koruyan manyetik bir baloncuktur. Bununla birlikte, güneş parçacıkları manyetosfere çarptığında, Dünya etrafındaki manyetik alan çizgilerinin ve plazmanın bir arpın kopmuş telleri gibi titreşmesine ve ultra düşük frekanslı dalgalar üretmesine neden olabilirler. Kredi: Martin Archer (Imperial College London)/Emmanuel Masongsong (UCLA)/NASA

Michigan’daki Auralab Technologies’den bir HARP ekibi üyesi olan Robert Alexander, “Derinlemesine dinleme yoluyla yeni özellikleri belirleme süreci biraz hazine avına benziyor,” dedi. “HARP projesi aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki bireylerin bu deneyimin tadına varacakları için heyecanlıyım.”

Ekibe göre, insanlar ilginç dalga modellerini gözle seçmektense kulaklarıyla ayırt etmekte genellikle daha başarılıdır ve hatta aşırı güneş olayları sırasında ortaya çıkan karmaşık modelleri belirlemede bilgisayarlardan daha iyisini yapabilir.

Imperial College London’dan HARP ekibi üyesi Martin Archer, “İnsanın işitme duyusu harika bir araçtır” dedi. “Doğuştan itibaren kalıpları tanımak ve farklı ses kaynaklarını seçmek için eğitildik. Doğuştan, en gelişmiş bilgisayar algoritmalarımızdan bazılarını bile geride bırakan oldukça çılgın analizler yapabiliriz.”

HARP, Archer liderliğindeki MUSICS (Manyetosferik Dalgalanmalar Sonified Incorporating Citizen Scientifics) adlı daha önceki bir sonifikasyon projesinden esinlenmiştir. Archer, Londra’daki lise öğrencilerinden Ulusal Okyanus ve Atmosfer Derneği (NOAA) uydularından sonlandırılmış verileri (seslere dönüştürülmüş ölçümler) dinlemelerini istediğinde, güneş fırtınalarıyla ilgili yeni bir plazma dalgası modeli belirlediler.

Hartinger, “Londra lise öğrencileri, seste otomatik yöntemlerin gözden kaçırdığı karmaşık ama yinelenebilir bir model seçebildiler” dedi. “HARP, NASA’nın THEMIS görevinden çok daha büyük bir veri kümesiyle ve çok daha geniş bir çevrimiçi kitleyle çalışarak bunu yeni bir düzeye taşıyacak.”

Ekip, geniş ve çeşitli bir grup insanın sesleri dinlemesinin bir avantajı olduğunu söylüyor.

HARP ekibi üyesi ve NASA’nın THEMIS misyonunun bir üyesi olan Los Angeles, California Üniversitesi’nden Emmanuel Masongsong, “Herkes dünyayı farklı duyuyor” dedi. “Her katılımcı, uzaydaki titreşimlere benzersiz bir şekilde tepki verecektir. Bir kişinin görmezden geldiği şey, bir diğeri tarafından hemen çekilebilir. İnsanların, bizim hiç düşünmediğimiz veya bilgisayar algoritmalarının algılayamayacağı şeyleri keşfetmesini istiyoruz. Keşifler böyle yapılır. yapılmış!”

HARP ile yapılan ön araştırmalar, ekibin “ters harp” dediği şey gibi beklenmedik özellikleri ortaya çıkarmaya başladı – frekanslar, bilim insanlarının tahmin ettiğinden ters yönde değişiyor.

Archer, “HARP, beklemediğimiz şeyleri bulma potansiyeline sahip ve bu gerçekten heyecan verici” dedi.

HARP, aynı zamanda, NASA’da yaşayan diğer bilim adamlarının karşılaştığı fenomenler hakkında da fikir verebilir. HamSCI aracılığıyla incelenen proje veya dalga benzeri auroralar Aurorasaurus proje.

Alexander, “Veri sonifikasyonu, insanlara kozmosun doğal olarak oluşan müziğini takdir etme fırsatı sağlıyor” dedi. “Kelimenin tam anlamıyla bu dünyadan olmayan sesler duyuyoruz ve benim için bir uzay giysisinde uçmaktan sonraki en iyi şey bu.”

Bu sesleri keşfetmeye başlamak için şu adresi ziyaret edin: HARP web sitesi.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: https://phys.org/news/2023-04-space-played-nasa-harp.html adresinden 19 Nisan 2023 tarihinde alınan NASA’nın HARP (2023, 19 Nisan) tarafından çalınan uzay seslerini keşfetmeye yardımcı olun

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1