Onlarca yıl süren heyecandan sonra, biyometrik olarak etkinleştirilen “akıllı” silahlar resmen piyasada. Colorado merkezli Biofire Technologies bu hafta, ticari olarak temin edilebilen ilk akıllı tabancayı piyasaya sürdüğünü söyledi. ev savunması için tasarlanmış 9 mm’lik bir tabancanın kilidini açmak için parmak izi ve yüz tanıma biyometri kimlik doğrulama aracı. Serbest bırakma, arasında yeni bir silahlanma yarışı başlatabilir. akıllı silah üreticileri Kazara ve gereksiz ateşli silah ölümlerinden oluşan bir korku gösterisiyle sarsılan silah bağımlısı bir ulustan para kazanmaya hevesli.

Biofire, diğer akıllı silah girişimleri gibi, ateşli silahların kilidini açmak için biyometriye güvenmesinin, özellikle çocuklar arasında kaza sonucu intiharları önlemede önemli bir rol oynayabileceğini iddia ediyor. Ateşli silahlar, buna göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden alınan veriler, 2020’de çocuklar için bir numaralı ölüm nedeniydi. ABD’de kaydedilen 45.222 ateşli silahla ilgili ölümle, silahla ilgili ölümler genellikle aynı yıl en yüksek zirvesini gördü.S. yalnız. Bir konsept olarak akıllı silahlarHiçbir şekilde yeni değil, ancak Biofire, modelinin gerçekten amaçlandığı gibi çalışacak ve yetkisiz erişimi engellemeye devam edecek ilk model olduğuna inanıyor.

Biofire’ın kurucusu ve CEO’su Kai Kloepfer, “Çocuklar arasında önlenebilir ateşli silah ölümleri üzerinde anlamlı bir etki yaratmak için yüksek hassasiyetli mühendislik ilkelerini uyguladık” dedi. ifade

Akıllı silah nasıl çalışır?

Biyoateş promosyon malzemesi ateşli silah nedensel olarak bir kitap rafının üzerindeki yuvasına kilitlenmiş halde evlerinin etrafında koşturan bir ailenin videolarını gösterir. Videolarda, 9 mm’lik tabanca neredeyse gece boyunca rafta şarjda bırakılan birçok cihazdan biri ile karıştırılabilir. Şirket, akıllı silahının “elinizden çıktığı anda kilitlendiğini” ve temelde yetkisiz kullanıcıların elindeki bir kağıt ağırlığından biraz daha fazlasını yaptığını iddia ediyor. Silahın sahipleri, bir iPhone’un kilidini açmak için parmak izi veya yüz taraması eklemeyi anımsatan bir süreçte, silah Smart Doc’un üzerinde dururken “güvenilir kullanıcılar” ekleyebilir veya kaldırabilir.

Akıllı Silah Silahlanma Yarışı Piyasada Bulunan İlk Ateşli Silahla Başlıyor başlıklı makale için resim

Akıllı tabanca, yetkili kişiler için, kullanıcının parmak izini okur ve silahı aldığı anda yüzünü tarayarak, kilidi açmak için bir kod veya anahtar ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu iki biyometrik sistem, bir kullanıcının kimliğini bağımsız olarak doğrular; hangisi önce kimliği doğrularsa, önce kilidi açar. Biofire, bir kullanıcının biyometrik verilerinin silahta saklandığını ve asla silahtan ayrılmadığını iddia ediyor. Ateşli silahın kendisi şarj edilebilir bir pille çalışır ve bildirildiğine göre, kötü aktörlerin onu geleneksel bir ateşli silaha uyarlamasını önlemek için şifreleme kullanır. 1600 $’lık tabancayı satın almakla ilgilenen silah sahipleri, tıpkı bir çift Nike spor ayakkabıyı veya bir Domino’s pizzasını özelleştirmek gibi, polimerini özelleştirebilir ve renkleri tetikleyebilir.

Şirket, “Akıllı Silahınız yalnızca seçtiğiniz kişiler için ateş ediyor, bu nedenle ateşli silahınız asla bir çocuğun, suçlunun veya başka birinin elinde trajik bir sonuca neden olamaz” diyor.

Akıllı silahlar neden şimdi satışa çıktı?

Kazara çocuk intiharlarına karşı bir koruma görevi görmenin yanı sıra, akıllı silahlar için başka bir açık çekicilik daha var: toplu atışları sınırlamak. A son toplu silahlı saldırılar ABD genelindeS. toplulukları ve milletvekillerini bir kez daha yasama reformları için tırmanırken bıraktı. Cumhuriyetçi milletvekilleri var temelde kabul edildi yeni silah kısıtlamaları veya düzenlemeleri masadan kaldırıldı. Akıllı silahların teorik olarak biraz rahatlama sağlayabileceği, bu tamamen sorumluluk eksikliğidir.

Parmak izi tarayıcıları veya yüz tanıma gibi biyometrik tanımlayıcılar, reşit olmayanların veya yasal olarak silah edinemeyenlerin ödünç alınmış veya çalınmış ateşli silahlarla saldırı gerçekleştirmesini çok daha zorlaştırabilir. Örneğin, bu tür güvenlik önlemleri önleyici bir rol oynayabilirdi. silahlı kişinin olduğu 2012 Sandy Hook ilkokul silahlı saldırısında rol annesinin silahını kullandı saldırıyı gerçekleştirmek için. Aynı zamanda, Güncel araştırma Ulusal Adalet Enstitüsü’nden yapılan araştırmalar, 1966 ile 2019 arasındaki kitlesel atıcıların büyük çoğunluğunun (%77) şiddet eylemlerini gerçekleştirmek için kullanılan en az bir yasal ateşli silah satın aldığını belirledi. K-12 okullarındaki silahlı saldırılardan sorumlu kişilerin %80’inden fazlasıancak ailelerinden silah çaldı. Başka bir deyişle, akıllı silahlar abilir özellikle okullardaki kitlesel silahlı saldırıları azaltmaya yardımcı olur, ancak kolay erişilebilir silahlar gibi daha geniş bir sorunun ele alınmasında muhtemelen gerçekten bir engel oluşturmayacaktır.

Akıllı silahların neden mağaza raflarına girmeye başladığına dair daha az heyecan verici, ancak daha olası açıklama, silah sahiplerinin nihayet onlar için hazır olmasıdır. Yarısından fazlası (%56) U.S. silah sahipleri ankete Sabah Danışmasında anket geçen yıl akıllı silahların geliştirilmesini desteklediklerini söylerken, %55’i akıllı silah kullanmaktan çekinmeyeceklerini söyledi. Bu rakamlar çok uzak anketler sadece iki yıl önce, silah sahiplerinin sadece %19’unun akıllı bir silah satın almaya çok az ilgi gösterdiğini ifade etti. Akıllı silahları güçlendiren temel teknoloji yıllardır var olmasına rağmen, Ulusal Tüfek Derneği gibi büyük silah lobileri, onlara karşı şiddetli bir şekilde lobi yaptı ve hatta bu noktaya geldi. liderliğindeki boykotlar teknolojiyi takip etmeye çalıştıklarında eski silah yapımcıları Remington ve ​​Smith & Wesson’a karşı. Şimdi, neredeyse yirmi yıl sonragelgitler dönüyor gibi görünüyor.

LodeStar Works Başkanı ve CEO’su Gareth Glaser, “Uzun zaman oldu,” dedi. silah sahiplerinin akıllı silahları yeni keşfettikleri kabulü sorulduğunda. “Herkes akıllı telefonunda şu ya da bu kimlik doğrulama teknolojisini kullanıyor.”

Biofire’ın yeni akıllı silahı sahip olacak yakında bol rekabet. LodeStar Works ve ne yazık ki SmartGunz LLC dahil olmak üzere çok sayıda başlangıç ​​akıllı silah üreticisi, yakın gelecekte kimlik doğrulama için parmak izleri ve radyo frekanslarının bir karışımına dayanan modellerini piyasaya sürmeyi planlıyor.genel-7