AFP, kişisel verilerin kullanımıyla ilgili olarak Fransa’da OpenAI şirketine ve onun konuşma robotu ChatGPT’nin çalışmasına ilişkin en az iki şikayette bulunulduğunu belirtiyor. Bu iki şikayet Salı günü Fransız polis memuru Cnil’e kişisel veriler için sunuldu.

İlk şikayet, Janus International’ın dijital sorunlarla ilgili farkındalığı artırma derneğinin başkanı avukat Zoé Vilain tarafından yapıldı. “Teknoloji karşıtı değiliz ama etik teknoloji istiyoruz” dedi. Zoé Vilain, ChatGPT’yi kullanmak için bir Amerikan şirketi olan OpenAI’nin sitesinde bir hesap oluşturduğunu ve kabul etmek için “genel kullanım koşulları” ve “herhangi bir gizlilik politikası” olmadığını fark ettiğini açıklıyor.

Bu nedenle, CNIL’den OpenAI tarafından toplanan kişisel bilgilerine erişim hakkını kullanmasına yardım etmesini ister. Ayrıca, bu yaklaşımı şirkette başarılı olamadığını da belirtiyor.

GDPR’nin 5. Maddesi: bireyler hakkındaki bilgiler doğru olmalı ve tüm veri işleme adil olmalıdır

İkinci şikayet, kişisel verilerin korunmasına büyük yatırım yapan bir geliştirici olan David Libeau tarafından yapıldı. Şikayetinde, profilinde ChatGPT’yi sorgulayarak kendisi hakkındaki kişisel bilgileri tespit ettiğinden bahsediyor. “Daha fazla bilgi istediğimde, algoritma uydurmaya başladı ve web siteleri oluşturmam veya çevrimiçi protestolar düzenlemem konusunda bana itibar etmeye başladı ki bu tamamen yanlıştır” diye yazdı.

David Libeau’ya göre bu, Avrupa Kişisel Veriler Yönetmeliği’nin (GDPR) 5. Maddesine aykırıdır; buna göre bireyler hakkındaki bilgiler doğru olmalıdır ve verilerin işlenmesi adil olmalıdır.

Fransa, OpenAI’nin üretici yapay zekasına karşı şikayet gören ilk ülke değil. Salı günü, Kanada Gizlilik Komiserliği Ofisi, OpenAI hakkında bir soruşturma başlattığını duyurdu. Hükümet organı, soruşturmanın “kişisel bilgilerin izinsiz toplandığı, kullanıldığı ve ifşa edildiği yönündeki bir şikayetin ardından başlatıldığını” söyledi.

ChatGPT’ye erişim İtalya’da engellendi

Bu duyuru, geçen hafta ChatGPT hakkında aynı temelde soruşturma başlatan İtalyan veri koruma kurumunun duyurusunu takip ediyor. Transalpine otoritesi OpenAI’nin yapay zeka uygulamasıyla veri toplama kurallarını çiğnediğinden de şüpheleniliyor.

Bu nedenle ChatGPT’ye erişim İtalya’da engellendi. İtalyan ajansı, “platformun işleyişini destekleyen algoritmaları ‘eğitmek’ için kişisel verilerin büyük çapta toplanmasını ve saklanmasını haklı çıkaran herhangi bir yasal dayanağın bulunmadığını” iddia ediyor.

Avrupa Birliği’nde ofisi bulunmayan ancak Avrupa Ekonomik Alanı’nda temsilci atayan OpenAI, İtalyan Cnil’in talebine yanıt vermek için aldığı önlemleri 20 gün içinde para cezası ile bildirmek zorunda. 20 milyon avroya kadar veya dünya çapındaki yıllık cironun %4’üne kadar, otoriteyi belirtir.

Avrupa Birliği, Yapay Zeka ile ilgili bir yönetmelik taslağı hazırlıyor

Avrupa Birliği şu anda, birkaç yıl sonra uygulanmak üzere 2024’ün başlarında tamamlanabilecek Yapay Zeka konusunda bir taslak düzenleme hazırlıyor.

Geçen hafta Europol, chatbot’un kimlik avı dolandırıcılığı, dezenformasyon ve siber suçlarda olası kötüye kullanımı konusunda uyarıda bulunarak, bu yeni teknolojinin ortaya çıkardığı bilgisayarların yasal, etik ve güvenlik konularında endişe duyan diğer kişilere seslerini ekledi.

Daha sonra yönetim kurulundan ayrıldığı OpenAI’nin kurucularından biri olan Elon Musk ve yüzlerce küresel uzman, ChatGPT’nin üzerinde çalıştığı yazılımın en son sürümü olan GPT-4’ten daha güçlü yapay zeka araştırmalarına altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulundu. temelli. “İnsanlık için büyük riskler” çağrıştırıyorlar.

ChatGPT lansmanından bu yana büyük bir coşku uyandırdı. Rakipleri, Google Bard’dan başlayarak benzer ürünleri piyasaya sürüyor. Geçen ay yayınlanan bir UBS araştırmasına göre uygulama, lansmanından sadece iki ay sonra Ocak ayında aylık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşarak onu dünyanın en hızlı büyüyen tüketici uygulaması haline getirdi.genel-15