İlk kripto yatırımcılarından birinin, büyük bir telekom sağlayıcısının 2017’deki bir kripto soygunu için para ödediğini görme umutları neredeyse suya düştü. Buna göre mühürsüz mahkeme belgeleri Geçen Perşembe günü ABD Kaliforniya Merkez Bölgesi Bölge Mahkemesi, AT&T’nin eski kripto yatırımcısı Michael Terpin’den 24 milyon dolar çalan 2017 SIM takas hackinden kaynaklanan herhangi bir zarardan sorumlu olmadığını paylaştı.

2018 yılında Terpin, AT&T’ye 224 milyon dolarlık dava açtı, şirkette telefonuna erişim sağlayan içeriden bir adam olmadan bilgisayar korsanlarının başarılı olamayacağını iddia ediyor. Orijinal şikayette, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmiş olmasına rağmen, AT&T’nin “sahte kimliğe sahip bir hırsıza bir oda anahtarı ve oda kasasının anahtarını veren bir otel gibi” davrandığını iddia etti. O sırada telekomünikasyon devi iddialara itiraz etti.

Yargıç Otis Wright II daha önce atılmış telekom şirketinin gizlilik politikalarının üçüncü taraf saldırılarına karşı korumayı garanti etmediği gerekçesiyle telekom devine karşı 200 milyon dolarlık tazminat talebi. Yargıç daha sonra cezai tazminat davası açmasına izin verdi ve bu son özetleme önergesi nihayet bozuldu. Terpin, AT&T’yi Mayıs ayında mahkemeye çıkarmayı umuyordu.

Görüyorsunuz, bu dava şu günlerden öncesine dayanıyor: Multi milyon dolar kripto hackleri hiçbir yerdeydi norma yakınve önemsiz bir 24 milyon dolar, büyük manşetlere çıkmak için yeterliydi. 2018 yılında, o zaman 18 yaşındaki Ellis Pinsky, hack’in arkasındaki beyin olarak ortaya çıktı. Bazı magazin dergileri, SIM takas saldırısındaki başrolü nedeniyle ona “Bebek Al Capone” demeye başladı. Pinsky, SIM takasları ve diğer hack’lerden yaklaşık 100 milyon dolarlık kripto para kazanan 20 kişilik bir gruba liderlik ederek saldırıyı gerçekleştirdiğinde sadece 15 yaşındaydı. Geçen Aralık ayında, bir New York federal yargıcı mahkum Pinsky’nin adı geçen birkaç suç ortağından biri olan Nicholas Truglia, SIM takas planı nedeniyle 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Geçen sene, Pinsky, Terpin’e 22 milyon doları geri ödemeyi kabul etti erken bitcoin yatırımcısına. Bu anlaşmanın bir parçası olarak Pinsky, işbirliği yapması gerekiyordue Terpin’in AT&T’ye karşı devam eden davasıyla.

SIM takas saldırıları, bilgisayar korsanlarının telefon ve internet operatörleri gibi çevrimiçi bulunan bazı genel ve özel bilgileri kullanmalarını ve ardından bu sahte bilgileri markanın SIM kartının kontrolünü kendi kontrol ettikleri bir SIM karta geçirmek için kullanmalarını içerir. Bilgisayar korsanları daha sonra bu erişimi hedefin özel bilgilerine girmek için kullanır ve bu durumda kripto cüzdanının şifresini bulur. Pinsky daha önce bu telekom şirketlerinde kullanıcıların telefonlarına erişmek için rüşvet almaya istekli birçok alt düzey çalışan olduğunu söylemişti.

Terpin, daha önce kripto yatırımcı ağı BitAngels’in yanı sıra Motley Fool ve Match.com’un oluşturulmasına yardımcı olan, uzun süredir bir fintech yatırımcısı ve kurucusudur. Gizmodo’ya gönderilen bir e-posta açıklamasında Terpin, karar karşısında “şok olduğunu ve şaşkına döndüğünü” ve temyize gitmeyi planladığını söyledi. Mahkemenin görüşünün, “AT&T’nin ağır ihmalkar davrandığına ve müşterilerini bu tür siber suçlardan korumak için yasal görevlerini bilinçli olarak göz ardı ettiğine dair bir yığın kanıtı” göz ardı ettiğini de sözlerine ekledi.

AT&T sözcüsü Gizmodo’ya bir e-posta ile şunları söyledi: “Sürdürdüğümüz gibi, hileli SIM takasları, sofistike suçlular tarafından işlenen bir hırsızlık biçimidir. Bu suçluların Bay Terpin’i hedef alması talihsizlik ama mahkemenin Bay Terpin’in kayıplarından bizim sorumlu olmadığımızı kabul etmesinden memnunuz.”genel-7