CD Projekt Red ve Nvidia, Cyberpunk 2077’nin yol izleme özelliğini (“Overdrive Modu” olarak adlandırılır) yeni bir fragmanla piyasaya sürdü ve oyundaki sahneleri ve ortamları yol izleme ile ve kullanmadan karşılaştırdı. Ek olarak video, Nvidia’nın DLSS 3 teknolojisinin kullanılmasıyla kare hızında önemli gelişmeler olduğunu da ortaya koyuyor.

Aşağıdaki tanıtım fragmanına göz atın:

Daha önce duyurulduğu gibi, tam ışın izleme (genelde “yol izleme” olarak anılır) Cyberpunk 2077’ye 11 Nisan’da PC’de çıkacak teknik ön izleme setinde geliyor. Tam ışın izleme “tüm sahne boyunca ışığı doğru bir şekilde simüle eder” ve bu özelliğin Cyberpunk 2077’ye eklenmesi, görünüşe göre yalnızca Nvidia’nın RTX 40 serisi GPU’ları ve yapay zeka destekli DLSS 3 teknolojisi ile çalışmasıyla mümkün olmuştur.

Yaklaşan teknik önizleme, geliştiricilerin ışın izlemeli ışıkla binlerce nesneyi bir sahneye yerleştirmesine olanak tanıyan NVIDIA RTX Direct Illumination SDK’yı (RTXDI) içeriyor. Ek olarak, Global Illumination (GI) sistemi de yol izlemeyi kullanacak şekilde yenilendi ve yansımalar artık “sekmeli ayrıntıları içeriyor” ve tam çözünürlükte işleniyor. Aşağıdaki sahne karşılaştırmasına göz atın:

Son olarak, Nvidia’nın DLSS 3 süper örnekleme çözümünün kullanımı, kaynak tüketen yol izleme özelliği etkinleştirilirken kare hızlarını büyük ölçüde iyileştirir. Oyuncuların Night City’den geçerken olduğu gibi çok sayıda hareketli parçaya sahip ışın izlemeli oyun ortamlarında, DLSS 3’ün etkinleştirilmesi, kare hızını birçok koşulda 20 fps’nin altından 130 fps’nin üzerine çıkarabilir.

Ne yazık ki birçok PC oyuncusu için Nvidia, yol izlemenin ne kadar zorlu olması nedeniyle, oyuncuların 11 Nisan’da 1.62 güncellemesiyle kullanıma sunulduğunda teknik ön izlemenin keyfini çıkarabilmeleri için bir RTX 40 serisi GPU ile donatılmalarını (ve DLSS 3’ü etkinleştirmelerini) öneriyor. Ancak, bu kadar güçlü kurulumlara sahip olmayanlar, Nvidia’nın GeForce Now bulut oyun hizmetini kullanarak bu özelliğin keyfini çıkarmaya devam edebilir. Diğer sahne karşılaştırmalarının yanı sıra Cyberpunk 2077’de yol izlemenin daha ayrıntılı bir teknik analizine göz atın Burada.oyun-6