Apple, yıllık WWDC geliştirici konferansının tarihini açıkladı. Bu nedenle bu, 5 Haziran 2023’te gerçekleşmelidir. TECHBOOK, etkinlikten neler bekleyebileceğimizi özetliyor.

Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (kısaca WWDC), Apple genellikle işletim sistemlerinin sonraki sürümlerini sunar. Ancak bu yıl şirket, yepyeni bir ürünle de sürpriz yapabilir.

WWDC 2023’te beklediğimiz şey bu

Resmi olarak herhangi bir somut yenilik duyurulmamış olsa da önceki yıllardaki geliştirici konferansları, Apple’ın gelecek için neler hazırladığına dair bize bir fikir veriyor. WWDC 2023 planlar.

iOS 17 ve macOS 14

Geçen yıl Apple, her iki işletim sistemi için de bir süredir en kapsamlı iki güncelleme olan iOS 16 ve macOS Ventura’yı tanıttı. Özelleştirilebilir kilit ekranları ve canlı etkinliklerin yanı sıra iOS 16, tamamen yeni Freeform uygulamasına da sahip. iPadOS 16 ve macOS Ventura ise ilk kez kendi hava durumu uygulaması ve çoklu görev için yeni Stage Manager ile donatıldı.

iOS 16’daki yeni özelliklerin kapsamı daha küçük olsa da etkisi daha geniş olabilir. Öncelikle, Apple CarPlay büyük bir güncelleme almaya hazırlanıyor. Yüzey sadece ses kontrolü ve radyo kontrolü gibi araba fonksiyonlarını üstlenemez. CarPlay ayrıca aynı anda birkaç ekranda çalışabilmeli ve aynı zamanda kontrol panelinde görünebilmelidir.

App Store için strateji değişikliği

Ancak, Ekim 2022’de yürürlüğe giren bir AB düzenlemesi olan Dijital Piyasalar Yasası nedeniyle daha da büyük değişikliklerin olması bekleniyor. Şimdiye kadar, Google ve Apple gibi şirketler, uygulama mağazaları üzerinde özel kontrole sahipti. Bu nedenle, geliştiricilerin iPhone için bir uygulama sunabilmeleri için Apple App Store’u kullanmaları ve kazançlarının yüzde 15 ila 30’unu şirkete ödemeleri gerekiyor. Ayrıca, iPhone için tüm tarayıcılar Apple’ın WebKit motorunu temel almalıdır. Bu nedenle, iPhone için Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılar bile Safari ile aynı motoru temel alır.

Ancak, Dijital Piyasalar Yasası her iki uygulamayı da yasa dışı kılmaktadır. Özellikle bu, Apple’ın diğer programlara dayalı tarayıcılara izin vermesi gerektiği anlamına gelir. Ancak daha da önemli değişiklik, şirketin iPhone’da sözde “yan yüklemeye” izin vermesi gerektiğidir. Bu, Android akıllı telefonlarda zaten mümkün olduğu gibi, App Store dışındaki kaynaklardan uygulama yükleme uygulamasıdır. Böylece kullanıcılar uygulamaları doğrudan web sitelerinden indirmekle kalmayıp, alternatif uygulama mağazaları da kurabilir. Önceki Apple App Store elbette hala mevcuttur.

Karma gerçeklik kulaklığı WWDC’de görünebilir

Apple yıllardır sanal ve artırılmış gerçeklik (VR ve AR) için bir kulaklık üzerinde çalışıyor ve nihayet bu yıl şirket için tamamen yeni bir ürün kategorisi olarak ortaya çıkacak. Kulaklık kısa süre önce Steve Jobs Theatre’da üst düzey yöneticilere tanıtıldı. Dolayısıyla, WWDC 2023 için zamanında sunuma hazır olabilir gibi görünüyor – en azından Apple’ın hedeflediği tarih bu.

Kulaklıkta iOS’un “xrOS” biçiminde değiştirilmiş bir sürümünün çalıştığı söyleniyor. Cihazın kendisi “Reality Pro” adı altında görünebilir. Sanal FaceTime toplantılarını etkinleştirmeli ve videoları sinema formatında oynatmalıdır. Ayrıca, iOS 17 ve macOS 14 için uygun güncellemeye sahip olmaları koşuluyla iPhone ve Mac’e bağlanabilmelidir. Bir “geçiş” işlevi, kulaklık takılıyken çevreyi görmenizi sağlar. Cihazın bir ürün yelpazesinde sadece ilk olduğu ve piyasaya sürüldüğünde 3.000 dolara mal olacağı söyleniyor.

Apple genel merkezi mi yoksa bir VR başlığındaki lensler mi?Fotoğraf: elma

İçinde WWDC 2023’e Davet kulaklığın başladığını belirten bir not var. İlk bakışta, resim Cupertino’daki Apple genel merkezinin şeklini anımsatıyor. Bununla birlikte, farklı renk gradyanlarına sahip üst üste bindirilmiş çizgiler, örneğin bir VR başlığında bulacağınız gibi, daha yakından incelendiğinde mercekler gibi görünür. Bu elbette bir tesadüf olabilir, ancak deneyimler gösteriyor ki Apple’ın davetleri her zaman bir yeniliğe referans içerir.genel-25