Richard Branson'ın roket şirketi Virgin Orbit iş gücünün %85'ini işten çıkarıyor

Bakire Yörüngeİngiliz milyarder tarafından kurulan roket şirketi Richard Bransonönemli bir finansman sağlayamadığı için işgücünün yaklaşık yüzde 85’ini – yaklaşık 675 çalışanı – işten çıkardı.

Virgin Orbit CEO’su Dan Hart Perşembe günü geç saatlerde çalışanlarına verdiği demeçte, Virgin Orbit’in “öngörülebilir bir gelecekte” faaliyetlerini durdurduğunu söyledi.

Hart, çalışanlara “Maalesef, bu şirket için net bir yol sağlayacak finansmanı sağlayamadık. Acil ve son derece sancılı değişiklikleri uygulamaktan başka seçeneğimiz yok” dedi.

Bir ABD menkul kıymetler beyannamesinde şirket, “Şirketin anlamlı finansman sağlayamaması ışığında giderleri azaltmak için” şirketin işgücünün yaklaşık yüzde 85’ini oluşturan yaklaşık 675 çalışanın işgücünü azaltacağını duyurdu.

Etkilenenler şirketin tüm alanlarında bulunuyor.

Şirket, taşınmanın, esasen 8.8 milyon $’lık kıdem tazminatı ve çalışanlara sağlanan sosyal yardım maliyetlerinden ve esasen işten çıkarma hizmetleri ve WARN Yasasına maruz kalmayla ilgili diğer maliyetlerden 6.5 milyon $’dan oluşan toplam yaklaşık 15 milyon $’lık masrafa yol açacağını tahmin ediyor.

Dosyada, “Şirket, bu ücretlerin çoğunluğunu 2023’ün ilk çeyreğinde kabul etmeyi bekliyor. Yürürlükteki indirimin 3 Nisan 2023’e kadar büyük ölçüde tamamlanmasını bekliyor.”

Branson, kardeş şirketi Virgin Galactic’ten ayrıldıktan sonra 2017 yılında Virgin Orbit’i kurdu.

Virgin Orbit, küçük uyduları yörüngeye taşımak için LauncherOne adlı havadan fırlatılan bir roket geliştiriyor.

Ocak ayında, uyduları uzaya taşıyan roketi bir “anomali” yaşadı ve Birleşik Krallık topraklarından yörüngeye fırlatmaya yönelik ilk baskını aniden sona erdirdi.

Virgin Orbit sözcüsü 15 Mart’ta yaptığı açıklamada, başarısız olan bu görevle ilgili soruşturmanın “neredeyse tamamlandı ve gerekli modifikasyonun dahil edildiği bir sonraki üretim roketimizin entegrasyon ve testin son aşamalarında olduğunu” söyledi.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9