Ulusal Meclis, 27 Mart Pazartesi günü günün büyük bir bölümünde web sitesine erişimi engelleyen bir hizmet reddi saldırısının kurbanı oldu. Palais-Bourbon portalı ancak öğleden sonra saat 16:50 civarında tekrar çevrimiçi oldu. Bir raporda bildirilen bu engel, alt meclisin “operasyonu ve verileri üzerinde etkisi olmadan” gerçekleşti. iletilen milletvekili başkanlığı.

Bilgisayar saldırısı Rus yanlısı hacker topluluğu NoName057(16) tarafından üstlenildi. Numerama. Bu grup, telgraf kanallarından, bu eylemi “Fransızlarla alay etmeye karar veren ve Ukraynalı neo-Nazileri memnun etmeye devam eden” Emmanuel Macron’a karşı gerçekleştirdiğini açıkladı.

bilgisayar korsanları grubu

Siber güvenlik şirketine bağlı olarak NoName05716, 05716nnm veya Nnm05716 olarak da bilinir Nöbetçi Birbu bilgisayar korsanı grubu, Ukrayna’ya veya NATO üyesi ülkelerin altyapılarına veya kurumlarına yönelik hizmet reddi saldırılarında uzmanlaşmıştır.

Örneğin, grubun 2023 Çek cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylarının sitelerine veya Polonya hükümetinin bir web sitesine saldırdığı gözlemlendi. Fransa’da, bu bilgisayar korsanları, sanayici Naval Group’un (yanlış bir şekilde ulusal jandarmayla karıştırılan) sahasına ve Ulusal Çalışma, İstihdam ve Mesleki Eğitim Enstitüsüne yönelik saldırıların sorumluluğunu da üstlendiler.

Binaen dur, NoName057(16), hizmet reddi saldırılarını gerçekleştirmek için Bobik botnet ağını kullanıyor ve karışık sonuçlar veriyor – şirket başarı oranını %40 olarak tahmin ediyor. SentinelOne’ın işaret ettiği gibi, grup ayrıca kripto varlıklarındaki DDoS saldırılarına ana katkıda bulunanları ödüllendirmeyi mümkün kılan Ddosia adlı bir program kurdu.

2016’da zaten hedefleniyor

Hizmet reddi saldırıları, bilgisayar korsanlarının tercih ettiği eylem biçimlerinden biridir. Teknik olarak oldukça basit, çok fazla gürültü çıkarırken etkileri çoğu zaman çok anekdot niteliğinde kalıyor.

Ulusal Meclis ve Senato sitesi, 2016’da Fransız hükümetinin politikasına yönelik bir meydan okuma zemininde bir hizmet reddi saldırısıyla zaten hedef alınmıştı. Anonim hareketin bir hesabı tarafından iddia edilen bu saldırıda iki site daha sonra kısa bir süre kesintiye uğradı.

Bu kurumlara yönelik saldırılar konusunda yetkili olan DGSİ’ye verilen soruşturma, birkaç ay sonra iki tutuklama ile sonuçlanmıştı. İki sanıktan biri, Ocak 2020’de Paris Ceza Mahkemesi tarafından varsayılan olarak yargılanmıştı. O zamanlar Belçika’da ikamet eden bu genç Fransız, otomatik bir veri işleme sistemini bu şekilde engellemekten altı ay hapis cezasına çarptırılmıştı.genel-15