Apple’ın karma gerçeklik gözlüğünün çıkışı yaklaşırken, dahili olarak birçok kişi bu yeni ürüne pek ikna olmayacaktır.. 3.000 dolar civarında olan cihazın fiyatı, kullanışlılığı ve henüz kanıtlanmamış pazarı endişe uyandırıyor.

Apple Watch ile benzer bir yaklaşım

Uzun yıllardır geliştirilmekte olan, bu kask nihayet Haziran ayında sunulmalı, Apple Marka Geliştirici Konferansı’nda. Bu arada, Apple kısa süre önce cihazı en iyi 100 Apple yöneticisinin önünde gösterdi ve yakında halka açık bir sunum önerdi.

aynı kategoride

Direct Touch ile Meta, sanal nesnelere ellerinizle dokunmanıza olanak tanır

Geliştiriciler gibi profesyoneller için tasarlanmıştır, bu kask bir kayak gözlüğü gibi görünmeli ve cebe sığan fiziksel bir pile sahip olmalıdır. Bir karbon fiber çerçeve, gerçek dünyayı yakalamak için dış kameralar ve iki 4K ekran ile donatılacak. Apple, bu ürünle, Apple Watch’ta uyguladığına benzer bir yaklaşım izliyor. Böylece, onu ilk olarak iPhone’un minyatür bir uzantısı olarak sundu. Ürünle tüketici kullanımlarını analiz ettikten sonra şirket, ürünü daha çok Fitbit’e benzer bir fitness aksesuarı olarak pazarladı.

Bu temkinli taktiğe rağmen, Cupertino şirketi tarafından yapılan bir ankete göre, Cupertino şirketinin birçok çalışanı ve yöneticisi, karma gerçeklik başlığının başarısı konusunda şüpheci. New York Times.

Çalışanlar neden endişeli?

Bazı iç şüpheciler, yeni cihazın bir sorun arayışında bir çözüm olup olmadığını merak ettiler. Dijital şarkıları insanların cebine sokan iPod’un ve bir müzik çalar ile telefonun yeteneklerini birleştiren iPhone’un aksine, kulaklık aynı netlikle hareket etmiyordu. “, medyayı açıklıyor.

Bu belirsizliğin bir kısmı, bir dizi ürün tasarım ekibi yönetici ayrılışı. 2019’da Jony Ive ile başladı, ardından geçen yıl halefi Evans Hankey ile başladı. Ayrıca karma gerçeklik pazarının istikrarsızlığı da Apple çalışanlarına güven vermiyor. Bu alanda birkaç şirket başarısız oldu, Google’dan Magic Leap’e. Meta ise bu sektörde önemli kayıplar yaratmıştır.

Buna ek olarak, bazılarının ürün lansmanının ertelenmesi çağrısında bulunmasına neden olan ekonomik gerileme de ekleniyor. Ancak bu olmamalı. Bir pazar araştırma şirketi olan Counterpoint Research’e göre, Apple’ın yılda 500.000’den az kulaklık satması bekleniyor. Karşılaştırma için, şirketin piyasaya sürüldüğünde yaklaşık 40 milyon Apple Watch satması bekleniyordu.

Apple markası, ilk kaskının çok satanlar olmayacağını biliyor ve şimdiden daha geniş bir kitleye yönelik daha ucuz bir cihaz olan halefi üzerinde çalışıyor. Şirket uzun vadeli görüyor ve müşteri çekmek için yazılım ve donanım konusundaki bilgi birikimini ortaya koymayı amaçlıyor.. Ancak çalışanlarının bu kadar şüpheci olması çok nadirdir; endişelerinin haklı olup olmadığını gelecek gösterecek.genel-16