Ama başına New York Timesbazı Apple çalışanları, Reality Pro olarak adlandırılabilecek kulaklığın söylentiye göre 3.000 $ fiyatından endişeli. Fiyatın yanı sıra Apple çalışanlarından cihazın kullanışlı olup olmayacağına dair sorular gelirken, şirket içindeki coşku şüpheye dönüştü. iPhone gibi belirli aygıtların geliştirilmesinde yer alan Apple çalışanları genellikle dünyanın yeni bir Apple ürününe nasıl tepki vereceği konusunda tamamen odaklanmış ve heyecanlı olduğundan, bu alışılmadık bir durumdur.

Cupertino’da, tüm Apple çalışanları, Apple’ın Reality Pro ile doğru şeyi yaptığını düşünmüyor.

Çalışanların kulaklığa tepkisini bilen üç Apple çalışanı, bazı çalışanların cihazın potansiyelini sorguladıkları için projeden ayrıldığını söylüyor. Diğerleri, kulaklığın Apple’ın dijital ses asistanı Siri’yi kullanması da dahil olmak üzere belirli özelliklerin geliştirilmesinde fazla ilerleme kaydedilmedikten sonra kovuldu.

Apple CEO’su Tim Cook, bilgisayar tarafından oluşturulan verileri gerçek dünya görüşü üzerine yerleştiren Artırılmış Gerçekliğin büyük bir hayranı olmuştur. Geçen yıl Cook bazı üniversite öğrencilerine yakında “artırılmış gerçeklik olmadan hayatınızı nasıl yaşadığınızı merak edeceksiniz, tıpkı bugün benim gibi insanlar internet olmadan nasıl büyüdü diye merak ettiğiniz gibi” dedi. Karma gerçeklik güvecinin diğer yüzü olan Sanal Gerçeklik, kullanıcılara her yerde olduklarını hissettiren sürükleyici ortamlar yaratır.

VR ile bir kullanıcı, Shohei Ohtani’ye bakan 55.000 taraftarın önünde Yankee Stadyumu’nda vurucu kutusunda olduğunu hissedebilir. Veya dev bir video ekranı olan bir odada bir film veya televizyon programı seyredebilirler. Ya da VR, bir kullanıcıyı büyük bir yan rüzgarla karşı karşıyayken New York City’deki JFK’ye inmek üzere olan bir 737’nin kokpitine yerleştirebilir.

Apple içindeki bazıları, Reality Pro’nun var olması için net bir nedeni olmayan bir ürün olup olmadığını merak ediyor. Örneğin iPod, hareket halindeyken müziklerini dinlemek isteyen kullanıcılar için tasarlanmıştır. iPhone, bir iPod’un özelliklerini bir akıllı telefon ve taşınabilir bir mobil internet cihazıyla birleştirir. Reality Pro tanıtıldığında, Apple onu oyun oynamak ve içerik görüntülemek için bir cihaz olarak konumlandırabilir. AR yetenekleriyle kulaklık, Apple’ın 2025’e kadar iPhone’un yerini alacağı söylentisine sahip AR gözlüklerinin öncüsü olarak kabul edilebilir.

Apple bu yıl yalnızca 500.000 AR/VR kulaklığı gönderebilir

Reality Pro zaten ertelenmiş olsa da, şirket içinden bazıları Apple’ın bunu tekrar erteleyeceğine inanıyor. Ancak bilenler, kulaklık üretiminin devam ettiğini ve Haziran ayı tanıtımının devam edeceğini söylüyor. Araştırma şirketi Counterpoint Research, Apple’ın bu yıl 500.000’den az kulaklık sevk edeceğini söylüyor; bu, NPD Group başına geçen yıl satışlarının %12 düşüşle 1.1 milyar dolara düştüğü bir ürün kategorisi için temkinli bir hareket.

Creative Strategies araştırma firmasında tüketici teknolojisi analisti olan Carolina Milanesi, “Apple, pazarın zaten yerleşik olduğu bir pazara girme ve bu pazarı değiştirme konusunda her zaman oldukça iyidir. Apple VR ve XR için durum böyle değil. hala öğrenecek çok şey var.”

Kulaklık, AR kullanımı için gerçek dünya beslemesini yakalamak için bir kayakçının bir çift 4K ekran ve kamerayla takabileceği türden gözlüklere benziyor. İki gerçeklik arasında geçiş yapmak, Apple Watch’ın dijital tacına benzer bir kadranı çevirmek kadar basit olabilir. Kullanıcı, kabaca iki iPhone 14 Pro Max cep telefonu büyüklüğünde bir pil içeren bir bel çantası takacaktır. Her bir pil, tek bir şarjla yalnızca iki saat dayanacak ve bu da tüketicileri heyecanlandırması pek olası değil.

Apple’ın 2025’te piyasaya sürülecek olan kulaklığın ikinci nesil üst düzey ve düşük kaliteli sürümlerini geliştirdiği bildiriliyor. Şirket, bileşen fiyatlarının o zamana kadar bu cihazların fiyatlarını keskin bir şekilde düşürmeye yetecek kadar düşeceğini umuyor.telefon-1