Yaklaşık 300 milyon kilometre uzaktaki bir asteroidden gelen siyah parçacıklar önemsiz görünüyor, ancak yaşamın bir bileşenini taşıyorlar.

Yaklaşık 300 milyon kilometre uzaklıktaki bir asteroitten gelen siyah parçacıklar, kömür parçaları gibi önemsiz görünürler, ancak yaşamın bir bileşenini taşırlar.

Bilim adamları Salı günü yayınlanan yeni araştırmaya göre, Ryugu asteroitinden sadece 10 miligramlık bir maddede RNA’nın yapı taşlarından biri olan kimyasal bileşik urasil keşfettiler.

Bulgu, Dünya’daki yaşamın temel elementleri taşıyan asteroitler gezegenimize çarptığında uzaydan tohumlanmış olabileceğine dair uzun süredir devam eden bir teoriye ağırlık veriyor.

Hayabusa-2 sondası tarafından asteroit Ryugu’dan toplanan 5.4 gram kaya ve tozun analizinden elde edilen en son araştırmalardan bazılarıdır.

Hayabusa-2, 2014’te fırlatıldı ve 2020’nin sonlarında asteroitten alınan örneği içeren bir kapsülle Dünya’nın yörüngesine döndü.

Kıymetli kargo, uluslararası araştırma ekipleri arasında paylaştırıldı ve şimdiden, yaşamın yapı taşlarından bazılarının, amino asitlerin uzayda oluşmuş olabileceği de dahil olmak üzere birçok içgörü sağladı.

Örnekler arasında Dünya’ya yakın bir asteroitte keşfedilen ilk su damlası da bulundu.

Dergide Salı günü yayınlanan yeni araştırma Doğa İletişimiyaşamın başka bir temelini aramaya başladı: RNA’nın nükleobazları.

Ünlü çift sarmal olan DNA, genetik bir plan görevi görürken, tek sarmallı RNA, DNA’da bulunan talimatları uygulama için dönüştüren çok önemli bir habercidir.

DNA gibi bazlardan oluşur: adenin, guanin, sitozin ve urasil.

Bilim adamları daha önce bu üslerin bir kısmını veya tamamını Dünya’ya göktaşı olarak inen farklı asteroitlerde bulmuşlardı. Ancak kimyasalların uzaydan geldiğinden veya indiklerinde kontamine olduğundan emin olamadılar.

Hokkaido Üniversitesi’nde doçent ve bir yazar olan Yasuhiro Oba, “Her göktaşı, mikroorganizmaların her yerde her yerde bulunduğu Dünya yüzeyine düştüğü için, meteoritlerdeki bu tür biyolojik açıdan önemli moleküllerin kökeni hakkındaki yorumları her zaman daha karmaşık hale getiriyor” dedi. araştırmanın

Uzun pozlama, 6 Aralık 2020'de bir asteroitten örnekler taşıyan bir yeniden giriş kapsülünün ışık izini gösteriyor

Uzun pozlama, 6 Aralık 2020’de bir asteroitten örnekler taşıyan bir yeniden giriş kapsülünün ışık izini gösteriyor.

‘Kahve yapmak gibi’

Oba, Ryugu numunelerinin test edilmesinin, onları “kahve veya çay demlemek” gibi sıcak suya koyarak başlayan çok aşamalı bir süreç olduğunu söyledi.

Daha sonra, mevcut urasilin çok küçük miktarlarını tespit edebilen son derece hassas araçlarla analiz edilen molekülleri çıkarmak için asit uygulandı.

Oba, AFP’ye verdiği demeçte, keşfin “RNA bileşenlerinden birinin Dünya’ya yaşamın ortaya çıkmasından önce bile sağlandığı konusunda güçlü kanıtlar” sunduğunu söyledi.

“Prebiyotik evrim ve muhtemelen ilk yaşamın ortaya çıkması için bir rol oynamasını bekliyoruz” dedi.

Örnekte RNA’nın diğer bazları bulunamadı, ancak Oba bunların urasili bulmak için kullanılan yöntemle tespit edilemeyecek kadar düşük seviyelerde bulunabileceğine inanıyor.

Osiris-REx’in bu yıl gelmesi beklenen asteroit Bennu’dan aldığı malzeme de dahil olmak üzere, önümüzdeki yıllarda uzaydan toplanan yeni örnekleri analiz etmeyi umuyor.

Japonya Deniz-Yer Bilimi ve Teknolojisi Ajansı’nda bilim adamı ve Ryugu araştırmasının yazarı Yoshinori Takano, gelecek yıl Japonya’dan başlayacak ve 2029 civarında geri dönecek olan Marslı Ayların keşif projesini de hevesle beklediğini söyledi.

Mars’ın uydularından biri olan Phobos’tan örnekler toplayacak.

Takano, “Önümüzdeki 10 yıl boyunca organik kozmokimyacılar tarafından çok sıcak izleneceğinden eminim” dedi.

Daha fazla bilgi:
Yasuhiro Oba, karbonlu asteroit (162173) Ryugu’daki Urasil, Doğa İletişimi (2023). DOI: 10.1038/s41467-023-36904-3. www.nature.com/articles/s41467-023-36904-3

© 2023 AFP

Alıntı: Asteroit örneklerindeki RNA tabanı, Dünya’daki yaşamın kökenlerini gösteriyor: Çalışma (2023, 25 Mart), 25 Mart 2023’te https://phys.org/news/2023-03-rna-base-asteroid-samples-life.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1