Esas olarak 3D baskılı parçalardan inşa edilen bir roket, Florida’daki Cape Canaveral’dan akşam geç saatlerde fırlatmayı hedefleyen Relativity Space ile nihayet bugün uçabilir. Aksiyonu canlı olarak buradan izleyebilirsiniz.

Güncelleme: 22:33 ET: Fırlatma menzilinde bir tekne – evet bir tekne – tespit edildi ve bu da hafif bir gecikmeye neden oldu. Görelilik şimdi 11’lik bir T-0 zamanını hedefliyor:05 öğleden sonra ET.

Güncelleme: 21:47 ET: Görelilik şimdi T-0 zamanını 22:38 pm ET olarak hedefliyor.

Orijinal makale aşağıdadır.

California merkezli Relativity Space için gün sayısı üç.

Üç, 3D baskılı rokette olduğu gibi ve üç, Terran 1’in üçüncü fırlatma denemesinde olduğu gibi. Ve 9,3 metrik tonluk roket yörüngeye başarıyla ulaşırsa, şirket üç yeni rekor talep edecek: ilk uçuşunda kendi roketini yörüngeye teslim eden ilk özel şirket, Terran 1 ise uzaya ulaşan ilk 3D baskılı roket ve Dünya yörüngesine giren ilk metan yakıtlı fırlatma aracı olacaktı.

Terran 1, 22 Mart Çarşamba günü 22:00 pm ET’de açılan üç saatlik bir fırlatma penceresi içinde Florida, Cape Canaveral’daki Launch Complex 16’dan kalkış yapmaya çalışacak. İyi Şanslar, İyi Eğlenceler adlı görevin canlı bir yayını aşağıda mevcuttur. Kapsamın 9:30 pm ET’de başlaması bekleniyor.

Terran 1: Dünyanın İlk 3D Baskılı Roketini Fırlatma (Bölüm 3)

Görelilik, 110 fit (33,5 metre) yüksekliğindeki roketi daha önce iki kez fırlatmaya çalıştı. Birinci 8 Mart’ta ve ikinci Engellenen ilk girişim itici gaz sıcaklığı sorunlarından sorumlu tutulurken, iki fırlatma iptali içeren ikincisi, aşama ayırma otomasyonundan gelen garip verilere ve ikinci aşamadaki sorunlu yakıt basıncı okumalarına atfedildi. PSI düşük,” bir şirkete göre cıvıldamak.

Blue Origin’in iki eski mühendisi tarafından 2015 yılında kurulan Relativity Space, Terran 1’in şimdiye kadar yapılmış en büyük 3D baskılı yapı olduğunu iddia ediyor. 9,3 metrik ton kuru ağırlığa sahip iki aşamalı roket, kütle olarak %85 ​​3D baskılıdır. Terran 1’in, bir roketin en büyük aerodinamik stresi yaşadığı an olan Max-Q aşaması da dahil olmak üzere fırlatma sırasında yaşanan muazzam basınçlara ve titreşimlere dayanması gerekecek. Terran 1 için bu önemli an, yerden ayrıldıktan bir dakika 20 saniye sonra gelecek.

Dokuz adet 3D baskılı Aeon motoru, roketin güçlendiricisine güç sağlarken, ikinci aşamaya tek bir 3D baskılı Aeon Vac motoru güç veriyor. Şirkete göre sıvı oksijen ve sıvı doğal gazın bir kombinasyonu bu motorlara güç veriyor, bu karışım “yalnızca roket itişi için değil, aynı zamanda yeniden kullanılabilirlik için de en iyisi ve sonunda Mars’ta metana geçişin en kolay yolu”.

Bu fırlatmayla ilgili en iyisini umuyorum, ancak uçuşun deneysel doğası göz önüne alındığında sonuç konusunda iyimser değilim. Relativity Space için roketi yerden kaldırmak ve sonrasında olabilecek her şeyi bir bonus olarak değerlendirmek iyi bir hedef olabilir.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun özel Spaceflight’ına yer işareti koyun sayfa.

genel-7