Ola, premium kategorideki S1 Pro scooter’ına gelişmiş bir sürücü yardım sistemi (ADAS) ekliyor olabilir. Ola’nın CEO’su Bhavish Aggarwal, elektrikli S1 Pro scooter’ının turuncu varyantına benzeyen bir şeyin hız göstergesinin yanına sabitlenmiş metal bir stand üzerine monte edilmiş küçük bir ekranı gösteren bir tanıtım videosu paylaştı. Aggarwal, şimdilik geliştirme hakkında daha fazla ayrıntı açıklamadı ve yakında bir teknoloji demosunda daha fazlasını paylaşma sözü verdi.

Ola, Hindistan’da kazalara daha az eğilimli iki tekerlekli sürücülerin yolculuklarını yapmak istiyor. 22 Aralık itibarıyla şirket, 25.000’den fazla elektrikli scooter satarak Hindistan’ın elektrikli araç (EV) pazarında yüzde 30 pay aldı.

Ola’nın elektrikli scooter’larındaki ADAS donanımı ve yazılımı, sürücülerin scooter’ın farının üzerinde göz hizasına yerleştirilmiş küçük ekranda haritalara ve diğer yol ile ilgili bilgilere erişmesine olanak tanıyacak.

Sürücülerin EV’deki uyarlanabilir hız sabitleyici, çarpışmadan kaçınma ve yaya algılama gibi diğer özellikleri kullanmasına izin verecek. Çizgiler ve kutu işaretleri aracılığıyla ekran EV’nin yoldaki yörüngesini de izleyecektir.

Aggarwal’ın teaser videosu, bu ekranın bizim mobil ekranlarımızdan daha büyük olmayacağını gösteriyor. Ayrıca Ola’nın, uygulanabilirliğini anlamak için bu yükseltmeyi gerçek dünya senaryosunda test ettiği de görülüyor.

Hindistan’da her yıl binlerce insan trafik kazalarında hayatını kaybediyor. 2021’de 62.240 kişi bildirildiğine göre ülkede iki tekerlekli kazalarda öldü.

Endişe verici istatistiklere rağmen, araç üreticilerinin ADAS özelliklerini arabalara getirmesi uzun zaman aldı. Sürücü yardımı işlevi, ülkedeki iki tekerlekli araçlara ancak şimdi tanıtılıyor.

Ola S1 Pro, geçen yıl şirketin ilk elektrikli scooter’ı olarak piyasaya sürüldü. Ancak satışları, bir S1 Pro’nun tam olarak bir yıl önce Mart ayında Pune’da alev almasının ardından geriledi. Can kaybı bildirilmedi.

Şirket o sırada bir özür yayınlamış ve neyin yanlış gittiğini analiz edip düzelteceğine söz vermişti.


Yeni piyasaya sürülen Oppo Find N2 Flip, şirketten Hindistan’da piyasaya sürülen ilk katlanabilir. Ancak Samsung Galaxy Z Flip 4 ile rekabet etmek için gerekenlere sahip mi? Bunu Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8