Perşembe günü, yatırım araştırma şirketi Hindenberg Research bir rapor Jack Dorsey’in dijital ödeme şirketi Block’un, özellikle ünlü Cash Uygulamasının yardımıyla büyük bir dolandırıcılık yaptığı iddia ediliyor.

Firma, Cash App’in 51 milyon aktif kullanıcısının %40 ila %70’inin “sahte, dolandırıcılığa karışmış” olduğunu veya aynı kullanıcıya bağlı birden fazla hesap olduğunu iddia etti. Bunun da ötesinde rapor, Block’un “suçluların” uygulamayı kimlik dolandırıcılığı ve diğer dolandırıcılıkları kolaylaştırmak için kullanmalarını sağlamaya ve ardından hızlı bir şekilde para çekmelerine izin vermeye odaklandığını iddia ediyor. Hindenburg, dolandırıcılığı kolaylaştırdığı tespit edilen kullanıcıları yasaklamak yerine, Block’un gerçek dolandırıcıyı kara listeye almadan bireysel hesapları yasakladığını söyledi.

Hindenburg, bilinen açığa satış satıcılarıdır ve şirketin raporunu yayınlamasının ardından, Block’un hisseleri %20’den fazla değer kaybetti. Bloomberg Piyasaları. Hindenburg bu raporu Block’u yeni bir açık pozisyona sokmak için kullanırken, iki yıllık soruşturma eski çalışanlarla yapılan görüşmeleri ve kamuya açık ve özel belgelerin incelenmesini içeriyordu. Hindenberg’in bariz mali teşvikine rağmen rapor, Cash App’in Cash App’in kullanıcı tabanını şişirdiğine dair birçok özel iddia içeriyordu.

Firma, tek bir kullanıcıya bağlı birden fazla hesaba sahip oldukları için hesapların çoğunun fazla sayıldığını söyleyen eski bir Cash App çalışanından alıntı yapıyor. Bazı kullanıcıların kendilerine bağlı düzinelerce hesabı vardır, ancak diğerlerinin yüzlerce hesabı olabilir. Adı açıklanmayan başka bir eski çalışanın, kara listeye alınmış hesapları engelle dediği, ancak bir Sosyal Güvenlik numarası aracılığıyla orijinal kullanıcının peşine düşmediği bildirildi. Kullanıcılar normalde kaydolmak için sadece bir telefon numarası ve e-postaya ihtiyaç duyduğundan, bir tanesi yasaklanırsa yeni hesaplar oluşturmak kolaydı.

Daha da tuhafı, raporda Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in Cash App’in hip hop ve rap şarkılarında ne sıklıkta kullanıldığını öne sürdüğü, ancak şarkıların kendilerinin genellikle uygulamanın suç için ne sıklıkta kullanıldığını öne sürdüğü iddia ediliyor. Hindenberg dahil video raporunda Lil Durk ve Juice WRLD gibi rapçilerin Cash App’te hitler ve uyuşturucular için ödeme yapmaktan bahseden parçalarının yer aldığı şarkılarla. Firma, Block’un 22Gz’nin şarkısını tanıtmak için para ödediğini iddia etti Nakit Uygulaması ödeme hizmetini kullanarak kiralık katillerin işe alınmasından ve rapçinin geçen yıl nasıl tutuklandığından bahsetti. cinayete teşebbüs iddiaları.

Block, Hindenburg raporuna şöyle yanıt verdi: ifadebuna “gerçekten yanlış” derken, “Hindenburg, yalnızca açığa satış yapanların düşen hisse senedi fiyatından kar elde etmesini sağlamak için tasarlanmış bu tür saldırılarla tanınır.” Şirket, Hindenburg’a karşı “yasal işlem araştıracağını” söyledi.

Şirket, “Düzenli açıklamalara sahip, sıkı denetime tabi bir halka açık şirketiz ve ürünlerimize, raporlamamıza, uyum programlarımıza ve kontrollerimize güveniyoruz” diye ekledi.

Dorsey bilinen bir savunucusudur. merkezi olmayan bankacılık ve kriptove uygulamasını “nakitsiz” bir seçenek olarak tanıtmaya çalıştı.bankasız veya bankasız

Firma, Cash App’in PayPal veya Venmo gibi rakiplerinin ötesinde hiçbir gerçek özellik sunmadığını, ancak Block’un yasa dışı faaliyetleri engellemeyerek kullanıcı tabanını büyütmeye çalıştığını iddia etti. Bu diğer uygulamalar tamamen temiz değil. Federaller, yasadışı kara para aklamaya izin verdiği için Venmo ve Cash App’i çağırdı. Yine de firma eski bir çalışanın “her suçlunun bir Square Cash Uygulaması hesabı vardır” dediğini aktardı.

İddiaların listesi uzayıp gidiyor. Firma alıntılar Kâr amacı gütmeyen Polaris Projesi ve Cash uygulamasının genellikle yasadışı yollarla kullanıldığına dair birkaç federal seks kaçakçılığı ve çocuk pornografisi mahkumiyeti. Cash App bu iddiaları reddetti ve suçlarla bağlantılı tüm ödemeleri reddettiğini söyledi. Firma, işçilerin genellikle gece geç saatlerde Lyft veya Uber yolculuklarını ve otel satın alma işlemlerini seks kaçakçılığının açık belirtilerini gösterdiğini fark ettiğini söyleyen eski bir uyumluluk çalışanından alıntı yapıyor.

Bu makale gelişmekte olan bir hikayenin parçasıdır. Yeni bilgiler yayınlandıkça yazarlarımız ve editörlerimiz bu sayfayı sürekli olarak güncelleyecektir. En son güncellemeleri görmek için lütfen birkaç dakika sonra tekrar kontrol edin. Bu arada, daha fazla haber istiyorsanız, şu sayfamıza göz atın: teknoloji, bilimveya io9 ön sayfalar. Ve her zaman en son Gizmodo haberlerini şu adreste görebilirsiniz: gizmodo.com/latest.

23/3/23 14:01 ET Güncellemesi: Bu gönderi, Block’tan bir açıklama içerecek şekilde güncellendi.

genel-7