Kredi: CC0 Public Domain

Güneş sistemindeki gezegenlerin yarısından fazlası, nadiren görülen bir manzarayla Pazartesi günü gece göğünün bir köşesinde kavis çizerek aynı hizaya gelecek.

Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Uranüs, ay ve olası bir yıldız kümesi eşliğinde gökyüzünde geçit töreni yapacak. Senaryo çıplak gözle görülebilecek olsa da, gökbilimciler daha ayrıntılı bir görünüm için dürbünü veya teleskopu çıkarmanızı tavsiye ediyor.

Space.com’a göre, gezegenler Pazartesi gün batımından yaklaşık 20 ila 25 dakika sonra Merkür ve Jüpiter’den başlayarak batı ufkunda bir yay şeklinde dizilecekler. Ancak Space.com, alacakaranlığın parlaklığının onları maskeleyebileceği konusunda uyardı ve görüntüleme penceresinin yalnızca 25 ila 30 dakika olduğunu ekledi.

Gezegenler ayrıca ufka o kadar yakın olacak ki, herhangi bir yapı veya görüş hattı aksaklığı onları gizleyebilir. Space.com, “En iyi seçeneğiniz, görüşünüzü engelleyecek hiçbir şey olmaksızın tamamen düz ve tamamen açık olan, batıya bakan bir kıyı şeridine bakmaktır” dedi.

Biraz daha yüksekte, ancak daha belirgin ve daha uzun bir izleme penceresiyle Venüs olacak ve onun üzerinde solda soluk, yeşilimsi renkli Uranüs olacak. Starwalk’a göre Mars, listede bir sonraki sırada, daha yüksekte ve hilal ayının yanında rahat.

Pazartesi, bu fenomeni gözlemlemek için en iyi gün, ancak hizalanma, yüksek noktaya giden ve onu takip eden günlerde görülecektir.

Ancak bundan önce, bir gökdelen büyüklüğünde devasa bir asteroit, Ay’ın yörüngesinde Dünya’nın yanından hızla geçecek. Asteroit 2023 DZ2, 10 yıl önce Rusya’nın sanayi şehri Çelyabinsk’te sinirleri bozan ve pencereleri patlatan asteroidin üç katı büyüklüğünde.

NASA Asteroid Watch’ın bildirdiğine göre, 2023 DZ2 bu kadar yaklaşmayacak, ancak yaklaşık 100.000 mil uzakta, Dünya ile Ay’ın ortasında seyredecek. Bu, Cumartesi 15:51’de gerçekleşecek, ancak gözlemler aktıkça bu zaman çizelgesinde ince ayar yapılabilir.

EarthSky.org, NASA’nın 141 ila 310 fit arasında olduğunu tahmin ettiği yeni keşfedilen asteroidin güneşe giderken 17.426 mil hızla gideceğini söyledi.

NASA, “Yakın yaklaşmalar düzenli bir olay olsa da, bu büyüklükteki bir asteroidin yanından bir tanesi yalnızca on yılda bir gerçekleşir ve bu da bilim için benzersiz bir fırsat sağlar.” Dedi.

©2023 New York Daily News.
Tribune Content Agency, LLC tarafından dağıtılmaktadır.

Alıntı: 23 Mart 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-03-planets-parade- adresinden alınan gökdelen büyüklüğündeki asteroit Dünya’nın yanından uçarken (2023, 23 Mart) nadir astronomik olayda 5 gezegen gökyüzünde geçit töreni yapacak. sky-rare-astronomik.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1