Ekim 2022 ile Mart 2023 arasında, Hindistan’ın WazirX kripto borsası, kolluk kuvvetlerinden şüpheli işlemlerin ayrıntılarını arayan 431 talep aldı. Bu taleplere bağlı sermaye miktarı, toplamda 390 milyon $’a ulaştı (kabaca 3.222 Rs). Bilgiler, WazirX tarafından 21 Mart’ta yayınlanan dördüncü şeffaflık raporunda ifşa edildi. Açıkça görülüyor ki, bilgiler iki odak noktasına işaret ediyor: kripto aracılığıyla gerçekleşen büyük miktarlarda karanlık işlemler ve kolluk kuvvetlerinin bu tür faaliyetlerin izini sürmeye aktif katılımı.

Hintli ajanslar, WazirX’e bu tür 385 talep gönderirken, aynı zamanda gözetim altındaki kolluk kuvvetlerinden 46 talep kaydetti.

2018’de kurulan borsa raporunda, “Bu taleplerin tümü, hesap engelleme, şüpheli cezai kovuşturma, soruşturma ile ilgili konularla ilgiliydi ve bu tür sanıkların platformumuz aracılığıyla kripto ticareti yapıp yapmadığına dair WazirX’ten bilgi istendi.”

Kripto sektörü içinde ve aracılığıyla meydana gelen suçlar genellikle Hindistan’da manşetlere çıkıyor. Bengaluru, masum insanlara milyarlarca kayıpla mal olan kripto suçları için bir sıcak nokta haline geldi. Bu bildirildi Hindistan’ın BT merkezi sakinlerinin yaklaşık Rs kaybettiği. Kripto dolandırıcılıklarına 70 crore.

Aralık 2022’de Delhi Polisi, Rs içeren büyük bir kripto dolandırıcılığına karşı şikayette bulundu. 500 cr. Mali danışman kılığına giren siber suçlular, masum kurbanlara yatırımlarından yüzde 200 getiri sözü vererek kandırdılar.

Haziran 2022 itibarıyla, kripto dolandırıcılarının Kızılderilileri Rs’den kandırdığı tahmin ediliyordu. Sahte takaslar gibi görünerek 1.000 crore.

Nispeten gelişmekte olan dijital varlıklar sektörünü sarsan artan suç sayısıyla birlikte, ulusal ve yabancı kolluk kuvvetlerinin lisanslı ve kayıtlı borsalarla şüpheli işlemleri takip etmesi doğal görünüyor.

WazirX raporunda, dahili işlem izleme süreci veya kolluk kuvvetleri tarafından işaretlendikten sonra 2.431’den fazla hesabı engellediğini iddia etti.

Raporda, “WazirX’in TRM Labs ve Chainalysis gibi üçüncü taraf adli araç hizmet sağlayıcıları ile devam eden işbirliği, işlem izleme ve araştırmayı kolay, sorunsuz ve verimli bir süreç haline getirmeye devam etti.”

ABD merkezli FTX kripto borsası geçen Kasım ayında çöktükten sonra, birkaç kripto borsası hesap sağlığı, kullanıcı güvenliği yükseltmeleri ve suç oranını azaltmak için yasal kurumlarla işbirliği açısından konumlarını ayrıntılandıran şeffaflık raporlarını yayınlamaya başladı.

Coinbase, geçtiğimiz yıl Aralık ayında paylaştığı bir şeffaflık raporunda, küresel araştırma kuruluşlarından gelen taleplerde yüzde 66 artış kaydettiğini ve yıllık rakamı 12.320’ye çıkardığını belirtmişti.


Yeni piyasaya sürülen Oppo Find N2 Flip, şirketten Hindistan’da piyasaya sürülen ilk katlanabilir. Ancak Samsung Galaxy Z Flip 4 ile rekabet etmek için gerekenlere sahip mi? Bunu Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8