“Akıllı şehirleri” hatırladınız mı? Birkaç yıl önce, Microsoft, Google, Samsung ve diğerleri gibi bir grup şirket, analog trafik sinyalleri ve eskimiş atık su sistemleriyle şehirlerimizi bencilliklerle dolu pırıl pırıl teknokentlere dönüştürme konsepti konusunda birçok insanı heyecanlandırdı. araba sürmek, halka açık Wi-Fi ve ortalama vatandaşlar hakkında veri toplayan yerleşik sensörler.

Fikir hiçbir zaman tam olarak meyvesini vermedi – pek çok insan anlaşılır bir şekilde gizlilik ve veri toplama konusunda gerginleşti. Ancak ABD Ulaştırma Bakanlığı (USDOT) konseptte hala umut vaat ediyor – tam olarak veri toplama değil, şehir hizmetlerini iyileştirmek için teknolojiyi kullanma fikri.

2022 mali yılı SMART programı proje türleri.
Resim: USDOT

Ajans bu hafta yayınladı 94 milyon dolarlık yeni finansman Düzinelerce küçük ölçekli akıllı şehir projesinin hayata geçmesine yardımcı olmak amacıyla İki Taraflı Altyapı Yasası tarafından yetkilendirildi – bazı durumlarda kelimenin tam anlamıyla. Drone teslimatı, akıllı trafik sinyalleri ve bağlantılı araçlar, bu ilk finansman dalgasının alıcısı olacak projelerden sadece birkaçı.

ile yapılan bir röportajda Sınır, Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, özellikle insanların yaşamlarını iyileştirmek için kullanılabiliyorsa, akıllı şehirlerin hala çok fazla değeri olduğunu söyledi.

“Teknolojiyle ilgili, ama teknolojinin kendisi için değil.”

Buttigieg, “Fikir, teknolojinin hepimizi daha iyi hale getirecek şekilde gelişmesini sağlamaktır” dedi. “Teknolojiyle ilgili, ama teknolojinin kendisi için değil.”

2021 İki Taraflı Altyapı Yasası kapsamında yetkilendirilen Mobiliteyi Güçlendirme ve Ulaşımda Devrim Yaratma (SMART) programı, şehirlerin, eyaletlerin, toplu taşıma kurumlarının, kabile hükümetlerinin ve diğer kuruluşların yeni teknolojileri test etmek için yararlanabilecekleri bir para potu olarak oluşturuldu. 1 trilyon dolarlık altyapı yasası, bu “akıllı” hareketlilik projeleri için beş yıl boyunca 500 milyon doları kapsıyordu ve ilk kazananlar bu hafta açıklanıyor.

Kazanan projeler arasında, şehirdeki trafik kazalarını “tahmin etmek ve önlemek” için sensörler ve yapay zeka yazılımı kullanmak üzere Detroit’e 2 milyon dolar; Araçtan her şeye teknoloji için yolları “dijitalleştirmek” için Arizona’ya 1,7 milyon dolar; ve trafik akışını iyileştirmek için “fiziksel kaldırım şeridi varlıklarının dijital bir envanterini oluşturmak” için sensörleri kullanacak bir “kaldırımı kodla” projesi için Los Angeles’a 2 milyon dolar.

Toplu taşıma da SMART hibe programından büyük bir faydalanıcı olacak, birkaç toplu taşıma acentesi biletleme, rota ve seyahat planlaması gibi şeyleri iyileştirmek için fon alıyor. Örneğin, Silikon Vadisi’ndeki Santa Clara Valley Ulaşım Otoritesi, trafik sinyallerini şehir içi otobüslere öncelik verecek şekilde yükseltecek olan “transit sinyal önceliği” adı verilen bir şey için 1,7 milyon dolar alıyor.

Buttigieg, “Bunun gibi küçük şeyler, birinin otobüsü kullanmanın onlar için doğru cevap olup olmadığına karar vermesi açısından büyük fark yaratabilir” dedi.

Dronlar, departman tarafından büyük bir mali destek alan başka bir teknolojidir. Yedi proje, örneğin tıbbi malzemelerin drone ile teslimi gibi hizmetlerin fizibilitesini test etmek için “insansız uçak sistemleri”nin kullanımını içeriyor. Google yan ürünü Wing ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok şirket şu anda bir avuç toplulukta insansız hava aracı teslimatı ile deneyler yapıyor.

Toplu taşıma da SMART hibe programının büyük bir yararlanıcısı olacaktır.

Buttigieg, dronların, özellikle altyapı projelerini araştırmak veya genellikle ulaşılmasının çok pahalı olduğu uzak bölgelere gerekli malzemeleri ulaştırmak gibi şeyler söz konusu olduğunda, pek çok fayda sağlayabilecek bir teknolojinin “klasik bir örneği” olduğunu söyledi. Ancak dronların aynı zamanda “evlerimizin üzerinde uçan ve konvansiyonel hava yolculuğu söz konusu olduğunda yönetimi zaten yeterince zor olan bir hava sahasını karıştıran bu dronları nasıl yöneteceğimizi hayal etmek için çok sorunlu” olabileceğini kabul etti.

USDOT, bu projelerden kaynaklanan sorunların ele alınması konusunda tetikte olacaktır. Buttigieg, “Bu sorunları çözme konusunda ilgi çekmeye başlamak için, bu teknolojilerin gerçek dünyada nasıl çalıştığını görmemiz gerekiyor” dedi.

Anlamlı bir şekilde, herhangi bir projeye verilecek maksimum ödül sadece 2 milyon dolardır. Bu, bir test projesi için birkaç insansız hava aracını finanse etmeye veya bir avuç sensör yerleştirmeye veya daha iyi trafik yönetimi için birkaç kaldırımı yeniden tasarlamaya yetecek kadar para. Hibe programının amacı, şehirlerin yeni teknolojileri denemesi ve test etmesi için yeterli fon sağlamaktır.

Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, Washington DC’deki Ulaştırma Bakanlığı ofislerinde bir portre için poz veriyor.
Resim: The Verge için Cheriss May

USDOT, bir finansman hattı oluşturmak istedi ve ödül alanlardan herhangi biri projelerinin olumlu sonuçlar ürettiğini kanıtlayabilirse, bu başarılardan yararlanmaya yardımcı olmak için muhtemelen daha fazla para alacak. Ancak çözdüklerinden daha fazla sorun yaratmaya başlarlarsa USDOT fişi çeker.

Akıllı şehirlere çok para akıtma konusundaki tereddüt anlaşılabilir. Veriler, sensörler ve otonom araçlarla şehirleri dönüştürmeye yönelik geçmişteki çabalar tam olarak sonuç vermedi. Google yan kuruluşu Sidewalk Labs, sakinlerin şirketin şehrin kıyı şeridine yönelik yüksek teknolojili, sensör yüklü vizyonuna itiraz etmesi üzerine Toronto’dan çekildi. Columbus, Ohio, 2016’da federal hükümetin “Akıllı Şehir Mücadelesi” aracılığıyla 50 milyon dolar kazandı, ancak değişikliklerin çoğu başlangıçta önerilen şehir yerine getirilmedi.

“Bu teknolojilerin gerçek dünyada nasıl çalıştığını görmemiz gerekiyor”

Buttigieg, akıllı şehirler konusunda şüpheciliğin haklı olduğunu, ancak teknolojinin zekice uygulandığı takdirde insanların yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini söyledi – kelime oyununu bağışlayın -. “Akıllı şehir teknolojilerinin her zamankinden daha önemli olduğunu düşünüyorum,” dedi, “ancak son on yılda her şeyi büyük bir birleşik sisteme sığdırmaya çalışmakla ilgili bir ders olduğunu düşünüyorum.”

Indiana, South Bend belediye başkanı olarak, adı açıklanmayan bir “çok büyük teknoloji firmasının” “her şeyi entegre eden ve tüm belediye operasyonumuzun neredeyse bir Sim City dijital ikizini yaratmayı vaat eden” bir dijital pano kurmayı önerdiği zamanı hatırladı.

Buttigieg, belediye başkanı olarak görev süresinin sonunda gösterge panelinin büyük vaadini yerine getiremediğini, ancak South Bend’in atık su sistemini ve acil olmayan belediye hizmetleri için 311 sistemini yönetmek için geliştirilmiş bir yol bulduğunu söyledi. Ders öğrenildi.

“Tüm dünyalarını dijitalleştirmesi veya teknolojikleştirmesi için bir şehre veya eyalete fon sağlamıyoruz” dedi. “Ve bunda biraz alçakgönüllülük var.”

SMART hibe programı kapsamında finanse edilen her proje “kanıtlanmayacak ve o manşet kazanan olmayacak” diye ekledi. Ama sorun değil. Bu, sürecin bir parçası.”genel-2