Yaklaşan iOS 16.4 güncellemesi, Ses İzolasyonu adı verilen bir özellik sayesinde iPhone kullanıcılarının belirli telefon görüşmelerini duymasını kolaylaştıracak. İkincisi, FaceTime, WhatsApp gibi platformlarda ve iOS 15 veya üstü yüklü cihazlarda çalışan diğer uygulamalarda VoIP aramalarında ortam gürültüsünü engellemek için kullanılır. Arka plan gürültüsünü engelleyerek, telefon görüşmelerinin kalitesi artacaktır. Yine bu özellik, iOS 16.4 güncellemesi yüklenene kadar hücresel aramalarda çalışmaz.

Apple, bugün iOS 16.4 ve iPad OS 16.4’ün Sürüm Adayı (RC) sürümünü OTA güncellemeleri aracılığıyla kayıtlı geliştiricilerin kullanımına sundu. Güncellemelerin değişiklik listesinde şunları bulacaksınız: “Hücresel aramalar için Ses Yalıtımı, sesinize öncelik verir ve çevrenizdeki ortam gürültüsünü engeller.” Bu, Pixel 7 serisinde hücresel arama kalitesini artıran Clear Calling adlı bir özelliğe benzer.

Bir FaceTime araması sırasında, Kontrol Merkezi’ni açıp Mic Modu’na dokunarak ve ardından Ses İzolasyonu’nu seçerek Ses İzolasyonunu etkinleştirebilirsiniz.

iOS 16.4 ve iPadOS 16.4 güncellemeleri ayrıca hayvanlar, el hareketleri ve nesneler dahil olmak üzere 21 yeni emojinin eklenmesini içerir. Kullanıcılar ayrıca ana ekranlarında web uygulamalarıyla ilgili bildirimler alacak. Güncellemeyle birlikte, görme sorunu yaşayanların, kullanıcının ekranındaki her şeyi sesli olarak anlatmak için kullandığı VoiceOver özelliği, Hava Durumu uygulamasında harita desteğini de içerecek. Erişilebilirlik ayarı, telefon yanıp sönen ışıklar veya flaş efektleri algıladığında videoyu otomatik olarak karartır.

iOS ve iPadOS 16.4 değişiklik listesi ayrıca şunları içerir:

  • Fotoğraflar’daki yinelenen albümler, iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı’ndaki yinelenen fotoğrafları ve videoları algılamak için desteği genişletir.
  • Çocuklardan Satın Almak İçin Sor isteklerinin ebeveynin cihazında görünmemesine neden olan bir sorunu giderir.
  • Matter uyumlu termostatların Apple Home ile eşleştirildiğinde yanıt vermemesine neden olan sorunları giderir.

Ve yeni Çarpma Tespiti özelliğinin acil olmayan darbelerle tetiklenmesine neden olan önemli bir hata da ortadan kaldırılacak. Çarpışma Tespiti, bir iPhone 14 serisi model veya 2022 Apple Watch (Seri 8, Apple Watch Ultra ve Apple Watch SE 2) içindeki sensörler ciddi bir araba, kamyonet veya SUV kazası algıladığında etkinleştirilir. Uyarıyı 10 saniye içinde kapatmazsanız, cihaz, konumunuzu içeren otomatik bir mesaj kullanarak acil servisleri arayacak.

Crash Detection ile ilgili bir sorun, sensörlerin çok hassas olmasına neden olan bir hataydı. Aralık ayında bir hafta sonu boyunca, Colorado’daki Summit County 911 Merkezi, kayakla bilinen bir bölgede 71 otomatik bildirim aldı. Ani duruşlar yapan ve kara düşen kayakçılar, iPhone’larında veya Apple Watch’larında Çarpışma Tespiti özelliğini etkinleştirdi ve 71 olayın hiçbiri gerçek bir acil durumdan kaynaklanmadı.
Neyse ki, eyaletlerdeki kayak merkezi alanlarını kapsayan sevk görevlileri ve ilk müdahale ekipleri için, hem iOS 16.4 hem de iPadOS 16.4’ün son sürümü önümüzdeki hafta piyasaya sürülebilir.telefon-1