Nvidia, yıllık konferansta yeni AI teknolojilerini ortaya çıkarmaya hazırlanıyor

Nvidia Şirketi İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang şirketin yazılım geliştiricilere yönelik yıllık konferansında yeni yapay zeka çiplerini ve teknolojilerini açıklaması bekleniyor.

Analistler, Santa Clara, California merkezli şirketin, chatbot ChatGPT gibi hızla yükselen teknolojileri geliştirmek için kullanılana benzer şekilde işlem gücüne erişilebilirliği nasıl genişletmeyi planladığı hakkında daha fazla ayrıntı vermesini bekliyor olacak.

Geçen ay, huang yatırımcılara çipleri ile oluşturulmuş büyük sistemlere daha kolay erişim sağlamak için kendi bulut bilgi işlem hizmetini başlatacağını söyledi.

Şirketin web sitesinde yaptığı açıklamada, Salı konferansında AI’da “sırada ne olduğunu” tartışacağını söyledi.

Nvidia soruları insan benzeri metinlerle yanıtlayabilen veya bir metin istemine dayalı olarak yeni görüntüler oluşturabilen üretken yapay zeka teknolojilerini geliştirmek için kullanılan çiplerin satışında alana hakim oldu.

Bu yeni teknolojiler, AI sistemlerini devasa veri hazineleri üzerinde eğitmek için aynı anda binlerce Nvidia yongasının kullanımına dayanıyor. Microsoft Şirketiörneğin, OpenAI’nin son derece popüler olan ChatGPT’sini destekleyen teknolojilerin geliştirilmesinde kullanması için başlangıç ​​şirketi OpenAI için 10.000’den fazla Nvidia yongası içeren bir sistem kurdu.

Nvidia, AI yonga pazarında Advanced Micro Devices ve birkaç başlangıç ​​şirketiyle rekabet ederken, şirket AI sistemlerinin eğitiminde kullanılan yonga pazarının %80’inden fazlasına sahip.

AI’daki patlama, Nasdaq Bileşik Endeksi’ndeki %11,5’lik artışa kıyasla Nvidia hisselerinin bu yıl %77 artmasına yardımcı oldu. 640 milyar dolarlık piyasa değeriyle Nvidia, uzun süredir rakibinden yaklaşık beş kat daha değerli hale geldi. Intel Corp.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9