Arama ve hiper ölçekli bilgi işlem devi Google, bugün Bard’a erişim açtığını söyledi. üretici yapay zeka chatbot, diğerlerinin yanı sıra Microsoft ve OpenAI tarafından sunulan benzer hizmetlerle rekabet etmeyi amaçlıyordu.

Bard, benzer gelişmiş sohbet botları gibi, büyük bir dil modeli tarafından desteklenmektedir. LLM’ler temelde ileri düzeydedir derin öğrenme çeviri, özetleme ve daha fazlasını içeren bir dizi yeteneğe sahip, büyük miktarda metinle desteklenen algoritmalar. Bard tarafından kullanılan LLM, Google’ın ana doğal dil işleme modeli olan LaMDA’nın hafif bir çeşididir.

Google bir blog gönderisinde “Bir LLM’yi bir tahmin motoru olarak düşünebilirsiniz” dedi. “Bir bilgi istemi verildiğinde, daha sonra gelmesi muhtemel kelimeler arasından her seferinde bir kelime seçerek bir yanıt oluşturuyor.”

Şirket, Bard’ın bundan biraz daha esnek olduğunu, çünkü belirli bir yanıt için her seferinde “en olası” sözcüğü seçmek, ağırbaşlı, yaratıcı olmayan yanıtlara yol açacağını belirtti. Ancak Google, modelin sürekli kullanım sırasında öğrenmesinin ve daha doğru hale gelmesinin beklendiğini de söyledi.

Gelecekte şirket, yanıt ölçümünün “ilginçlik” gibi ekstra boyutları üzerinde çalışacağını ve yanıtların gerçeğe dayalı doğruluğunu sürekli olarak iyileştirmeye çalışacağını söyledi. Sonuncusu, yeni nesil üretken AI asistanlarını rahatsız eden ciddi bir sorun oldu, çünkü ne “söyleyeceğine” karar vermesini sağlayan temel veri seti çok fazla yanlış veya önyargılı bilgi içerecek kadar büyük.

Makine öğrenimi modelleri önyargı sergiliyor

ile ilgili konulara derinden aşinayız. makine öğrenme Uzun yıllardır bu teknolojileri araştırıp geliştirdiğimiz için haksız önyargı gibi modeller, ”dedi. “Bu nedenle, araştırmacıların üzerinde eğitildikleri modelleri ve verileri analiz etmek için kullanabilecekleri kaynaklar oluşturuyoruz ve açık kaynak kodlu kaynaklar oluşturuyoruz; neden LaMDA’yı gelişiminin her adımında inceledik; ve konuşma becerilerini daha fazla ürünümüze dahil etmek için çalışırken neden bunu yapmaya devam edeceğimiz.

Bard’ın doğrulukla mücadelesi benzersiz değil, ancak geniş çapta duyuruldu – sohbet robotu için erken bir reklam, dış gezegenlerin görülmesiyle ilgili bir soruya açıkça yanlış bir yanıt verdiğini gösteriyordu. Diğer sohbet robotlarının karşılaştığı en tuhaf sorunlardan bazılarını henüz yaşamadı – Şubat ayında bir Microsoft modeli, New York Times köşe yazarına olan sevgisini dile getirdi ve karısını bırakması gerektiğini söyledi.

Bard erişimi için kayıtlar açık, ancak şu anda bir bekleme listesi var.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13