ESA’nın Mars Express’inden alınan bu görüntü, Mars’ta bulunan karmaşık jeolojik özellikler olan Nectaris Fossae ve Protva Valles’i göstermektedir. Yuvarlak çarpma kraterleri çerçeve boyunca dağılmış durumda ve kayaya oyulmuş çiziklere ve izlere benzeyen kırık oluklardan oluşan bir bant, sol üstten sağ alta doğru uzanıyor.
Bu görüntü, Mars Express’in Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamerası (HRSC) tarafından 23 Mayıs 2022’de toplanan verileri içermektedir. Nadir kanalından, Mars yüzeyine dik hizalanmış görüş alanından ve Mars’ın renk kanallarından alınan veriler kullanılarak oluşturulmuştur. HRSC. Bu, Mars’ın bu bölgesine bakıldığında insan gözünün göreceği şeyi yansıtan ‘gerçek renkli’ bir görüntüdür.
Kredi: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Mars baktığınız her yerde büyüleyici bir jeoloji sergiliyor – ve bu görüntüde görülen kırıklı, buruşuk zeminde olduğu kadar hiçbir yerde bu daha doğru olamaz. Avrupa Uzay Ajansı(ESA) Mars Ekspresi.

Mars Express yörünge aracındaki Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamera (HRSC) tarafından yakalanan sahne, Thaumasia Planum adlı geniş bir volkanik platonun yan kısımlarını gösteriyor. Burada görülebilen en yüksek özellikler, ilgili topografik haritada en net şekilde görüldüğü gibi, en alçak olandan 4500 m daha uzundur. Birçoğu, yaklaşık dört milyar yıl önce oluştuklarından bu yana çok az değiştiklerini düşündü ve bu da Mars’ın ilk günlerine heyecan verici bir bakış attı.

Nectaris Fossae ve Protva Valles'in Topografyası

Bu renk kodlu topografik görüntü, Mars’taki Nectaris Fossae ve Protva Valles’i gösteriyor. 23 Mayıs 2022’de ESA’nın Mars Express aracı tarafından toplanan verilerden oluşturulmuştur. Bölgenin, arazinin topografyasının çıkarılabileceği dijital bir arazi modeline dayanmaktadır. Yüzeyin alt kısımları mavi ve mor renklerle gösterilirken, daha yüksek rakımlı bölgeler sağ üstteki ölçekte gösterildiği gibi beyaz ve kırmızı renklerle gösterilir. Kredi: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

değişen plakalar

Bu karmaşık bölge, hem tektonik (gezegen kabuğunun deformasyonu) hem de geçmiş akan su tarafından şekillendirilmiş gibi görünüyor.

Mars artık aktif tektonik belirtileri göstermese de, durum her zaman böyle olmamıştır.

Nectaris Fossae ve Protva Valles'in Perspektif Görünümü

Nectaris Fossae ve Protva Valles’in Mars’taki bu eğik perspektif görüntüsü, dijital arazi modelinden ve ESA’nın Mars Express’indeki Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kameranın nadir ve renkli kanallarından oluşturulmuştur. Ön planda engebeli dokulu tümsekler ve oluklar görülürken, uzakta çerçevenin üst kısmına kabaca paralel uzanan daha derin bir çatlak görülebilir. Kredi: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Mars’ın kabuğu bir zamanlar bu bölgede önemli gerilimler yaşadı ve bugün Nectaris Fossae olarak bilinen derin yüzey kırıklarını yarattı. Bunlar, bu görüntünün merkezinde dikeye yakın yara izleri olarak görülebiliyor ve o zamandan beri açık renkli tozla dolu. Sadece Mars’ta değil, Güneş Sistemi’ndeki en büyük sistem olan devasa Valles Marineris kanyon sistemi ile ilişkili olarak oluştukları düşünülüyor. Valles Marineris bu bölgenin hemen kuzeyinde (sağda) yer alır.

Akan su

Tektonizma, Mars’ın bu parçasını yeniden işledikten sonra, su yüzey boyunca aktı, kayayı kesti ve bunu yaparken derin vadiler oydu (Protva Valles adlı özellikler – birden çok kanala atıfta bulunan çoğul ‘Valles’). Bu kanallar, bu görüntülere yayılmış olarak görülebilir; bazıları geniş ve yüzeysel, bazıları ise çok daha derin. Görüntünün sağ alt kısmındaki yoğun su oymalı vadi yaması yoğun bir şekilde aşınmış.

Nectaris Fossae ve Protva Valles Açıklamalı

ESA’nın Mars Express’inden alınan bu görüntü, Mars’ta bulunan karmaşık jeolojik özellikler olan Nectaris Fossae ve Protva Valles’i göstermektedir. Anahtar özellikler çerçeve boyunca etiketlenmiştir: Protva Valles’in geniş, derin oyulmuş ve yoğun şekilde aşınmış vadileri; üç belirgin kırışıklık çıkıntısı; ve Nectaris Fossae’nin tozla dolu kırıkları. Kredi: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Protva Vadileri, yaklaşık 3,8 milyar yıl önce, Mars yüzeyinde su çok daha bolken oluştu ve o zamandan beri büyük ölçüde değişmeden kaldı.

Lav üzerine inşa edilmiş

Burada altta yatan arazi – Thaumasia Planum – Mars’ın en erken günlerinde oluşmuştur ve büyük ölçüde birkaç kilometre kalınlığında muazzam lav akıntılarından oluşur.

Perspektifte Nectaris Fossae ve Protva Valles

Nectaris Fossae ve Protva Valles’in Mars’taki bu eğik perspektif görüntüsü, dijital arazi modelinden ve ESA’nın Mars Express’indeki Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kameranın nadir ve renkli kanallarından oluşturulmuştur. Sol altta, kısmen çerçevenin dışına uzanan büyük bir çarpma krateri ve sağında noktalı dört küçük krater bulunuyor. Daha uzak yüzeyde bazı dokular ve oluklar görülebilir. Kredi: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Bu sefer çalkantılı bir dönemdi ve Mars’ın öne çıkan birçok özelliği yeni oluşmaya başladı. bu Tharsis volkanlarıGüneş Sistemindeki en büyüklerden bazıları, Thaumasia Planum’un yakınında yer almaktadır; Oluşan bu volkanların yükü ve stresi, bu volkanlar bölgeyi lavla doldurmadan önce, bu bölgenin kırılmaya başlamasına neden olmuş olabilir.

Nectaris Fossae ve Protva Valles'in Geniş Görünümü

ESA’nın Mars Express’inden alınan bu görüntü, Mars’ta Nectaris Fossae ve Protva Valles’i gösteriyor. Kalın beyaz kutuyla çevrelenen alan, 23 Mayıs 2022’de 23232 yörüngesi sırasında Mars Express Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamera tarafından görüntülenen alanı gösterir. Kredi: NASA/MGS/MOLA Bilim Ekibi

Bu lav akıntıları, dengesiz, kayan zemin üzerinde soğuyup katılaştıkça, sıkıştırılarak ‘kırışık sırtlara’ neden oldular. En önemli çıkıntılardan biri, merkezin sağ alt tarafında, yüzeye çentiklenmiş dengesiz bir çapraz çizgi olarak görülüyor.

Lavın bu kapsamlı yeniden yüzey kaplamasını takiben, Thaumasia Planum, su akışları lavı kesip Protva Vadilerini oluşturmadan önce volkanik kül ve tozla kaplandı. Bu su akışlarının kaynağı belirsizliğini koruyor; farklı yüksekliklerde ortaya çıkıyor gibi görünüyorlar, bu da suyun içinden sızmış olabileceğini ima ediyor. yeraltı katmanları Mars’ın.

3D Nektaris Fossae ve Protva Valles

Bu stereoskopik görüntü, Mars’ta Nectaris Fossae ve Protva Valles’i gösteriyor. 23 Mayıs 2022’de 23232 yörüngesi sırasında ESA’nın Mars Express yörüngesindeki Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamera (HRSC) tarafından yakalanan verilerden oluşturuldu. HRSC’nin nadir kanalı ve bir stereo kanalı tarafından elde edilen verilerden türetilen anaglif, kırmızı-yeşil veya kırmızı-mavi gözlüklerle bakıldığında üç boyutlu bir görünüm. Kredi: ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Mars’ı Keşfetmek

Mars Express, 2003’ten beri Kızıl Gezegenin yörüngesinde dönüyor, Mars’ın yüzeyini görüntülüyor, minerallerini haritalıyor, ince atmosferinin bileşimini ve dolaşımını tanımlıyor, kabuğunun altını araştırıyor ve Mars ortamında çeşitli fenomenlerin nasıl etkileşime girdiğini keşfediyor.

Mars Express, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından 2003 yılında Mars gezegenini incelemek üzere fırlatılan robotik bir uzay sondasıdır. Bu, ESA tarafından üstlenilen ilk gezegen görevidir ve halen faaliyettedir.

Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamera (HRSC), Mars Express’teki ana araçlardan biridir. Mars yüzeyinin 3D görüntülerini üretebilen yüksek çözünürlüklü bir kameradır. HRSC, topografik haritalar ve kanyonlar, vadiler ve çarpma kraterleri gibi jeolojik özelliklerin renkli görüntüleri dahil olmak üzere Mars’ın ayrıntılı haritalarını oluşturmak için kullanılmıştır. HRSC tarafından toplanan veriler, Mars’ın jeolojik ve morfolojik özelliklerini anlamamıza önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. HRSC, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt; DLR) tarafından geliştirilmiş ve işletilmektedir.uzay-2