20 Mart 2023’ten beri ChatGPT, belirli kullanıcıların diğer kullanıcıların konuşmalarına erişmesine olanak tanıyan bir hatanın kurbanı olmuştur. OpenAI’nin üretken yapay zekasını kullanan milyonlarca İnternet kullanıcısı için gerçek bir ıstırap. Şirket, bu hatanın bir daha yaşanmaması için bu kusuru onarmak amacıyla hizmetini kesintiye uğratmak zorunda kaldı.

Kullanıcıların, diğer ChatGPT kullanıcılarının geçmişine erişimi vardı

ChatGPT’nin yeteneklerini geliştiren yeni dil modeli GPT-4’ün yayınlanmasından sadece birkaç gün sonra OpenAI küçük bir hayal kırıklığı yaşadı. Birkaç aydır bilinen yankılanan başarısı nedeniyle bazı yavaşlamalara rağmen, bir hata nedeniyle kesintiye uğrayacağına dair herhangi bir belirti yoktu.

aynı kategoride

İşlerin %80’inin üretici yapay zekadan etkilenmesi muhtemel

Ancak 20 Mart 2023’te OpenAI, hizmetini süresiz olarak askıya almak zorunda kaldı. Bir şirket sözcüsüne göre, diğer İnternet kullanıcılarının geçmişinde bazı kullanıcı konuşmaları görülüyordu. gelen bilgiye göre Bloombergbirkaç kullanıcı sohbet robotundan sorumlu ekiplere bildirmek için zaman ayırdığında şirket sorunun farkına vardı.

Twitter’da Jordan L Wheeler adlı bir kullanıcı, ” ChatGPT kullanıyorsanız dikkatli olun! Konuşmalarınız diğer kullanıcılarla paylaşılabilir. Bugün başka bir ChatGPT kullanıcısının geçmişine erişebildim. İçeriklerini göremiyordum ama geçmiş başlıklarını sorunsuz bir şekilde görebiliyordum. “.

OpenAI hala hatanın kaynağını bilmiyor ve araştırmaya devam ediyor

O zamandan beri ChatGPT’ye erişim yeniden açıldı. Ancak, geçmiş işlevine erişim sağlamak mümkün değildir. Bu araç sayesinde kullanıcı, robot ile yaptığı eski görüşmeleri gözden geçirme ve dilediği gibi devam ettirme imkanına sahip oldu.

Şimdilik OpenAI, arızanın kesin nedenini belirlemek için bir soruşturma başlattı. Firma bu bug’ın neden ortaya çıktığını hala bilmiyor, bu sebeple şimdilik geçmişi silmeyi tercih etmiş durumda. Neyse ki, bazı kullanıcılar bu özel sohbetlere erişebilse bile, ilk bakışta yazarlarının kimliğini gösteren hiçbir şey yoktu.

Bu hata, hassas bilgilerin ChatGPT’ye ifşa edilmemesinin önemini vurguladı. Gerçekten de, insanlar üretici yapay zekaya kişisel bilgiler sağladıysa, diğerleri bu konuşmaların ait olduğu kullanıcıların kimliğini oldukça hızlı bir şekilde öğrenebildi. OpenAI, birçok durumda İnternet kullanıcılarını kişisel verileri yapay zekalarına ifşa etmemeleri konusunda uyardı ve uyarmaya devam ediyor.

Önümüzdeki birkaç gün içinde OpenAI, milyonlarca kullanıcısının geçmişini geri yüklemek için bu sorunun kaynağını bulmayı umuyor.

genel-16