Bu görüntü, oluşumdan sonra Dünya ve Venüs’ün farklı evrimsel yollarını gösteriyor. Kredi: O’Rourke, JG, Wilson, CF, Borrelli, ME ve ark.

Güneş sistemimizin ötesindeki Venüs gibi gezegenler hakkında bilinen tüm bilgileri derleyen ilk makale ile bilim adamları, Dünya’nın “ikizinin” bir benzerini bulmaya şimdiye kadarki en yakın kişiler.

Eğer bir tane bulmayı başarırlarsa, bu, Dünya’nın geleceğine ve Venüs’ün yaptığı gibi kontrolden çıkmış bir sera iklimi geliştirme riskimize dair değerli içgörüleri ortaya çıkarabilir.

Makaleyi yazan bilim adamları, ötegezegen adı verilen diğer yıldızların yörüngesinde dönen 300’den fazla bilinen karasal gezegenle başladılar. Listeyi yarıçapları, kütleleri, yoğunlukları, yörüngelerinin şekilleri ve belki de en önemlisi yıldızlarına olan uzaklıkları bakımından Venüs’e en çok benzeyen beş tanesine indirdiler.

Kağıt, yayınlanan içinde Astronomi Dergisiayrıca yörüngesinde döndükleri yıldızların parlaklığı açısından en Venüs benzeri gezegenleri sıraladı, bu da James Webb Uzay Teleskobu’nun atmosferlerinin bileşimi hakkında daha bilgilendirici sinyaller alma olasılığını artırıyor.

Bugünün Venüs’ü sülfürik asit bulutlarından oluşan bir yuvada yüzüyor, suyu yok ve kurşunu eritecek kadar sıcak olan 900 Fahrenheit dereceye kadar yüzey sıcaklıklarına sahip. Bu olası Venüs analoglarını veya “exoVenus’ları” gözlemlemek için Webb teleskobunu kullanan bilim adamları, Venüs’ümüz için her şeyin farklı olup olmadığını öğrenmeyi umuyorlar.

Araştırmanın baş yazarı ve UC Riverside Ph.D. Colby Ostberg, “Merak ettiğimiz bir şey, Venüs’ün bir zamanlar yaşanabilir olup olmadığıdır” dedi. öğrenci. Bunu doğrulamak için, yıldızlarından daha az enerji aldıkları Venüs bölgesinin dış kenarındaki gezegenlerin en soğuklarına bakmak istiyoruz.”

Venüs Bölgesi bir kavramdır önerilen UCR astrofizikçisi Stephen Kane tarafından 2014’te. Bu, bir yıldızın etrafında sıvı yüzey suyunun var olabileceği bir bölge olan yaşanabilir bölge kavramına benzer.

Ostberg, “Venüs Bölgesi, su bulunamayacak kadar sıcak olacak, ancak gezegenin atmosferini sıyıracak kadar sıcak olmayacak” dedi. “Hala önemli atmosferleri olan gezegenler bulmak istiyoruz.”

Gezegen kütlesi açısından Venüs’e benzer bir gezegen bulmak da önemlidir çünkü kütle, bir gezegenin, levha tektoniği olarak bilinen dış kabuğu boyunca kayalık levhaların hareketi ile aktif bir iç kısmı ne kadar süre koruyabileceğini etkiler.

Avcı Venüs 2.0: Bilim adamları görüşlerini keskinleştiriyor

Maat Mons, Venüs gezegenindeki devasa bir kalkan volkanı ve gezegenin ikinci en yüksek dağı ve en yüksek volkanıdır. Kredi bilgileri: NASA/JPL

Ostberg, “Venüs, Dünya’dan %20 daha az kütleye sahip ve sonuç olarak bilim adamları orada herhangi bir tektonik aktivite olmayabileceğine inanıyor. Bu nedenle Venüs, atmosferinden karbonu çıkarmakta zorlanıyor.” “Gezegen ondan kurtulamaz.”

Aktif bir gezegenin iç kısmının bir başka yönü de volkanik aktivitedir ve daha bu ay ortaya çıkarılan kanıtlar, Venüs’ün hala aktif volkanlara sahip olduğunu gösteriyor. Çalışmanın ortak yazarlarından Kane, “Makalemizde tanımlanan çok sayıda Venüs analogu, bu tür volkanik aktivitenin benzer gezegenler arasında norm olup olmadığını test etmemize izin verecek” dedi.

Araştırma ekibi, makalede tanımlanan gezegenleri 2024’teki Webb teleskobu için hedef olarak öneriyor. Webb, şimdiye kadar yapılmış en pahalı ve gelişmiş gözlem aracı ve bilim insanlarının yalnızca dış Venüslerin atmosferleri olup olmadığını değil, aynı zamanda ne yaptıklarını da görmelerini sağlayacak. yeniden yapılmıştır.

Webb gözlemleri, bir dış Venüs atmosferinde yaşamın varlığına işaret edebilecek metan, metil bromür veya azot oksit gibi biyo-imzalı gazları ortaya çıkarabilir.

Ostberg, “Bu molekülleri bir dış Venüs üzerinde tespit etmek, Venüs Bölgesi’nde yaşanabilir dünyaların var olabileceğini gösterecek ve Venüs’ün geçmişinde ılıman bir dönem olasılığını güçlendirecektir.” Dedi.

Bu gözlemler, NASA’nın Kane’in aktif rol oynayacağı Venüs’e yapacağı iki yaklaşan görevle tamamlanacak. DAVINCI görevi, Venüs atmosferindeki gazları da ölçecek, VERITAS görevi ise arazinin 3 boyutlu rekonstrüksiyonlarını sağlayacak.

Tüm bu gözlemler, Kane’in iklimdeki Dünya-Venüs farklılığını anlamaya çalışan çalışmalarının çoğunda ortaya koyduğu nihai soruya götürüyor: “Dünya mı tuhaf, yoksa tuhaf olan Venüs mü?”

“Biri veya diğeri alışılmadık bir şekilde evrimleşmiş olabilir, ancak güneş sistemimizde analiz edilecek yalnızca iki gezegenimiz varken, Venüs ve Dünya varken buna cevap vermek zor. gördüğümüz farklılıklar,” dedi Kane.

Yeni listedeki gezegenlerin gerçekten de Venüs’e çok benzediği ortaya çıkarsa, bu, Venüs’ün evriminin sonucunun yaygın olduğunu gösterir.

Kane, “Bu, Dünya’da bizim için bir uyarı olur çünkü tehlike gerçek. Bunun burada olmamasını sağlamak için orada ne olduğunu anlamamız gerekiyor,” dedi.

Daha fazla bilgi:
Colby Ostberg ve diğerleri, Venüs Bölgesindeki Karasal Gezegenlerin Demografisi, Astronomi Dergisi (2023). DOI: 10.3847/1538-3881/acbfaf

Kaliforniya Üniversitesi – Riverside tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Avcı Venüs 2.0: Çalışma, 22 Mart 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-03-venus-narrows-james-webb-space.html adresinden alınan James Webb Uzay Teleskobu hedeflerini daraltıyor (2023, 22 Mart)

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1