Adobe’nin yeni Sensei GenAI’si iş başında. Adobe

ChatGPT ve diğer üretken AI araçlarının iletişimi ve anlayışı dönüştürdüğünü düşündüyseniz, üretken AI pazarlama ve satış ekipleriyle güçlerini birleştirdiğinde ne olacağını görene kadar bekleyin.

İşletmelerin müşteri ihtiyaçlarını karşılama becerisinde büyük bir artışın yanı sıra, işletmelerin bu müşterileri psikolojik ve demografik hassasiyetle hedefleme becerilerinde de büyük bir artış görüyoruz.

Genel amaçlı AI araçları yerine, ChatGPT ile aynı Büyük Dil Modeli (LLM) yaklaşımını kullanan daha özel araçların ortaya çıktığını görüyoruz. A ilk önce yapay zeka güdümlü üretken pazarlamanın geleceğine bakın dolayısıyla bu hafta vesilesiyle sunuldu.Adobe Zirvesi.

Müşteri Deneyimi Yönetimi ve Alıcının Beyni

Adobe en çok yaratıcı profesyonellere yönelik araç portföyüyle tanınır. Adobe Photoshop, Premiere Pro ve Acrobat hemen hemen herkese tanıdık geliyor. Ancak Adobe, müşteri deneyimi yönetiminde de pazar lideridir.

Müşteri deneyimi (veya CX), pazarlama dünyasının en popüler moda sözcüklerinden biridir. Basitçe söylemek gerekirse, “müşteri deneyimi”, müşterilerinizin işletmenizle olan etkileşimlerini nasıl algıladıklarıdır. “Algılamak” anahtar kelimedir. Müşteri deneyimi ne kadar iyi algılanırsa, şirketiniz ve markanız müşterilerinizin zihninde o kadar olumlu çağrışımlar yaratır. Bu deneyimin algısı ne kadar kötü olursa, bu çağrışımlar o kadar olumsuz olur ve bu müşteriler sizinle tekrar etkileşim kurmaya o kadar az istekli olur.

Müşteriler işletmenizle etkileşime geçtiğinde, akıllarında pek çok şey oluyor. Markanızın hayatlarında ne kadar yararlı olduğunu anlamaya başlarlar. Sadece ürünlerinizi satın aldıklarında değil. Nişanlanmadan önce oynanan psikolojik bir oyun da vardır: tekliflerinizden alacaklarını düşündükleri değer. Müşterinin elde ettiği gerçek değer veya fayda olan deneyimlenen fayda vardır. Son olarak, en önemlisi var: geçmişe dönük avantaj, yani müşterinin deneyimine ilişkin sahip olduğu – olumlu ya da olumsuz – genel hafıza.

Algılanan öncelikli avantajı maksimize eden firmalar daha fazla yeni fırsat getirir. Avantajın gerçek değerini maksimize eden şirketler, destek maliyetlerini düşürür ve sadık potansiyel müşteriler yaratır. Son olarak, oyun sonrası katılımı en üst düzeye çıkaran işletmeler, şampiyonlar yaratır, ağızdan ağza sözler üretir ve müşterileri hayranlara ve meraklılara dönüştürür.

Satın alma öncesi, sırası ve sonrasındaki bu uçtan uca deneyim müşteri deneyimini oluşturmaktadır. Tüm bunlar bizi Adobe’nin bu haftaki duyurularına geri getiriyor.

Bir CDP’de zamanın ruhunu yakalamak

Markalar, müşterilerini öngörülebilir, tekrarlanabilir ve hedefe yönelik yollarla nasıl hayranlara dönüştürebilir? Veri ile. Tonlarca veri. Petabaytlarca veri.

Adobe Experience Cloud’un başkan yardımcısı Anjul Bhambhri’ye göre bunu şu şekilde ifade ediyor: “Tüketicilerin artık her gün satın aldıkları ürün ve hizmetleri yeniden değerlendirdiği, öngörülemeyen bir ekonomik ortamda, bir markanın birincil büyüme motoru, insanlara mevcut ihtiyaçlarını tam olarak anladığınızı.”

Tüm müşteri temas noktalarını düşünün. Twitter’dan Pinterest’e, Facebook sayfalarına, gruplara ve herkesin ana beslemesine kadar her türlü sosyal medya var. E-posta ve sohbet var. Telefon yardımı. Çevrimdışı mağaza içi ziyaretler. Etkinlikler sırasında çevrimdışı etkileşimler. Ticaret fuarlarında meydana gelenler gibi karışık çevrimiçi/çevrimdışı etkileşimler. Web sitenizdeki veya uygulamanızdaki her eylem. Her satın alma. Tekliflerinizden bahseden bir reklamın, etkileyici videonun veya editoryal makalenin her görünümü.

Tüm bu bilgiler yakalanabilir ve alınmalıdır. Bir Müşteri Veri Platformunun (CDP) rolü, silo haline getirilmemesi için tüm bu verilerin akışını yakalamak ve yönetmektir. Bu çok ama çok önemli bir görev.

Bir örnek: Merakla beklenen bir filmin devamı vizyona girmek üzereyse, belirli mağazalarda filmin tarzını yansıtan ürünleri stoklamak veya müşterilerin, incelemelerinizin bu türün hayranı olduğunuzu gösterdiğini bilmelerini sağlamak isteyebilirsiniz. filmin.

Bu bizi, Adobe’nin bugün gerçek zamanlı müşteri profillerine dayalı olarak yılda 600 milyardan fazla tahmine dayalı içgörü sağladığını söylediği Adobe’nin Gerçek Zamanlı Müşteri Verileri Platformuna (Gerçek Zamanlı CDP) getiriyor.

Ve Adobe bugün, Gerçek Zamanlı CDP’sinde üç yeni üretici yapay zeka özelliğini duyurdu.

  • ilki zengin segmentasyon. Adobe, kesin kitle segmentlerini belirlemek ve tanımlamak için yeni Adobe Sensei Üretken Yapay Zeka Hizmetleri özelliğini kullanarak kişiselleştirilmiş kampanyaların uygun ölçekte sunulmasını sağlar.
  • Bir sonraki adımAdobe Yolculuk Optimize Edici, müşteri deneyimlerini gerçek zamanlı olarak simüle ederek içgörüleri anında sunar ve “müşteriler için en iyi fırsatları ve temas noktalarını” sunar. Siz ve arkadaşınız aynı firmadan aynı teklifi aynı anda görmediyseniz sebebi bu olabilir.
  • Sonra şirketin dediği şey var müşteri yolculuğu rehberleri. Ürün yöneticileri ofiste ücretsiz kahve alabileceklerini keşfettiklerinden beri müşteri yolculuk rehberleri ortalıkta dolaşıyor. Ancak Adobe, GPT benzeri büyük ölçekli dil modellerinde gördüğümüz yapay zeka kalitesiyle dinamik olarak oluşturulmuş müşteri yolculukları, ham verilerden yeni kullanım durumlarını belirleme yeteneği ve müşteri davranışını simüle etme yeteneği sunar. Yeni fırsatlar ve yeni pazarlar belirlemek istiyorsanız, bu araç sizi çok uzağa götürecektir.

Adobe’den Bhambhri, “Adobe Real-Time CDP’den Adobe Journey Optimizer ve Customer Journey Analytics’e kadar Adobe Experience Cloud uygulamaları, markaların dijital dönüşümlerinin bir sonraki aşamasına geçmesine yardımcı olmak için bir araya geliyor” diyor Adobe’den Bhambhri.

Adobe sağlık, finansal hizmetler, B2B ve perakende sektörlerinde de çalışmalarını sürdürmektedir. Bu dört alanda girişimler başlatıldı:


  • Tüketici verilerinin sorumlu bir şekilde ele alınması : Adobe’nin gerçek zamanlı CDP’si gizliliğe öncelik verir ve yasal düzenlemelere tabi sektörler ve sağlık hizmeti markaları için yeni Gizlilik ve Güvenlik Kalkanı ile Sağlık Kalkanı ürünleri sunar.
  • Hesap Tabanlı Pazarlama B2B’yi Geliştirin: Bu, müşteri yolculuğuyla ilgili, ancak iş ve ekip düzeyinde.
  • Daha zengin kişiselleştirme yoluyla e-ticaretten yararlanın: Adobe’nin Gerçek Zamanlı CDP ve Commerce entegrasyonları, çevrimiçi davranışı analiz ederek, içeriği hedefleyerek ve teklifleri kişiselleştirerek e-ticaret performansını artırır.
  • Ortaklarla araştırma, zenginleştirme ve aktivasyon: Adobe, araştırma sorunlarını üçüncü taraf tanımlama bilgileri olmadan çözmek için iş ortağı zenginleştirmeleri, Amazon Ads, TikTok, LiveRamp entegrasyonlarıyla Gerçek Zamanlı CDP’yi geliştirir.

Müşteri deneyimi ve müşteri verileri bu şekilde bir araya geliyor. Müşteri etkileşimleri daha fazla veri üretir. Gerçek zamanlı analitik, müşteri deneyimini dinamik olarak değiştirir.

Adobe’den yeni üretken görüntü ve metin AI hizmetleri

Adobe Zirvesi’nde Adobe, Adobe Stock görüntülerinin yanı sıra kamuya açık ve telifsiz görüntülerden oluşturulan Firefly görüntü oluşturma aracını da sergiliyor. DALL-E 2 ve Midjourney gibi ürün, özel görüntüler oluşturabilir. İlginç bir şekilde şirket, bu görüntülerin “ticari kullanım için güvenli” olacağını açıklıyor. Diğer üretici araçlar ve son derece yetenekli Adobe Express gibi Firefly da pazarlamacıların sanatsal beceri düzeyi ne olursa olsun içerik oluşturmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Üretken AI denkleminin metin tarafında (“GenAI” adlı yeni vızıltı terimini fark ettiniz mi?), Adobe, büyük dil modellerine dayalı üç yeni hizmet sunuyor. Bu :


Pazarlama metinlerinin oluşturulması (Pazarlama kopyası üretimi): Mesaj çeşitlemeleri oluşturmak, ses tonunu değiştirmek ve oluşturulan metne anahtar kelimeler eklemek için bir araç. Hayatının çoğunu pazarlama metni yazmak için para alarak geçirmiş biri olarak, bu araç hakkında ne hissettiğimden emin değilim. Angaryayı ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ya da işi silebilir.


Konuşma deneyimleri: Bu, yoğun olmayan saatlerde müşteri desteği widget’larına güç sağlamak için kullanılan sohbet robotlarının süper güçlü bir sürümüdür. ChatGPT ile teknik destek deneyimim göz önüne alındığında, bu araç müşteri hayal kırıklığını azaltabilir ve genel müşteri deneyimini iyileştirebilir.


Altyazı oluşturma: Bu, şirketin analitik teklifinin (Customer Journey Analytics) geliştirilmiş halidir. Analitik araçlar, fırsatları ortaya çıkarmaya veya engelleri belirlemeye yardımcı olur. Bu araç, pazarlamacıların ve yöneticilerin verilerin genel etkisini görselleştirmelerine yardımcı olmak için bu fırsatlara ve engellere anlamlı adlar verilmesine yardımcı olur.

Bu yüzden. Konu müşteri deneyimi ve yapay zeka olduğunda Adobe’nin sunabileceği çok şey var. Ne düşünüyorsun ? Bu çözümler müşteri deneyimini iyileştirecek mi? İşletmenizin büyümeyi ve fırsatları yönetmesine yardımcı olacaklar mı? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bize bildirin.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15